 Istrage o džihadističkim mrežama nedelju dana nakon napada u Briselu sve više poprimaju evropsku dimenziju. U napadima je na licu mesta poginula 31 osoba, od kojih tri još nisu identifikovane, a četiri osobe su naknadno preminule od posledica povreda.
U glavnom gradu Belgije, poprištu samoubilačkih napada 22. marta, istražitelji se bave pre svega "čovekom sa šeširom" koji se vidi na snimku bezbednosnih kamera kako ostavlja bombu na briselskom aerodromu Zaventem i onda odlazi pre nego što su se njegova dva saučesnika raznela bombama.
Policija je već raniije objavila poternicu sa fotografijom, a 28. marta je objavila novi video snimak ovog trećeg učesnika napada, kako bi pomogla da se on identifikuje. I taj snimak potiče sa sigurnosnih kamera.
Istražitelji još pokušavaju da utvrde da li je "čovek sa šeširom" zaista Fajsal Šefu (Faycal Cheffou), tridesetogodišnjak koji je do sada jedini optužen u slučaju napada u Briselu. Ovaj čovek, koji se predstavlja kao nezavisn novinar, ne sarađuje s vlastima, a analize još nisu potvrdile pretpostavku da je on učesnik napada.
Jedan radio voditelj koji je radio sa Šefuom 2008. godine, Vinz Kante, opisao ga je za RTL kao "pasioniranog" i "inteligentnog", ali i nsveo da je s vremenom počeo "u svemu da vidi zlo2 i da je sve više podržavao teorije zavere.
Za sada se jedino zna da su za trojica bombaša samoubica – Ibrahim el Bakraui i Nažim Lahraui koji su izveli napad na aerodrome i Kalid El Bakraui napad u metrou – direktno povezani sa počiniocima napada 13. nomvembra u Parizu u kojima je poginulo 130 ljudi. Bili su povezani i sa ključnim osumnjičenim Salahom Abdeslamom koji je 18. marta uhapšen nakon više od četiri meseca bežanja od belgijskih vlasti.
Odgovornost za napade u Parizu i Briselu je preuzela džihadistička Islamska država, a mreže koje su počinile napade su zapravo jedinstvene.
Belgija tako traži izrručenje Đamala Edina Ualija, alžirca koji je uhapšen u Italiji. Sumnja se da je on izrađivao lažna dokumenta koja su koristili neki od počiniaca napada u Parzu, a verovatno i Abdeslam.
I dalje visok rizik u Evropi
Povećava se broj terorističkih afera, što je znak da je rizik i dalje visok u Evropi.
Belgijsko pravosuđe objavilo je 28. marta da je optužilo tri osobe koje su prethodnog dana uhapšene u okviru antiterorističke operacije koja je sprovedena u više belgijskih gradova. Federalno tužilaštvo je za AFP saopštilo da ovi slučajevi nisu u direktnoj vezi sa napadima u Briselu i Paritu, i nije davalo više podataka.
Istovremeno, otkrivene su i nove evropske veze u istrazi o planu napada za koji su francuske vlasti saopštile da je osujećen. U okviru ove istrage blizu Pariza je 24. marta uhapšen bivši kriminalac Reda Kriket. Tri dana kasnije u Holandiji je priveden Francuz koji je boravio u Sirijii za koga se sumnja da ga je Islamska država ovlastila da sa Kriketom izvede napad u Francuskoj.
U ovom slučaju već su optužene dve osobe, a jedan od njih Abderaman A, rođen u Alžiru 1977. godine, 2005. godine je u Francuskoj osuđen na sedam godina zatvora i zabranu ulaska na francusku teritorij u zbog pružanja logističke podrške ubicama komandanta Masuda u Avganistanu 2001. godine.
U Briselu je 27. marta grupa od 300 nacionalističkih huligana omela odavanje pošte žrtvama napada u centru Brisela. Policija ih je rasterala vodenim topovima.
Identifikacija žrtava napada u Briselu nije završena. Pronađena je 31 žrtva napada na aerodromu i u metrou, a od njih je 28 identifikovano. Dodatne četiri osobe su preminule u bolnici od posledica povreda.
Među poginulima je 12 stranaca iz osam zemalja.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
 Povezani sadržaj
|