Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rusija uništava hranu čiji je uvoz zabranjen
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.08.2015. |
|
|
|
|
|
|
U Rusiji je 6. avgusta stupio na snagu predsednički dekret o uništavanju nelegalno uvezenih prehrambenih proizvoda na koje je uveden embargo kao odgovor na sankcije Zapada Moskvi zbog ukrajinskog pitanja. Započinjanjem uništavanja hrane Rusija "obeležava" godišnjicu zabrane uvoza poljoprivrednih proizvoda sa Zapada. Na udaru će se prvo naći sir, mesni proizvodi i nektarine. I dok ruska javnost oštro kritikuje uništavanje hrane u zemlji u kojoj je svaki šesti stanovnik siromašan, čuje se da bi se na listi proizvoda čiji je uvoz sa Zapada zabranjen uskoro mogli da nađu i medicinski aparati, tamponi i kondomi.
Predsednički dekret odnosi se na meso i mesne proizvode, ribu, piletinu, mleko i mlečne proizvode, sireve, voće i povrće proizvedeno u EU, SAD, Kanadi, Australiji i Norveškoj koje je Moskva stavila na spisak kontrasankcija, kao odgovor na sankcije Zapada nekim ruskim činovnicima, političarima, biznismenima i kompanijama.
Ukaz o tome potpisao je predsednik Vladimir Putin 29. jula, na zahtev vlade koja taj potez objašnjava namerom da spreči nelegalan uvoz zabranjene hrane.
Šef Roseljhoznadzora, uprave za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu, Sergej Dankvert rekao je da je količina hrane koja se nelegalno uveze u Rusiju smanjena 10 puta pošto je donet predsednički dekret o uništavanju takvih proizvoda. On je dodao da je za uništavanje već pripremljeno nekoliko stotina tona zaplenjenih proizvoda.
Najavljeno je da će se na granici hrana uništavati u industrijskim pećima, ali nije isključeno da će mesni i mlečni proizvodi biti prerađeni u hranu za životinje. Pri tom, kako je naglašeno, nije važno da li je ustanovljen vlasnik robe ili ne.
Dok vlasti tvrde da je već pretnja uništavanja ilegalno uvezene zabranjene hrane desetostruko smanjila šverc, i ukazuju da proizvodi nisu bezopasni za ljudsku ishranu, veliki deo ruske javnosti ustao je protiv te odluke. Na sajtu Ćange.org prikupljeno je više od 200.000 potpisa protiv akcije.
Takva mera, navodi se u peticiji, može biti ne samo trošak za ruski budžet i naneti štete ekologiji, već je i nepravedna, imajući u vidu broj siromašnih u zemlji. Navodi se da u Rusiji ima dečijih domova, staračkih domova i socijalno nezaštićenih građana kojima bi itekako dobro došla pomoć u hrani.
"Zašto da uništavamo hranu kojom možemo da nahranimo veterane, penzionere, invalide, porodice s većim brojem dece, ljude nastradale od prirodnih katastrofa", navodi se u peticiji upućenoj Putinu i premijeru Dmitriju Medvedevu.
Potpredsednica ruske vlade Olga Golodec izjavila je nedavno da u Rusiji ima 22 miliona siromašnih, odnosno svaki šesti stanovnik. To je za šest miliona više nego pre godinu dana.
Portparol Kremlja Dmtrij Peskov rekao je da će Putin razmotriti peticiju.
Očekuje se da će prva tura nelegalno uvezene hrane biti uništena u Orenburgu i Sankt Peterburgu.
"Čak 20 tona sira može biti uništeno u Orenburgu, a u Sankt Peterburgu će biti uništena svinjetina", izjavila je portparolka uprave za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu Julija Melano dodajući da će biti uništeno još tri kamiona nektarina.
Voće i povrće će biti odneto na deponije, dok će mlečni i mesni proizvodi biti spaljeni kao proizvodi visoke biološke opasnosti u postrojenjima za uništavanje otpada.
Uskoro nove zabrane
Rusi i dalje mogu da unose u zemlju parmezan i druge zabranjene prehrambene proizvode iz inostranstva, ali samo za svoje potrebe.
Zvanična Moskva smatra da zabrana uvoza zapadnih proizvoda za ruske proizvođače znači priliku da se probiju na tržište i "zasijaju". Međutim, lokalni proizvođači teško uspevaju da naprave mocarelu ili čedar čiji kvalitet može da se uporedi sa onim sa Zapada a cene u prodavnicama su otišle naviše.
Prehrambeni sektor nije jedini koji trpi posledice zabrane uvoza i od 10. avgusta će biti pojačane provere cveća iz Holandije koje stiže u Rusiju, nakon tvrdnji da je deo zaražen parazitima i insektima. "Svo holandsko cveće biće pregledano mikroskopima na granici i ruski proizvođači cveća će dobiti šansu da razviju svoje tržište", navode ruski zvaničnici.
Kako piše britanski Gardijan, razmatraju se i nove zabrane kojima bi se ograničio uvoz brojnih medicinskih proizvoda, uključujući rendgen aparate, tampone i kondome. Taj predlog, koji je rusko ministarstvo trgovine i industrije predstavilo 4. avgusta, još nije poslat vladi ali su ga neki ruski zvaničnici već pozdravili.
Zabrana uvoza kondoma doprinela bi da ljudi budu "disciplinovaniji i pažljiviji kada biraju partnere i mogla bi da bude korisna za naše društvo jer bi pomogla rešavanju demografskih problema", rekao je za RIA Novosti bivši šef sanitarne inspekcije a sada savetnik u vladi Genadij Oniščenko.
Rusija inače spada u zemlje u kojima se epidemija HIV brzo širi.
Nakon oštre reakcije javnosti na društvenim mrežama, ministarstvo je pojasnilo da će se zabrana uvoza kondoma sa Zapada odnositi samo na vladine kupovine koje na ruskom tržištu učestvuju sa tek 2%.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|