Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Španija: paralelni svetovi luksuza i siromaštva
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
U Španiji se 20. decembra održavaju parlamentarni izbori, a glavna tema kampanje je nejednakost, koju ekonomska kriza samo produbljuje. Istraživanja pokazuju da svaki drugi Španac smatra da mu se društveni položaj pogoršao. Međutim, u gotovo paralelnom svetu cveta tržište luksuznih proizvoda, poput automobila sa cenom od više stotina hiljada evra i nekretnina koje se mogu meriti arima a ne kvadratnim metrima.
U Posueli de Alarkonu blizu Madrida, Lamborgini (Lamborghini) je 2013. otvorio prvu filijalu u Španiji, a posao cveta. Crveni bolid u izlogu košta 272.000 evra, a unutra su izložena tri modela do 418.000 evra.
„Ostvarujemo ciljeve, ne možemo da se žalimo“, rekao je prodavac Alberto Pahuelo Fernandes.
Nije želeo da govori o iznosu prometa, ali tvrdi da je 2014. prodao devet luskuznih automobila. Prema njegovim očekivanjima, prodaja bi trebalo u 2015. da bude na istom nivou kao i prošle godine, ili čak bolja, uprkos tome što je u Španiji svaka peta osoba nezaposlena, što je najviša stopa u EU iza Grčke.
Nedaleko od ovog salona automobila izgrađen je luksuzni stambeni kompleks, jako obezbeđen i zatvoren za širu javnost. Ime mu je La Finka (Finca) i raspolaže terenom za golf i ogromnim vilama od po skoro 600 kvadratnih metara, sa grejanim bazenima. Cena se kreće od 1,5 miliona evra.
Lokalna štampa prati u stopu konjske trke, ali i ljubavi Marte Ortege, za koju se pretpstavlja da će preuzeti kormilo nad Inditiksom, odnosno Zarom, koju je osnovao njen otac Amansio Ortega, milijarder četvrti po bogatstvu u svetu. A to je samo vrh ledenog brega bogatstava koja su nagomilana tokom najgorih kriznih godina u Španiji od 2008. do 2013. godine.
Broj milionera, odnosno onih koji kada se izuzme osnovno mesto stanovanja i potrošačka dobra imaju više od milion dolara, povećao se za 40% između 2008. i 2014. i dostigao 178.000 zahvaljujući profitima na berzi.
U isto vreme broj osoba koje su izložene „ozbiljnoj oskudici“ u Španiji udvostručio se od 200. i premašio tri miliona od ukupnog broja od 46,5 miliona stanovnika, pokatuje istraživanje nevladine organizacije Oksfam (Oxfam) koja Španiju smatra jednom od evropskih zemalja sa najizraženijom nejednakošću.
Ekonomisti ovu nejednakost pripisuju smanjenju broja radnih mesta, merama štednje i niskim platama. Porezi za najbogatije su smanjeni.
„Visoke plate su uvek postojale, novina su bedne plate“, rekao je direktor Oksfama u Španiji Hoze Marija Vera.
Prema istraživanju Grupe ICSA specijalizovane za ljudske resurse i trgovinske škole EADA iz Barselone, plate visokih funkcionera su rasle brže od inflacije. Njihova prosečna godišnja plata povećana je 2014. godine za 14,75% na 78.840 evra sa 68.705 evra koliko je iznosila godinu dana pre krize, 2007. godine. U tom periodu cene su povećane za 13,1%, a prosečna nije pratila taj tempo i povećana je za 11,15 na oko 21.700 evra, odnosno oko 1.800 mesečno.
„Kupovna moć se povećala samo višim funkcionerima“, rekao je profesor EADA Hordi Kosta.
Svaki drugi Španac smatra da mu se društveni status pogoršao, kaže sociolog Belen Bareiro, direktorka istraživačkog instituta Maj vord (MyWord). Mnogo Španaca koji su ranije mogli da putuju, kupe auto i troše na zabavu od toga su odustali.
„Za šaku osoba stvari idu dobro, lak i bolje nego ranije, ali prethodne godine su bile teške za ljude poput mene2, rekla je Ližija Fernandes, poreklom iz brasilza, koj je u Španiju došla pre 10 godina. Međutim, 2012. je izgubila stalno radno mesto u jednom madridskom hotelu i mora da preživljava čisteći više stanov za polovinu prihoda kojima je tada raspolagala.
„Nemam izbora“, navodi ona.
Pečurka na autobuuskoj stanici prekrivena je plakatom Narodne stranke premijera odlazeće vlade Marijana Rahoja. Na njem on brani bilans svoje vlade: „milion radnih mesta otvoreno“ od 2014. Levica, od antiliberalnog Podemosa preko ekološko-komunističke Iskijerde unide pa do socijalista PSOE, zagovara hitne socijalne mere.
Izvor: AFP
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|