Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Obama ruča s kraljicom, večera s princezom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
Većina ljudi čestita rođendan telefonom, čestitkom ili preko Fejsbuka. Tako međutim ne radi američki predsednik Barak Obama koji je i zaista prešao hiljade kilometara da britanskoj kraljici Elizabeti II poželi sve najbolje za 90. rođendan na ručku u Vindzoru. Posle ručaka sa kraljicom, a pre večere sa princom Vilijamom i njegovom suprugom Kejt, Obamu čekaju ne tako prijatni razgovori sa britanskim premijerom o brojnim "vrućim" temama, od Sirije, Libije, Ukrajine i Rusije, preko borbe protiv terorizma i stanja svetske ekonomije, do britanskog referenduma o daljem članstvu te zemlje u Evropskoj uniji.
Kraljica Elizabeta, britanski najstariji i monarh sa najdužim stažom proslavila je 21. aprila rođendan, na dan kada je Obama počeo verovatno svoju poslednju predsedničku posetu Velikoj Britaniji.
Američki predsednik i britanska kraljica ručaće 22. aprila u zamku Vindzor. Obama će zatim večerati sa princom Vilijamom, njegovom ženom Kejt i bratom, princom Harijem, u domu mladog para u palati Kensington. Vilijam je drugi u naslednom redu za tron, posle svog oca princa Čarlsa. Na ručku kod kraljice biće i Obamina supruga Mišel i Elizabetin muž princ Filip.
Između "uživanja" sa kraljevskom porodicom Obama će razgovarati sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom o multinacionalnoj kampanji protiv Islamske države, borbi protiv terorizma, o Avganistanu, Siriji, Libiji, globalnoj ekonomiji, stavu Rusije prema Ukrajini i drugim "vrućim" temama.
Na dnevnom redu biće i eventualni izlazak Britanije iz Evropske unije (Bregzit), kao i predsednička kampanja u SAD koja će odrediti Obaminog naslednika.
Kameron predvodi kampanju da Britanija ostane u EU, što Obama podržava. Kako piše agencija AP, Kameron želi da Obama govori protiv prekida članstva Britanije u EU, iako će o tome odlučiti glasači na referendumu 23. juna.
Premijer je po pitanju Bregzita suočen sa opozicijom u svojoj vladi konzervativaca, kao i sa skepsom birača oko koristi od ostajanja u EU.
Oni koji podržavaju Bregzit pak optužuju Obamu za hipokriziju i mešanje.
U autorskom tekstu za Dejli telegraf Obama je zatražio od Britanaca da ostanu u EU. On je ocenio da će britanska odluka uticati na američke interese i rekao da je SAD i svetu potrebno da se "ogroman uticaj (Britanije) nastavi, uključujući u Evropi".
Evropska unija "pojačava britansko globalno vođstvo", istakao je američki predsednik.
Istovremeno su zagovornici izlaska Britanije iz EU ljuti što Obama poziva Britaniju da ostane u EU.
Lider Nezavisne partije UK (UKIP) Najdžel Faraž (Nigel Farage) rekao je da Obama ne treba da se meša dok je londonski gradonačelnik Boris Džonson (Johnson), lider kampanje za Bregzit, kazao da Amerikanci "nikada ne bi pomišljali na nešto slično EU za sebe".
Džonson je u tekstu za San (The Sun) napisao da je Obamin stav "primer principa 'uradi kako ja kažem, ne kako ja radim' koji ostavlja bez daha".
U razgovorima bi moglo da se pojavi i pitanje Obaminine kritike Kamerona u intervjuu objavljenom nedavno u časopisu Atlantik. Obama je okrivio Kamerona i druge evropske saveznike za propuste u angažovanju oko Libije nakon svrgavanja libijskog vođe Muamera Gadafija. Obama je rekao da je Kameron bio "ometan" drugim pitanjima.
Libija je od svrgavanja Gadafija u haosu i postala je utočište grupama Islamske države.
Mnoštvo susreta
Obamin ručak sa kraljicom biće poslednji u nizu susreta od kako je postao predsednik SAD 2009. godine.
"Svaki put predsednik dolazi sa sve većom naklonošću prema njoj", istakao je Obamin portparol Džoš Ernest (Josh Earnest). Kako je dodao: "Ona je značajan simbol zemlje sa kojom SAD ima specijalne veze. Ali je ona takođe ljudsko biće čija su harizma i osećaj plemenitosti i časti nešto čime privlači ljude širom sveta".
Obama je kraljicu posle prvog susreta 2009. opisao kao "divnu". Takođe je jednom pomoćniku rekao da ga je podsetila na njegovu baku. Već tokom te posete kraljica i Obama su uspostavili vezu, što se videlo i na fotografijama.
Nakon toga, kraljica je ugostila Obamu za vreme državne posete u maju 2011, tokom koje su predsednik SAD i prva dama prespavali u palati.
Obama i kraljica ponovo su se sreli u junu 2014. na obeležavanju 70. godišnjice iskrcavanja u Normandiji.
U međuvremenu su princ Čarls i njegova žena Kamila, kao i prinčevi Vilijam i Hari posetili Obamu u Beloj kući.
Princ Hari, vojni veteran koji je služio u Avganistanu, sa Obaminom suprugom Mišel bio je na jednom skupu u Beloj kući 2013. Ponovo su se sreli 2015. u američkoj vojnoj bazi gde su razmenili poglede i interesovanje za porodice vojnika i ranjenih pripadnika oružanih snaga.
Mišel Obama i njene ćerke Malija i Saša takođe su popile čaj sa Harijem u Kensingtonskoj palati kada se prva dama 2015. na jednom putovanju zaustavila u Londonu.
Izvor: AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|