Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rusija za Zapad koristi strategiju štapa i šargarepe
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
Sastanak Saveta NATO-Rusija možda je bio neproduktivan ali je značajno što je održan, smatraju analitičari Stratfora. U uslovima zastoja u odnosima Rusije i Zapada, i signali sa sastanka, prvog za gotovo dve godine, bili su mešani. Ruski ambasador Aleksander Gruško opisao je dijalog predstavnika Moskve i zapadnog vojnog bloka kao "iskren i ozbiljan". Predstavnici dve strane međutim i dalje imaju različita mišljenja o Siriji, kao i oko gomilanja NATO u blizini Ukrajine i na drugim mestima na periferiji Rusije.
Navodno je sastanak bez konkretnih zaključaka trajao sat i po duže nego što je predviđeno, sve u svemu tri i po sata.
Iako Savet NATO-Rusija 20. aprila nije bio produktivan, značajno je što je do njega uopšte došlo, ističu analitičari i dodaju da Rusija poslednjih dana šalje signale, posebno po pitanju Ukrajine, da želi kompromis. Predstavnici samoproglašenih Donjecke i Luganske narodne republike, teritorija pod kontrolom separatista na istoku Ukrajine koje podržava Rusija, saopštili su 19. aprila da će odložiti lokalne izbore zakazane za ovu nedelju do 24. jula. To odlaganje nudi više vremena za pregovore.
I Zapad i ukrajinska vlada u Kijevu su za održavanje izbora kasnije, dok ne budu primenjene neophodne bezbednosne komponente mirovnog sporazuma iz Minska. Rusija bez sumnje ohrabruje, ako ne traži, odlaganje (izbora), piše u Stratforovoj analizi, preneo je EurActiv.com.
Ranije ove nedelje ukrajinski predsednik Petro Porošenko objavio je da su se on i ruski predsednik Vladimir Putin u telefonskom razgovoru složili o mogućem aranžmanu za oslobađanje ukrajinskog vojnog pilota Nađe Savčenko. Zatvorena u Rusiji i optužena za ubistvo, Savčenko je postala lice sa transparenata na kojima se pokazuje anti-ruski stav Ukrajinaca.
Prema privremenom sporazumu, Moskva će osloboditi Nađu Savčenko u zamenu za dvoje Rusa zatvorenih u Ukrajini. Biće to važan politički gest za Kijev i Zapad. Iako sporazum još nije u završnoj fazi, može da znači još veći prostor za kompromis na ruskoj strani, ne samo o Ukrajini, već i o drugim pitanjima.
Međutim, to je za sada sve od dobre volje sa ruske strane. Razgovarajući o razmeni zatvorenika sa Kijevom i odlaganju izbora u istočnoj Ukrajini, Moskva je vršila pritisak na Zapad u drugim oblastima. Tako su, npr, ruski vojni avioni nastavili da uznemiravaju američke brodove i avione u strateškim tranzitnim zonama poput Baltičkog i Crnog mora. NATO je pozvao Rusiju da prestane sa tom taktikom koja je postala ključna tema sastanka Saveta NATO-Rusija.
Rusi takođe i dalje imaju značajan vojni angažman u Siriji, gde podržavaju vladu Bašara el Asada i protiv su pobunjenika koje podržavaju SAD, kao i džihadističkih grupa.
Uprkos stalnim pozivima iz SAD da preispitaju podršku Damasku, Rusi (i Iranci) nastavljaju da dosledno podržavaju operacije lojalnih Asadu. Jedan američki zvaničnik informisao je Vol strit džornal da su Rusi nedavno pomerili svoje artiljerijske jedinice do bojišta u Alepu. Ukoliko Rusija učestvuje u velikim borbama u Siriji, biće saučesnik u pokretanju još jednog talasa izbeglica iz Sirije, što će dodatno otežati stvari Evropi, ističe analitička kuća Stratfor.
Konačno, Rusi su svesni da ne mogu lako da dosegnu konvencionalnu vojnu snagu SAD ili NATO te stoga obilno ulažu u nuklearnu moć, što je alarmiralo zvaničnike u Vašingtonu. U Pentagonu rastu bojazni da Rusi možda neće moći da se pridržavaju sporazuma o kontroli naoružanja, uključujući za nuklearno srednjeg dometa i nove START sporazume. Prisutne su čak i bojazni, s obzirom da tenzije sa Zapadom ostaju, da će Putin dozvoliti testiranje nuklearnog oružja u sklopu ruskog programa modernizacije vojske. Takav razvoj događaja, iako malo verovatan u ovom trenutku, potkopao bi dve decenije napora za kontrolu naoružanja.
U uslovima zastoja u odnosima sa Zapadom Rusija se očigledno opredelila za strategiju "štapa i šargarepe". Svesna svog uticaja na planove NATO, Moskva će učiniti simbolične pomirljive poteze, navodi Stratfor i zaključuje da će se pregovori Rusije i Zapada verovatno voditi u istom maniru, sa zamkama i mogućnostima na putu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|