Projekat podržali
Sponzori mreže
|
SB pomaže Rumuniji da koristi fondove EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.01.2016. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Rumunije potpisala je sa Svetskom bankom sporazum o reformi javne administracije i povećanju apsorpcije fondova Evropske unije. Svetska banka (SB) je navela da će Memorandum o razumevanju biti na snazi do 2023. i da podrazumeva pružanje tehničke pomoći rumunskim institucijama, uključujući u oblastima obrazovanja, zdravstva, poljoprivrede, ruralnog razvoja i ribarstva, kako bi ih bolje pripremila za korišćenje fondova EU. Prema nekim procenama, Rumunija je u 2015. iskoristila samo 60% fondova EU predviđenih za tu zemlju zbog kašnjenja sa sprovođenjem programa EU i suzbijanjem korupcije.
Zahvaljujući Memorandumu sa SB, vlada u Bukureštu dobiće podršku za sprovođenje strukturnih reformi i povećanje efikasnosti javne administracije, s obzirom da Rumunija nastavlja da se približava proseku EU, saopštila je Banka.
Koristi od savetodavnih usluga prevdiđenih Memorandumom imaće rumunske državne institucije a biće finansirane kroz Evropske strukturne i investicione fondove (ESIF) za period 2014-20.
Saradnja Banke i rumunske vlade traje duže od 40 godina od kojih je Rumunija u najvećem delu bila u tradicionalnoj ulozi zajmoprimaoca. Poslednjih pet godina međutim, u fokusu su savetodavne usluge SB i podrška izlasku iz krize. Među sektorima u kojima se radi na modernizaciji su poljoprivreda, smanjenje siromašstva, obrazovanje i klimatske promene.
"Uspešno partnerstvo je prošireno i rezultat su impresivni rezultati u ključnim oblastima a Rumunija je postala zemlja sa najvećim takvim programom sa SB", istakao je potpredsednik Banke za Evropu i Centralnu Aziju Siril Miler (Cyril Muller).
Kako je dodao, "stečeno iskustvo i znanje postavilo je rumunski model kao onaj koji mnoge zemlje žele da ponove".
Nakon uspešnog iskustva iz prethodnih pet godina, novi Memorandum o razumevanju uključuje proširenje savetodavnih usluga na ceo ESIF period 2014-20. uključujući, prvi put u Evropi, pristup Evropskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Evropskom fondu za pomorstvo i ribarstvo.
"Novi Memorandum predstavlja prekretnicu jer omogućava da se naše partnerstvo razvija u narednih deset godina, kao i pristup većim sredstvima iz fondova EU. Od 2010. u Rumuniji smo pružili više od 40 savetodavnih usluga i radili sa gotovo 20 državnih institucija", kazala je direktorka SB za Rumuniju i Mađarsku Elizabeta Kapaneli (Elisabetta Capannelli).
Ona je dodala da je SB zadovoljna snažnim programom savetodavnih usluga ali i zbog toga što je on, što je još značajnije, omogućio da se podrže rumunske strukturne reforme i evropske aspiracije. "Program ima visok stspen uticaja i vidljiv je na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou", kazala je direktorka SB za Rumuniju i Mađarsku.
Jedan od primera je prva "onlajn" platforma za plaćanje poreza u Rumuniji pokrenuta 2014. sa ciljem da se smanje troškovi i olakša plaćanje poreza. Ta platforma uvedena je u sklopu angažovanja dugog 23 meseca na uspostavljanju jedinice za isporuku (rezultata) - "deliveri junit" (Delivery Unit), u kancelariji premijera. Svetska banka ističe da je uspostavljanje te službe za rezultat imalo unapređenje percepcije poreske službe u Bukureštu za 86%.
SB navodi i primer svojih savetodavnih usluga u usklađivanju države i projekata koje finansira EU a koje su pružene ministarstvu za regionalni razvoj i javnu administraciju. Tu je Svetska banka pomogla da se redizajnira najveći investicioni program koji se finansira iz državnog budžeta, sa portfolijem od oko osam milijardi dolara, a na bazi najbolje prakse EU kod finansiranja programa. Uvedeni su, kako je navela SB, višegodišnje planiranje, višegodišnje budžetiranje, jasni kriterijumi određivanja prioriteta i jednostavni indikatori kontrole i praćenja.
Ubrzava ekonomski rast
U međuvremenu je Svetska banka osetno povećala prognozu ekonomskog rasta Rumunije na 3,9% u 2016. i 4,1% u 2017. godini. Te prognoze u skladu su sa onim Evropske komisije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Kako je preneo portal romania-insider.com, u 2018. godini Svetska banka očekuje rast rumunske ekonomije od 4%.
Globalni kreditor je, prema izveštaju Svetske ekonomske perspektive, takođe povećao procenu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Rumunije u 2015. godini na 3,6%.
Prema prognozama iz juna 2015, u 2015. se u Rumuniji očekivao rast od 3%, u 2016. od 3,2% a u 2017. od 3,5%.
Evropska komisija je u novembru 2015. Rumuniji prognozirala ekonomski rast od 3,5% u 2015, 4,1% u 2016. i 3,6% u 2017. dok je MMF očekivao 3,4% u 2015, i 3,9% u 2016. godini.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|