Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dva nova pokreta dobila trećinu u parlamentu Španije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Španiju čekaju teški pregovori o novoj koalicionoj vladi pošto ni konzervativci premijera Rahoja ni partije levice nisu uspele da osvoje parlamentarnu većinu. "Pravi pobednici" izbora su dva nova pokreta koji ukupno imaju trećinu poslaničkih mandata. Podemos sa levice i Građani sa desnice uzleteli su na krilima strahovanja od visoke nezaposlenosti, beskrajne zvanične korupcije i nezadovoljstva dosadašnjom političkom situacijom u zemlji. Izborni rezultat znači da se Španija suočila sa političkom neizvesnošću i verovatno je čekaju nedelje pregovora o formiranju nove vlade.
Iako je osvojila najviše glasova, partija desnog centra Narodna stranka izgubila je apsolutnu većinu i na opštim izborima 20. decembra zabeležila najgori rezultat do sada pošto su joj Španci, nezadovoljni zbog korupcije na visokom nivou i velike nezaposlenosti, u velikom broju "okrenuli leđa".
Izborni rezultat doveo je, što su analitičari i očekivali, do situacije kao u susednoj Portugaliji, gde su konzervativci dobili više glasova na oktobarskim izborima ali su kao pobednik izašli socijalisti koji su formirali vladu uz podršku krajnje levice.
Neočekivani skok Podemosa (Mi možemo), partije protivnika mera štednje koja će sada biti jedan od odlučujućih faktora kod formiranja nove vlade, poslednji je primer jačanja populističkih snaga u Evropi na račun do sada neprikosnovenih partija desnog centra i onih levog centra.
Narodna stranka osvojila je 28,7% glasova ili 123 od 350 mesta u parlamentu, daleko ispod 186 mesta koja je dobila na prethodnim izborima pre četiri godine.
Socijalistička partija, takođe zabeleživši svoj najgori rezultat, dobila je 22% glasova ili 90 mesta.
Podemos, osnovan 2014, dobio je 69 poslaničkih mesta nakon što je za njega glasalo 20,6% birača, a nedavno osnovana konzerativna liberalna stranka Građani je četvrta sa 14% glasova odnosno 40 poslaničkih mandata.
"Španija više nikada neće biti ista i zbog toga smo veoma srećni", rekao je lider Podemosa Pablo Iglesijas nakon što su objvaljeni prvi rezultati.
Da su izbori označili početak nove ere, posebno za mlade Špance rođene posle perioda diktature, smatra i lider Građana Albert Rivera koji je sa 36 godina najmlađi kandidat.
"Oni među nama koji nisu iskusili prvu demokratsku tranziciju, iskusili su drugu", kazao je Rivera po izlasku sa glasanja.
Rezultat izbora znači kraj dvopartijskog sistema koji je dominirao u Španiji od sedamdesetih godina i istovremeno baca senku na program ekonomskih reformi koji je pomogao da zemlja izađe iz recesije.
"Ulazimo u period koji neće biti lak", rekao je lider narodnjaka, premijer Marijano Rahoj obraćajući se pristalicama sa balkona središta stranke u centru Madrida i dodao: "Biće neophodni dogovori i sporazumi i trudiću se da to uradim".
Ako ne budu u novoj vladi, Rahoj i njegovi narodnjaci biće treća žrtva glasača koji se protive merama štednje u Evropskoj uniji ove godine, nakon izbora u Grčkoj i Portugaliji.
Međutim, izgledi za koaliciju predvođenu Narodnom strankom blede zbog dobrog rezultata Podemosa koji je prošao bolje od Građana čija se prema tržištu orijentisana politika "prirodno" uklapa sa politikom Rahojeve stranke.
Povezivanje Narodne stranke i Građana značilo bi 163 poslanika, daleko ispod 176 potrebnih za većinu.
Odličan rezultat Podemosa ukazuje istovremeno na levu stranu političkog sprektra gde pet partija levice predvođenih opozicionim socijalistima i Podemosom zajedno imaju 172 poslanička mesta.
Ipak, takav savez levice bilo bi teško formirati jer se te stranke uveliko razlikuju oko ekonomske politike i stepena autonomije Katalonije, bogatog regiona na severoistoku Španije koji želi nezavisnost.
"Rezultati su potvrdili da je Španija ušla u period političke rascepkanosti. Ključno pitanje je da li će biti koalicije partija protiv Rahoja", rekao je analitičar Teneo intelidžensa Antonio Barozo, preneo je EurActiv.com.
Španija nije Nemačka
Španski ustav ne predviđa rok za formiranje vlade posle izbora. Analitičari misle da bi pregovori oko parlamentarne podrške za novog premijera mogli da potraju nedeljama a ne treba odbaciti ni mogućnost novih izbora.
"Najviše me brine kako će izgledati nova vlada i kako će vladati", kaže pristalica narodnjaka Karlos Fernandes i dodaje: "Narodna partija ne može da dobije većinu sa Građanima ali niko ne može da dobije većinu. Velika koalicija Narodne partije i opozicione Socijalističke partije izgleda kao najbolja opcija ali sumnjam da će se to desiti".
Lider socijalista Pedro Sančes rekao je 20. decembra da Rahoj ima pravo da prvi pokuša da formira vladu jer je osvojio najviše glasova.
"Španija želi levicu, Španija želi promene, ali Narodna stranka je dobila većinu ... na njoj je da pokuša da formira vladu", istakao je Sančes.
Manjinska vlada Narodne stranke bila bi tehnički moguća ali nije verovatna zbog dobrog izbornog rezultata levice, kao što nije mnogo verovatna ni velika koalicija narodnjaka i socijalista koju su obe strane odlučno odbacivale tokom kampanje.
"Rezultati su tako blizu ali Španija nije kao Nemačka i neće formirati veliku koaliciju", rekao je na skupu pristalica Građana u Madridu penzioner Rodrigo Serano.
"Sada svi moraju da slušaju jedni druge, pregovaraju i razgovaraju. I postave Španiju i njenu vladu i stabilnost ispred svega ostalog", zaključio je Serano.
Analitičari kažu da bi socijalisti mogli da pokušaju da se udruže sa Podemosom i Građanima u "koaliciju gubitnika", slično kao u Portugaliji prošlog meseca.
Kao mogućnost za socijaliste vidi se i dogovor sa Podemosom i manjim regionalnim partijama koje su osvojile samo po par mesta u parlamentu, čime bi se isključili Građani.
"To bi izgledalo kao socijalistička vlada", kaže londonski analitičar konsultantske kuće Eurazija grupa Federiko Santi.
Istovremeno bi narodnjacima uz Građane na putu do vlade bila potrebna i podrška partija koje su dobile 17 poslaničkih mesta u Kataloniji i koje se zalažu za nezavisnost tog regiona.
Rahoj zalaganja za nezavisnost Katalonije vidi kao najveću pretnju španskom jedinstvu poslednjih decenija. Ostale partije se izjašnjavaju za pregovore o davanju veće vlasti Kataloniji a Podemos želi da se katalonski separatisti puste da održe referendum o secesiji.
Podemos i Građani podršku dobrog dela od 36,5 miliona španskih birača dobili su predstavljajući Narodnu partiju i socijaliste kao prevaziđene stranke koje vode političari koji više brinu kako da ostanu na vlasti nego o potrebama građana.
Student Migel Redondo kazao je za agenciju AP da je glasao za Podemos jer je "to stranka koja najbolje razume teškoće kroz koje prolaze mladi" u zemlji u kojoj je stopa nezaposlenosti mlađih od 25 godina više nego dvostruko veća od ukupne stope nezaposlenosti od 21%.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|