Na rušenje njenog aviona u blizini sirijsko-turske granice, Rusija će Turskoj odgovoriti uvođenjem sankcija, kidanjem ekonomskih veza i odustajanjem od velikih infrastrukturnih projekata. Detalji sankcija Turskoj već se razrađuju, iako bi posledice mogle da budu ozbiljne i po one na koje su usmerene, ali i po Rusiju. Turski predsednik odbacio je kao "emotivne" i "neprikladne" najave mogućeg odustajanja od zajedničkih projekata zbog rušenja aviona. Budući koraci Rusije dodatno će zakomplikovati i situaciju oko Sirije. Predsednici Rusije i Francuske složili su se u Moskvi da unaprede saradnju u borbi protiv ID, ali ne i o široj koaliciji. Takođe su ostali svako na svojoj poziciji kada je reč o Asadovom režimu.
Nakon rušenja ruskog aviona, Rusija je već odgovorila restrikcijama u turizmu, ostavljanjem turskih kamiona na granici i zaplenom velike količine uvoza hrane iz Turske, piše agencija AP.
Ruski premijer Dmitrij Medvedev naložio je 26. novembra vladi da u roku od dva dana predloži sankcije protiv Turske kao odgovor na "čin agresije prema našoj zemlji".
Sankcije će uključiti "ograničenja i zabrane za turske kompanije koje posluju u Rusiji i ograničenja i zabrane isporuka proizvoda, uključujući prehrambenih", kao i u domenu rada i usluga.
Budući koraci Rusije predstavljaće pretnju za milijarde dolara vrednu trgovinu dve zemlje i dodatno zakomplikovati situaciju oko Sirije.
Rusija je vodeća destinacija za turski izvoz i dve zemlje ranije su planirale novi gasovod i unapređenje trgovine hranom i turizma.
Koliko u septembru, sreli su se turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i ruski Vladimir Putin. Tada su predviđali utrostručenje bilaterlane trgovine na 100 milijardi dolara u narednih osam godina.
U međuvremenu su neke regionalne ruske vlasti "uzele stvar u svoje ruke" - na Krimu je zamenik premijera Ruslan Balbek rekao za agenciju Taš da je 30 turskih investicionih projekata u vrednosti 500 miliona dolara zamrznuto dok su lokalne televizije iz regiona Krasnodar javile da je 39 turskih predstavnika na poljoprivrednom sajmu deportovano zbog kršenja viznog režima.
Intenziviranje sukoba i Turskoj i Rusiji bi donelo ekonomske probleme. Kako se navodi, ruska ekonomija će u 2015. ubeležiti pad od 3,8% dok turska valuta u 2015. gubi na vrednosti.
"Zajednički projekti će biti zaustavljeni, veze pokidane? Da li je to pristup političara?", zapitao se Erdogan u obraćanju lokalnim zvaničnicima u Ankari.
"Političari i naše vojske prvo treba da sednu i razgovaraju o načinjenim greškama i zatim da se usmere na prevazilaženje grešaka na obe strane. Umesto toga, ako imamo emotivna saopštenja poput ovih, to neće biti u redu", dodao je Erdogan.
Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je 27. novembra da Turska želi da "prevaziđe" tenzije sa Moskvom diplomatijom.
Kako je prenela državna turska agencija Anadolija, turski ministar je tokom posete Azerbejdžanu zatražio od Rusije da pomogne u smirivanju tenzija "izjavama i delima".
"Nismo za tenzije. Verujemo da se problem može prevazići diplomatskim putem. Očekujemo isto razumevanje od našeg prijatelja i suseda Rusije", kazao je Čavušoglu.
Ulog za obe strane je veliki - energetika, turizam, trgovina hranom, restrikcije na granici.
Energetika
Jedan od najznačajnijih ruskih energetskih projekata, planirani gasovod Turski tok, omogućiće Rusiji da izvozi gas do Evropske unije preko Turske i smanjiće zavisnost od tranzita preko Ukrajine.
Turski tok, koji tek treba da počne da se gradi, predložen je 2014, nakon što je Putin objavio da Rusija odustaje od Južnog toka zbog protivljenja EU.
Turska najviše energenata nabavlja iz Rusije i, mada bi prekid tih isporuka bio ekonomski udarac za Rusiju, odustajanje od Turskog toka bilo bi mnogo ozbiljnije za Tursku, smatra direktor Nemačkog Maršalovog fonda u Ankari Ozgur Unluhisarcikli.
"Rusija neće moći da odbaci obavezu obezbeđivanja isporuka gasa, međutim, ako nema obaveze, može sve da stopira", rekao je Unluhisarcikli, preneo je AP.
