Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Policija u Francuskoj češće legitimiše Severnoafrikance
|
|
|
Objavljeno : 12.05.2014. |
|
|
|
|
|
|
Francuska javnost ne slaže se sa diskriminatorskim policijskim proverama identiteta, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnjenja. Policija i žandarmerija migrante legitimišu dva a one poreklom iz severne Afrike četiri puta češće nego ostale i četiri od deset zaustavljanja građana radi provere identiteta odnosi se na one poreklom iz severne Afrike, mada oni predstavljaju samo 7% populacije. Istraživanje je pokazalo i da su građani poreklom iz severne Afrike mnogo češće od ostalih izloženi pretresu i da u većem procentu od drugih ukazuju na primenu fizičke sile od strane policije. Ispitanici upozoravaju da etničko profilisanje kod legitimisanja znatno narušava poverenje u policiju.
Istraživanje urađeno za Gren de Frans (Graines de France), istraživačku organizaciju sa sedištem u Parizu fokusiranu na socijalna pitanja, Hjuman rajts voč (Human Rights Watch) i Inicijativu Otvoreno društvo pravde, ukazalo je na neodložnu potrebu i snažnu podršku javnosti merama kojima će se ograničiti diskriminatorna praksa provere identitneta. Francuska vlada obećala je takve reforme za vreme kampanje 2012. godine.
Gotovo dve trećine (63%) ispitanika, a 83% onih koji su poreklom iz Severne Afrike, veruje da legitimisanje od strane francuske policije i žandarmerije uključuje etničko profilisanje, objavila je na svom sajtu organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč.
Kako je potvrdilo istraživanje, etničko profilisanje u velikoj meri narušava poverenje u policiju u Francuskoj. Slično kao i druga istraživanja, i ovo je pokazalo da 78% anketiranih ima poverenja u policiju i žandarmeriju. Međutim, procenat se spušta na 43% među onima koji su u poslednjih dana iskusili diskriminatornu proveru identiteta.
Deset procenata ispitanika izjavilo je da ih je policija zaustavila radi provere identiteta barem jednom u prethodnih 12 meseci pri čemu je prosek 2,65 provera godišnje. U grupi ispitanika migranata broj provera se penje na 4,76 u proseku a kod onih koji su poreklom iz severne Afrike na 8,18. Istovremeno je prosek provera među onima koji smatraju da su zaustavljeni na diskriminatornim osnovama 10,64 godišnje, što je znatno više nego što je pokazalo istraživanje Agencije za osnovna prava EU iz 2010. godine sprovedeno u deset članica Unije.
Sve u svemu, 37,3% ukupnog broja zaustavljanja građana radi provere identiteta odnosi se na one poreklom iz severne Afrike iako oni čine samo 7% populacije.
Istraživanje je pokazalo i da 12% zaustavljenih radi provere veruje da iza toga stoji diskriminacija. Kod ispitanika poreklom iz severne Afrike taj procenat ide na 41% a kod mladih do 25 godina na 30%.
Kao ministar unutrašnjih poslova u Olandovoj vladi, sadašnji francuski premijer Manuel Vals (Valls) ograničio je pretrese, uveo identifikacione brojeve na uniforme policajaca i naložio policiji da se učtivo obraća građanima.
Ipak, 67% ispitanika u novom istraživanju i dalje ističe značaj mera za rešenje problema. Istovremeno je samo 40% uvereno da su do sada preduzete konkretne mere a među njima 57% smatra da su te mere nedovoljne.
Takođe je istraživanje ukazalo na razlike u policijskom tretmanu kod provere Francuza koji nemaju imigrantsko poreklo i onih koji su poreklom iz severne Afrike.
Tako je verovatnoća pretresa ljudi poreklom iz severne Afrike pet puta veća nego kod onih koji nemaju imigrantsko poreklo. Isto tako je pet puta veća verovatnoća da će policija onima poreklom iz severne Afrike tražiti na pregled lične stvari kada ih zaustavi radi legitimisanja.
Od onih koji su zaustavljeni radi provere identiteta, 3% kaže da je policija koristila fizičku silu. Međutim, na primenu fizičke sile požalilo se 12% ispitanika poreklom iz severne Afrike i 17% onih koji misle da su proveravani na diskriminatornoj osnovi.
S obzirom da nema zvaničnih statistika o proverama identiteta u Francuskoj, ovo istraživanje pomaže da se prikupe podaci o policijskim proverama identiteta i uspehu mera donetih sa ciljem da se zauzda diskriminacija, ocenile su organizacije za čiji račun je u martu 2014. sprovedeno istraživanje.
Gren de Frans, Hjuman rajts voč i Inicijativa Otvoreno društvo pravde sa još pet grupa od 2012. godine traže od francuskih vlasti da izmene odredbe zakona o krivičnom postupku kojima se pruža pravna osnova za provere identiteta kako bi se osiguralo da one budu zasnovane na objektivnim, individualizovanim kriterijumima.
Traži se i stvaranje adekvatnog legalnog okvira za sprečavanje uvredljivog ili proizvoljnog obavljanja pretresa i davanje prava onome ko je predmet provere na dokumentovanje tog postupka.
Od vlade predstavnici grupa za zaštitu ljudskih prava traže i da organizuje dijalog o proverama identiteta između lokalnih zajednica i policije, unapredi nivo obučenosti policije i žandarmerije i izmeni kriterijume za unapređenje policajaca tako što će se u obzir uzimati i poštovanje pravila ponašanja i kapacitet za stvaranje veza sa zajednicom.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|