Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mali Trampovi ometaju saradnju u borbi s terorizmom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.03.2016. |
|
|
|
|
|
|
Iza nedovoljne saradnje u borbi protiv terorizma u Evropi stoji iluzija nekih vlada da mogu same protiv globalnih pretnji a ista iluzija koči iznalaženje zajedničkog rešenja za migrantsku krizu, smatra lider grupe socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu Đani Pitela. Zalažući se za veću integraciju radi zaštite evropskih građana, Pitela je ukazao i na potrebu da se iskorene marginalizacija i socijalno-ekonomske nepravde koje su u temeljima mržnje i nasilja. Lider grupe S&D u EP uveren je da zatvaranje granica i suspenzija Šengena ne mogu da pomognu u borbi protiv terorizma.
Pitela smatra da novi dogovor ministara pravde EU o osnivanju tima nacionalnih stručnjaka za borbu protiv terorizma kako bi se ojačao Europol posle napada u Briselu nije dovoljan za borbu protiv pretnji ali da predstavlja korak u dobrom smeru.
"Zvuči paradoksalno, ali opasnost od terorizma i migrantska kriza mogu da se preokrenu u priliku da se Evropa konačno pretvori u punu političku Uniju", rekao je u intevjuu za EurActiv.com šef grupe Progresivni savez socijalista i demokrata (S&D) u EP.
Uz "sramne i jasne" propuste belgijskih službi, moramo da "uperimo prstom i u slepu iluziju nekih nacionalnih vlada koje misle da unilateralno mogu da se bave globalnim pretnjama", kazao je Pitela dodajući da se informacije obaveštajnih službi i dalje "ljubomorno čuvaju i ne dele među partnerima".
Lider S&D rekao je i da je nedostatak saradnje uočljiv i neopravdan i da polazi od istog "glupog stava" koji onemogućava i zajednički evropski pristup migrantskoj krizi.
"Što pre shvatimo da nam je potrebna veća evropska intregracija, bićemo više u stanju da zaštitimo bezbednost i slobodu građana", istakao je Pitela.
Kada je reč o potrebi za evropskom obaveštajnom službom, Pitela je kazao da je bezbednost pravo koje nije politički obojeno i da evropski lideri treba da ostave po strani nacionalnu sebičnost i budu spremni da misle i rade drugačije.
"Oni moraju da uspostave evropsku obaveštajnu agenciju. Europol već ima veliki potencijal i njegove baze podataka predstavljaju pravo blago za Evropu. Saradnja sa nacionalnim obaveštajnim službama mora da bude pojačana, počev od deljenja podataka", rekao je Pitela.
Prema njegovim rečima, predlog italijanskog premijera Matea Rencija ide u tom smeru ali je nažalost ideja zajedničke strategije protiv terorizma naišla na mlak prijem.
Čak je poljska vlada iskoristila tragediju da objavi da Varšava neće primati migrante, dodao je Pitela ističući da takav pristup ne vodi nigde i da jedini mogući odgovor na izazove vidi u "više Evrope".
"Pitao bih mnoge naše male 'Trampove' širom Evrope kako bi suspenzija Šengena pomogla u sprečavanju terorističkih napada u Evropi", rekao je Pitela na činjenicu da se, posebno nakon napada u Parizu u Briselu, širi ideja o zatvaranju granica i suspenziji Šengena.
"Naučili smo nažalost da su ti teroristi evropski građani. Mladi ljudi odrasli u predgrađima, u getima naših gradova. Moramo da se zapitamo zašto se mladi Evropljani okreću fundamentalizmu i terorizmu", kazao je Pitela.
Kako je dodao, Evropa mora da unapredi model kulturne integracije iskorenjivanjem marginalizacije i socijalno-ekonomske nepravde koje su u korenu mržnje i nasilja.
"Kao lider S&D pozivam na stvaranje strategije za unapređenje bezbednosti ali i na ulaganja u kulturu, integraciju i razvoj područja koja nisu dobrostojeća", istakao je Pitela.
Lider grupe S&D u EP rekao je i da je u pitanju nova vrsta terorizma jer sa više od 50.000 Tviter naloga i više od 100.000 tvitova dnevno ISIS predstavlja novu tehnološku pretnju.
"Kada je o tome reč, daleko smo od pobede u ključnoj borbi na društvenim mrežama i protiv njihove propagande na internetu. Nacionalne obaveštajne službe i Europol nemaju dovoljno kapaciteta za 'onlajn' istrage a teroristi koriste nove tehnologije za širenje poruka i finansiranje aktivnosti", rekao je Pitela.
Pored toga, EU mora da nadoknadi izgubljeno vreme. "Ono što nedostaje je politička volja članica da ulože u evropsku obaveštajnu agenciju", kaže Pitela.
Na pitanje koliko je realna Rencijeva ideja o evropskoj odmbrambenoj zajednici sa panevropskom vojskom, Pitela je kazao da je to pitanje političke volje.
Kako je dodao, sada je ta ideja deo inicijative evropske bezbednosne strategije Federike Mogerini i u skladu je sa onim na šta je Renci pozivao.
Pitela je rekao i da je grupa S&D u EP spremna da podrži uvođenje registra putnika (PNR) ako se usvoji zakon o zaštiti podstaka. On smatra da je PNR značajno oruđe za borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma, kao i da predstavlja prvi korak prema stvaranju zajedničkog evropskog istražnog i obaveštajnog pristupa.
"Međutim, mora da bude savršeno jasno da sam po sebi (PNR) neće rešiti naše bezbednosne probleme", istakao je Pitela.
Pored toga, rekao je Pitela, želim da pitam one koji sada guraju predlog za usvajanje PNR zašto u konačnom tekstu nije predviđeno da razmena PNR podataka između članica bude obavezna.
"Bolja razmena podataka je ključna ako smo ozbiljni u borbi protiv terorizma a ja ovde vidim velike kontradikcije i veliko licemerje nacionalnih vlada i političkih grupa", istakao je u intervjuu lider Grupe S&D u Evropskom parlamentu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|