Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kod evropskih fondova ne pomažu kumovske veze
|
|
|
Objavljeno : 20.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Poljska, poznata po dobroj iskorišćenosti evropskih fondova pre i posle pristupanja EU, može svojim iskustvom da pruži dragocenu pomoć Srbiji u tome, rečeno je 20. marta na skupu o iskustvima te članice EU u koršićenju evropskih fondova. Kao primer uspešnosti Poljske je navedena velika iskorišćenost pretpristupnih poljoprivrednih fondova zbog čega joj je Evropska komisija dodelila i dodatna sredstva za to. Poljski ambasador u Srbiji Aleksander Hećko je na skupu podsetio na značaj dobre pripreme za korišćenje fondova EU, ukazavši da su u Briselu važne procedure i da ne pomažu poznanstva. On je dodao da su i u slučaju Poljske počeci na planu evropskih integracija bili teški, a reforme "brutalne i šokatne za obične ljude" i da Srbija treba da se pripremi na to.
"Poljska je najbolji primer zemlje, bar u centralnoj i istočnoj Evropi, koja je na pravi način ušla u proceš evropskih integracija, preduzela teške reforme i opredelila se za jačanje kapaciteta za korišćenje evropskih fondova", ocenila je ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović.
Na seminaru "Zašto je Poljska uspešna u EU fondova" Joksimović je istakla da je iskustvo Poljske u reformama i korišćenju evropskih fondova dragoceno, i dodala da ta zemlje, sada kada je članica EU, može da računa na 80 milijardi evra iz kohezionih fondova EU.
Prema njenim rečima, dobro korišćenje pretpristupnih fondova važno je ne samo za unapređenje različitih segmenata društva već i za pripremu za korišćenje evropskih fondova pošto Srbija postane članica.
Joksimovićeva je podsetila da je Srbija dobila akreditaciju za decentralizovano upravljanje IPA sredstvima, odnosno da je postala odgovorna za njihovo korišćenje. "Mislim da tu imamo još posla da uradimo. Ne funkcioniše sve idealno, ali svakako ćemo raditi na unapređenju", rekla je ona.
Ambasador Poljske u Srbiji Aleksander Hećko je rekao da su i u slučaju Poljske počeci bili teški, da su reforme bile "brutalne i šokatne za obične ljude" i da slično iskustvo očekuje i Srbiju. "To je veoma težak momenat za društvo - kako održati entuzijazam i energiju a biti spreman na odricanja", rekao je Hećko.
On je istakao značaj dobre pripreme za korišćenje fondova i podsetio su u Briselu važne procedure, odnosno da će loše pripremljeni zahtevi biti "bačeni u smeće" a sredstva morati da se vrate, ako dobro ne bude urađen obračun dotacije.
"Iskoristite dobra rešnja i greške. Ne zaboravite da je Brisel birokratija i procedura... Telefon od kuma u Briselu neće pomoći", rekao je on.
Hećko je rekao da Poljska "veoma snažno podržava" integraciju Srbije u EU i pozvao Srbiju da iskoristi iskustva i pomoć Poljske. On je rekao da je ta saradnja moguća i kroz bilaterlan i multilateralan okvir, poput saradnje kroz Višegradsku grupu, kao i u mnogim oblastima, od vladavine prava i zajedničke bezbednosne politike, poljoprivede i zaštita životne sredine do korišćenje fondova EU.
Zvaničnik poljskog Ministarstva za infrastrukturu i razvoj Poljske Madhej Aulak rekao je da Poljska pokušala da iskoristi što više evropskih programa. On je rekao da je iznos koji je dobila zanemarljiv kada se gleda veličina poljske privredu ali da je iskustvo bilo dragoceno.
Aulak je rekao i da su prepristupni fondovi u Poljskoj deljeni regionima koji su predlagali projeke, o kojima je zatim odlučivala centralna vlast, ali je dodao da je na taj način delom odlučivanje prebačeno i na niže nivoe.
Uspešno korišćenje poljoprivredne pomoći
Hećko je kao primer uspešnog korišćenja fondova u Poljskoj naveo iskustvo u povlačenju sredstava iz pretpristupnih fondova za razvoj poljoprivrede i ruralni razvoj. On je rekao da je svojevremeno iskorišćenost tih sredstavau Poljskoj bila "107%", objasnivši da joj je Evropska komisija, pošto je videla da Poljska efikasno koristi fondove, dodelila dodatnih 140 miliona evra.
On je rekao da su se poljski poljoprivrednici, bez obzira na to koliko su obrazovni, javljali specijalizovanim agencijama za pomoć prilikom popunjavanja zahteva za dobijanje sredstava.
"Bili su uspešni jer su imali energiju i odlučnost običnih ljudi koji su shvatili da će, ako ispune teške proceduralne uslove, novac pasti s neba", rekao je Hecko.
Poljska je, takođe, imala stručnjake u administraciji koji su poznavali komplikovane procedure apliciranja za sredstva EU, istakao je on i dodao da je većina stručnjaka iskoristila ta iskustva i sada radi van domovine, pre svega ui Briselu.
Jadranka Joksimović je rekla da će sledeće godine Srbija moći da raspisuje pozive za poljoprivrednike za korsišćenje fondova za poljoprivredu i ruralni razvoj IPARD. Istakla je da se ne sme gubiti vreme već da treba početi treninge i obuke za to.
Deo sredstava pretpristupne pomoći EU Srbiji (IPA2) za 2015. biće namenjen budžetskoj podršci reformama upravljanja javnim finansijama i državne uprave, dodala je Joksimović.
Ona je ponovila da će Srbija u budžetskom periodu 2014-2020. moći da računa na oko 1,5 milijardi evra iz IPA2, odnosno godišnje na oko 200 miliona evra.
Autor: M.P.
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|