Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Savet UN za ljudska prava: unaprediti primenu zakona
|
|
|
Objavljeno : 05.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Savet UN za ljudska prava u Ženevi je u okviru redovnog razmatranja napretka zemalja u oblasti ljudskih prava pozitivno ocenio napore Srbije na tom planu i dao 144 preporuke koje treba da ispuni do 2016. godine. Te preporuke se uglavnom odnose na bolju primenu zakona, pre svega kada je reč o pravima seksualnih manjina, i ratifikaciju konvencija koje Srbija do sada nije ratifikovala, ali i na određene izmene zakona.
U Ženevi je od 21. januara do 1. februara održana treći sastanak u okviru Drugog ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda o stanju ljudskih prava u periodu od 2008. do 2012. godine. Na sastanku je 14 zemalja predstavilo rezultate u unapređenju ljudskih prava, uključujući Srbuiju i Crnu Goru. Od evropskih zemalja rezultate su predstavili još Francuska, Rumunija, Luksemburg i Lihtenštajn.
Kako je po završetku sesije u Ženevi 1. februara saopštilo Ministarstvo pravde i državne uprave Srbije, preporuke koje je dao Savet UN za ljudska prava odnose na jačanje primene zakona, socijalne kohezije i veću promociju tolerancije i jednakosti za sve marginalizovane grupe u ostvarivanju njihovih ljudskih prava. Srbija te preporuke treba da ispuni do Trećeg ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda 2016. godine.
Pomoćnica direktora Kancelarije Vlade Srbije za ljudska prava Suzana Paunović je rekla 5. februara da je, pored pozitivnih ocena dosadašnjih napora, poručeno da se mora poboljšati primena zakona, pre svega u oblasti prava seksualnih manjina.
"Od Srbije je tražena ratifkacija konvencija koje nismo do sada ratifikovali, kao što je Konvencija o žastiti prava radnika migranata, ali i izmene zakona, kao što je izmena definicije torture i unošenje odredbe zabrane fizičkog kažnjavanja dece. Insistira se na prvu na slobodu okupljanja seksualnih manjina", rekla je Paunovićeva za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Ona je rekla da Srbija već radi na ispunjenu traženih preporuka i da su na sastanku u Ženevi odmah prihvaćene 132 preporuke.
Background Univerzalni periodični pregled je jedinstven proces u okviru koga se razmatra stanje u oblasti ljudskih prava u svim članicama UN. Uspostavljen je rezolucijom Generalne skupštine UN od 14. marta 2006. i odvija se pod okriljem Savet UN za ljudska prava. U okviru tog procesa državama je omogućeno da predstave ono što su postigle na planu ljudskih prava i u ispunjavanja obaveza.
Sastanak održan krajem januara u Ženevi je 15. sastanak Radne grupe za Univerzalni periodični pregled, a treći u okviru Drugog ciklusa tog procesa.
Savet UN za ljudska prava je pozdravio donošenje velikog broja zakona, strategija, protokola kojima je unapredena međusektorska saradnjai nastavak rada na izgradnji institucija koje se bave zaštitom ljudskih prava, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.
Posebno su pohvaljeni rezultati postignuti na unapređenju prava dece, rodne ravnopravnosti, socijalne integracije osoba sa invaliditetom. Istaknut je napredak Srbije i u oblasti unapredenja prava nacionalnih manjina, obrazovanja, statusa pravno nevidljivih lica, izbeglica i interno raseljenih lica, kao i zaštiti žrtava trgovine ljudima, dodaje se u saopštenju.
Prilikom predstavljanja izveštaja u okviru Radne grupe za Univerzalni periodični pregled, šefica delegacije Srbije i državni sekretar u Ministarstvu pravde i drzavne uprave Gordana Stamenić je navela da je u organizaciji Kancelarije za ljudska i manjinska prava u Beogradu u decembru 2012. održana konferencija "Borba protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta" . To je, kako je istakla, prva konferencija posvećena unapređivanju prava LGBT osoba koji je organizovala jedna državna institucija u Srbiji.
Stamenićeva je izvestila da je Srbija usvojila Zakona o zabrani diskriminacije 2009. i predstavila rezultate politike rodneravnopravnosti navodeći da je zastupljenost žena u organima državne uprave oko 60%, a u pravosuđu 80%.
"Od 2008. do 2012. godine predsednica Narodne skuštine je bila žena, u dva poslednja mandata predsednice Vrhovnog, odnosno Vrhovnog kasacionog suda su žene, predsednica Ustavnog suda od 2007. do 2011. godine bila je žena, Republički javni tužilac od 2008. godine je žena", navodi se u tekstu izlaganja u koji je EurAktiv Srbija imao uvid.
Predstavljene su i mere za inkluziju osoba sa invaliditetom i navedeno da se u Srbiji kroz stipendije prosečno godišnje podrži oko 120 studenata sa invaliditetom.
Gordana Stamenić je govorila i o formiranju nacionalnih saveta nacionalnih manjina i iznela podatak da je za rad nacionalnih saveta u budžetu Srbije za 2012. godinu obezbeđeno je 230 miliona dinara (oko 2,2 miliona evra), a za 2013. godinu 240 miliona dinara ( oko 2,3 miliona evra).
Kada je reč o unapređenju položaja Roma, kao najugroženije grupe stanovništva, iznet je podatak da se broj Roma koji je upisao srednje škole povećao se sa 8,3% z 2004. na skoro 20% u 2010. godini, kao i da se afirmativne mere primenjuju i prilikom upisa romskih studenata na fakultete.
Stamenić je rekla i da je Vlada 2012. godine usvojila Nacionalnu strategiju socijalnog stanovanja, koja predviđa posebne mere koje se odnose na romska neformalna naselja. "U ovom trenutku Republika Srbija zajedno sa međunarodnim donatorima priprema program kroz koji treba da se obezbede značajna sredstva za rešavanje stambenih pitanja Roma", navela je ona.
Ukazala je na izmene Krivičnog zakona u cilju borbe protiv trgovine ljudima i istakla da se priprema nova Strategija prevencije i suzbijanja trgovine ljudima i zaštite žrtava za period od 2013. do 2018. godine, kao i Akcionog plana za period od 2013. do 2014. godine.
Stamenić je rekla da se od 2008, kada je Srbija počela da primenjuje Zakon o azilu, broj osoba koje su zatražile azil povećao sa 77 na 2.732 u 2012. godini, i navela mere pomoći i podrške koje im pružaju vlasti.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|