Takođe, ruska državna kompanija Rosatom ugovorila je 2010. izgradnju i upravljanje prvom turskom nuklearnom elektranom, što je projekat vredan 20 milijardi dolara, istina daleko od završetka.
I Turski tok i nuklearna elektrana mogle bi da budu deo paketa sankcija, najavio je ruski ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev.
Turizam
Prvi neposredni udar na tursku ekonomiju biće smanjenje broja ruskih turista.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova je nakon rušenja aviona upozorilo na opasnost putovanja u Tursku a vodeće ruske turističke agencije su prestale da prodaju aranžmane za tu zemlju.
Razmatraju se i zabrana letova između Rusije i Turske. Inače, Rusija je u poslednje vreme prestala da leti i za Ukrajinu i Egipat.
Tursku je u 2014. posetilo gotovo 4,5 miliona Rusa i jedino je nemačkih turista bilo više. S obzirom da su mnogi nemački turisti koji putuju u Tursku poreklom Turci, Rusi, smatra analitičar Tom Adšed (Adshead) iz Moskve, verovatno najviše doprinose turskom turizmu.
Kako procenjuje taj analitičar, prekid prodaje turističkih aranžmana i letova za Tursku mogao bi da košta tu zemlju par milijardi dolara godišnje, možda i više.
Turska će mnogo izgubiti ako Rusija ukine režim putovanja bez viza između dve zemlje, s obzirom da bi to preusmerilo ruske turiste ka domaćim destinacijama, poput Krima.
Hrana i restrikcije
Posle rušenja ruskog aviona i turska hrana je proglašena nebezbednom i Rusi se pozivaju da izbegavaju turske proizvode.
Agencija za bezbednost hrane objavila je da je u 2015. zaplenila više od 800 kilograma turskih prehrambenih proizvoda jer "ne odgovaraju standardima kvaliteta i bezbednosti". Kako se dodaje, odeća, nameštaj i sredstva za čišćenje takođe ne zadovoljavaju kvalitetom.
U međuvremenu je šest pošiljki turske piletine, više od 150 tona, zadržano na granici u blizini Kalinjingrada zbog problema sa pratećom dokumentacijom, objavile su lokalne vlasti.
Inače, nadležni za bezbednost hrane u Rusiji ranije su optuživani da selektivno blokiraju uvoz iz nekih zemalja vodeći se političkim razlozima.
"Kupovina turske hrane nije patriotska. Svaki turski paradajz kupljen u samoposluzi ili na pijaci predstavlja doprinos za novu raketu na naše momke", kazao je bivši šef agencije za bezbednost hrane Genadij Oniščenko, prenala je agencija RIA Novosti.
Tursko voće i povrće bilo je sveprisutno u ruskim prodavnicama, posebno nakon što je Moskva 2014. blokirala sav uvoz iz EU kao odgovor na zapadne sankcije.
Ruske vlasti počele su da vraćaju vozila sa turskim tablicama na granici sa Gruzijom, saopštila je gruzijska vlada. Kako javlja AP, stotine turskih kamiona zaglavljeno je na "ničijoj zemlji" između Rusije i Gruzije.
Putinov portparol Dmitri Peskov istakao je 26. novembra da nema zabrane za tursku robu ali da je carinske vlasti pažljivo pregledaju "zbog različitih razloga", uključujući opasnost od terorizma.
"To je prirodno, u svetlu nepredvidivih turskih akcija", kazao je Peskov.
Nema šire koalicije
Zvanična Moskva saopštila je 27. novembra, dan posle posete francuskog predsednika Fransoa Olanda Moskvi, da zapadne zemlje nisu spremne da se u borbi protiv Islamske države u Siriji ujedine u širu koaliciju sa Rusijom.
"Nažalost, naši partneri nisu trenutno spremni da zajednički rade u okviru jedinstvene koalicije", rekao je portparol Kremlja.
Posle terorističkih napada u Parizu 13. novembra i ruski i francuski predsednik predložili su formiranje "šire koalicije" koja bi podrazumevala uključivanje svih snage koje se bore protiv džihadista.
Međutim, predsednici su se u Moskvi složili samo da je neophodno formiranje koalicije za borbu protiv terorizma.
Ipak, "dogovorili smo se o veoma važnoj stvari - da udaramo samo na teroriste, samo na Daeš i džihadističke grupe a ne na snage i grupe koje se bore protiv terorista", kazao je Oland posle sastanka i dodao: "i razmenjivaćemo neke informacije: šta može da bude meta udara a šta ne".
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|