Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Britanska domaćinstva godinama preplaćivala vodu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.01.2016. |
|
|
|
|
|
|
Domaćinstva u Velikoj Britaniji plaćala su vodu više nego što treba jer je regulatorno telo, osnovano da štiti potrošače nakon privatizacije sektora pre četvrt veka, godinama pogrešno izračunavalo limite za cene, pokazao je izveštaj nadležnog parlamentanog odbora. Kompanije za vodosnabdevanje su zahvaljujući lošim proračunima regulatora i kao rezultat previsokim računima za građane bile na dobitku za više od milijardu funti za pet godina a računi domaćinstava za vodu skočili su na gotovo 400 funti godišnje.
Regulatorno telo za sektor vodosnabdevanja Ofvat (Ofwat) precenjivalo je troškove kompanija za vodosnabdevanje, ocenio je odbor za praćenje javnih računa britanskog parlamenta.
Predsedavajuća Odbora za javne finansije Meg Hilier (Hillier) kaže da će to što je telo odgovorno da štiti prava potrošača pravilo tako ozbiljne greške naići na ogorčenje javnosti.
"Ofvat je uspostavljen da štiti interese potrošača od kojih većina ne može da bira isporučioca vode i mora da plaća račune od više stotina funti. Zbog toga će mnoga domaćinstva biti užasnuta kada vide da su računi mogli da budu manji da je Ofvat imao različit pristup kod utvrđivanja cena kompanijama za vodosnabdevanje", rekla je Hilier.
Ona dodaje da preispitivanje takvog pristupa mora da bude prioritet, piše 13. januara britanski list Gardijan.
"Tražimo veću transparentnost oko tog 'neočekivanog' dobitka za vodosnabdevače i efikasnu akciju da se ta dobit prenese na potrošače", istakla je Hilier i dodala da su pred Ofvatom veliki izazovi. Kako je navela, Ofvat mora brzo da napravi i predoči jasne planove kako bi postigao bolje aranžmane za potrošače, kako sada, tako i ubuduće.
Odbor za javne finansije britanskiog parlmenta ponovio je da je Ofvat, osnovan zbog prava potrošača, kod utvrđivanja cene vode precenjivao troškove kompanija, uključujući za poreze.
Nacionalna služba za nadzor (javnih finansija) preispitivala je profite kompanija za vodosnabdevanje 2015. i utvrdila da su imale koristi od manjih od očekivanih poreza i nzize cene zaduživanja nakon što je Ofvat utvrdio najvišu cenu vode.
Rezultat je, pokazuje izveštaj, da je dobit kompanija za vodosnabdevanje zbog računa većih nego što je potrebno u periodu 2010-15. bila veća za najmanje 1,2 milijarde funti.
Utvrđeno je i da su pokušaji Ofvata da omogući da se ti dobici podele sa potrošačima "dali samo ograničene rezultate koji se osetno razlikuju" od kompanije do kompanije.
U izveštaju se upozorava i na mogućost da potrošači u oblastima sa oskudnom ponudom vode plaćaju razvoj novih skupih kapaciteta iako bi bilo jevtinije da im njihov snabdevač trgovinom sa drugim kompanijama obezbedi isporuke.
Od Ofvata se traži da preispita kako je izračunavao kompanijske troškove po osnovu zaduživanja i poreza i izvesti javnost kako namerava da unapredi svoj rad.
Industrija vodosnabdevanja u Engleskoj i Velsu privatizovana je 1989. i sada je čini 18 velikih nezavisnih kompanija u privatnom vlasništvu koje su monopolski snabdevači za 22 miliona domaćinstava.
U 2014-15. prosečan račun domaćinstva za vodu i kanalizaciju bio je 396 funti, što je realno za 40% više cena nego pre privatizacije. Kako se navodi, najveći deo tog povećanja cene realizovan je u prvih pet godina, u periodu 1990-95.
Direktorka Ofvata Ketrin Ros (Cathryn Ross) rekla je da će regulator razmotriti navode iz izveštaja. Ona kaže da se navodi iz izveštaja o dobiti kompanija za vodosnabdevanje odnose na odluke Ofvata od pre šest godina i dodaje da su svesni težine situacije za potrošace od 2012. preduzeli mere da kompanije vrate 435 miliona funti.
"Zatim smo od kompanija tražili da dalje smanje račune i to je za rezultat imalo uštedu od tri milijarde evra, što će značiti za realno 5% niže račune u narednih pet godina. Usluga će nastaviti da se poboljšava a rast računa držaćemo ispod inflacije na period od dve decenije", kazala je Ros.
Ona je istakla da su u Ofvatu uveli promene kako bi kompanije bile transparentnije i održivije i da planiraju nove izmene da bi zadobili poverenje potrrošača.
"To znači da kompanije budu efikasnije i da bolje odgovaraju na potrebe potrošača. U poslednjih deset godina povratili smo 800 miliona funti od akcionara kompanija", istakla je Ros.
Inače, podaci pokazuju da dugovi po računima za vodu britanskih domaćinstava premašuju dve milijarde funti.
Izvor: Gardijan
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|