Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Uskoro žene biskupi u Engleskoj
|
|
|
Objavljeno : 15.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Generalni sinod Anglikanske crkve Engleske 14. juna je odobrio imenovanje žena za biskupe. Ovo je reforma od istorijskog značaja, a prva postavljenja mogu se očekivati 2015. godine. Iako se ova odluka ne odnosi na sve anglikanske crkve, svakako će biti snažan signal u prilog ovakvih reformi, koje su već uvedene u delu ove crkve. Ženama je u Engleskoj 1992. godine dozvoljeno da budu sveštenice.
Odluka je doneta u Jorku na severu Engleske dvotrećinskom većinom. Ovo pitanje već decenijama je izvor podela unutar crkve, a za pozitivnu odluku zalagao se nadbiskup iz Kenterberija Džastin Velbi, duhovni vođa 80 miliona Anglikanaca u svetu.
Ishod glasanja neki su dočekali aplauzom, a začula se i nekolicina uzvika radosti. Crkvene vlasti su, međutim, pozvale na uzdržanost.
Oko 150 osoba, među kojima su i žene sveštenice, izašlo je iz prostorije da bi odluku proslavili otvaranjem flaša šampanjca i grljenjem.
Nadiskup Velbi, koji je morao da iskoristi sav svoj talenat za posredovanje da bi ubedio frakciju crkve najprivrženiju tradicionalnim stavovima i omogućio ovakav rezultat, uzdržao se od preteranih reakcija.
"Oduševljen sam današnjim rezultatom, ovo je početak velike pustolovine, potrage za zajedničkim rzvojem, uprkos neslaganjima koja su u određenim slučajevima i dalje prisutna", rekao je on.
Najavio je da bi prva žena biskup mogla da bude postavljena naredne godine, a da nije isključeno da unapred bude izabrana.
Drugi nadbiskup engleske crkve, nadbiskup iz Jorka Džon Sentamu, podsetio je da su "generacije žena s žarom služile Gospodu u okrilju Engleske crkve.
"Napredujemo polako jer napredujemo zajedno", rekao je on, podsetivši da je za ovu odluku bilo potrebno dosta vremena.
"Ovo je apsolutno fantastično", rekla je oduševljeno sveštenica Lindzi Sautern koja je kazala da mora da "mirno sedne uz šolju čaja" da postane svesna ove promene.
Utešna nagrada za tradicionaliste
Ova odluka će međutim imati i ograničenje. Da bi se očuvalo jedinstvo crkve u trenutku kada je privrženost vernika u padu, usvojene su i odredbe koje bi trebalo da umire protivnike reformi, posebno takozvane anglo-katolike bliske Vatikanu.
Naime, tradicionalističke župane koje ne žele da prihvate žene biskupe moći će da traže da njima upravlja muškarac.
Prethodni put se o ovome glasalo 2012, i nedostajalo je šest glasova za usvajanje reforme. Taj neuspeh je oživeo duboke podele unutar Anglikanske crkve, čiji vrhovni poglavar je engleska kraljica Elizabeta II.
Crkvi u Engleskoj tada je zameran retrogradni pristup koji se razlikuje od stava u drugim anglikanskim crkvima, od kojih su neke pout crkava u Velsu, SAD, Australiji, Kanadi i Svazilendu već uvele mogućnost žena biskupa.
"Kucnuo je čas da se to reši i da se krene napred", izjavila je Džjn Hedžiz iz Norviča, za koju se smatra da će postati biskup.
Ovu promenu treba da usvoji Parlament i da dobije odobrenje engleske kraljice.
"Ovo je veliki dan za crkvu i jednakost prava", rekao je premijer Dejvid Kameron, vatreni pobornik ovog napretka.
Nakon toga u novembru bi odluka trebalo definitivno da bude potvrđena na generalnom sinodu, a to će kako stvari sada stoje biti samo formalnost. Ovo će biti snažna poruka drugim anglikanskim crkvama koje nisu uvele ovo pravo za žene. Smatra se da će mnoge od njih to sada učintiit.
Žene u Engleskoj mogu da postanu sveštenice od 1992. godine, a prva imenovanja bila su dve godine nakon toga. Žene danas čine trećinu sveštenstva.
Anglikanska crkva nastala je iz podele sa Katoličkom crkvom u XVI veku, nakon što je papa odbio da kralju Henriju VIII odobri poništenje braka.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|