Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU pojačava kontrolu vatrenog oružja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.11.2015. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija usvojila je paket mera kako bi otežala nabavku vatrenog oružja u Evropskoj uniji, bolje pratila oružje u legalnom posedu i ojačala saradnju među članicama po tom pitanju. Paket je usvojen ubrzano, nakon terorističkih napada u Parizu koji su imali prekograničnu dimenziju i ukazali na potrebu zajedničkih pravila. Cilj paketa mera je da se članice EU podrže u naporima da zaštite evropske građane i onemoguće pristup oružju kriminalcima i teroristima.
Predlozi Komisije o vatrenom oružju predviđeni su Evropskom bezbednosnom agendom usvojenom u aprilu 2015. ali je u svetlu najnovijih događaja - terorističkih napada u Parizu, usvajanje paketa mera značajno ubrzano.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker istakao je nakon usvajanja paketa 18. novembra da su teroristički napadi na evropske građane i vrednosti bili koordinisani preko granica i da su pokazali da EU mora da radi zajedno da bi odbila takve pretnje.
Predloženi paket zajedno su pripremili evropska komesarka za unutrašnje tržište Elžbieta Bjenjkovska i komesar za migracije, unutrašnje poslove i prava građana EU Dimitris Avramopulos.
"Predlažemo strožu kontrolu prodaje i registracije vatrenog oružja i strože propise za deaktiviranje oružja. Uskoro ćemo izaći i sa akcionim planom za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem. Organizovanom kriminalu se neće tolerisati nabavka i trgovina vojnim vatrenim oružjem", kazao je Junker.
U zajedničkom saopštenju Bjenjkovske i Avramopulosa ističe se da usvajanje paketa mera za bolju kontrolu vatrenog oružja u EU ukazuje na odlučnost Komisije da reaguje na novu realnost sa kojim se EU suočava.
"Moramo da uklonimo razlike u regulativama širom EU uvođenjem strogih, harmonizovanih standarda EU za vatreno oružje i da obezbedimo efikasnu razmenu informacija između članica", navodi se u saopštenju komesara.
Usvojeni paket mera uključuje izmene direktive o vatrenom oružju kako bi se poostrila kontrola nabavke i posedovanja tog oružja. Tim izmenama definišu se uslovi pod kojima privatna lica mogu da nabave i poseduju oružje, kao i uslovi za transfer oružja iz jedne u drugu članicu.
Konkretno, predložena je zabrana nekih vrsta poluautomatskog oružja koje nikako ne treba da bude u posedu privatnih lica, čak ni kada je trajno deaktivirano.
Predviđena su i stroža pravila "onlajn" nabavke vatrenog oružja, ali i oko označavanja oružja kako bi se unapredila sledljivost.
Takođe se predviđa bolja razmena informacija među članicama, npr. o onima kojima nacionalne vlasti jedne zemlje nisu dozvolile da poseduju oružje, kao i obaveza povezivanja nacionalnih registara oružja.
Traže se i zajednički kriterijumi za oružje za alarmiranje, poput signalnih raketa i starter pišolja, stroži uslovi za cirkulaciju onesposobljenog vatrenog oružja, kao i stroži propisi za kolekcionare oružja sa ciljem da se smanji rizik od prodaje kriminalcima.
Izmene koje je predložila Komisija moraju da odobre Evropski parlament i Savet.
Kada je reč o uredbi o minimalnim standardima za deaktiviranje vatrenog oružja, predviđeni su zajednički i strogi kriterijumi kako članica mora da deaktivira oružje da bude trajno onesposobljeno.
Ta uredba je zasnovana na kriterijuma za deaktiviranje koje je utvrdila Stalna međunarodna komisija za dokaze o malokalibarskom oružju (CIP). Uredba će biti odmah objavljena u službenom listu EU i stupiće na snagu za tri meseca.
Pored usvajanja strožih propisa i standarda, Komisija je najavila i akcioni plan za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem i eksplozivom. Taj plan će obuhvatiti probleme ilegalne kupovinu oružja na crnom tržištu, kontrolu ilegalnog oružja i eksploziva na unutrašnjem tržištu, posebno iz balkanskih zemalja i zona u kojima je bilo ratova, i borbu protiv organizovanog kriminala.
Iako je trgovina oružjem uglavnom pitanje za nacionalne vlasti, dobijanjem prekogranične dimenzije javlja se potreba za boljom koordinacijom policijskih i obaveštajnih službi i strožom kontrolom uvoza, navela je Evropska komisija.
Komisija će predložiti mere za podršku aktivnostima članica koje proizlaze iz Akcionog plana za sprečavanje ilegalne trgovine vatrenim oružjem između EU i Zapadnog Balkana.
Predstojeći samit ministara pravde i unutrašnjih poslova EU-Zapadni Balkan 7. decembra biće nova prilika da se preispita napredak u oblastima predviđenim Akcionim planom.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|