Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Božić nije samo za hrišćane
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Priče da je Božić zabranjen zbog mogućeg vređanja drugih etničkih grupa postale su sastavni deo praznika u Velikoj Britaniji, ali je grupa koja okuplja predstavnike i organizacije različitih veroispovesti odlučila da je došlo vreme da se toj tradiciji stane na put. Kampanjom na internetu oni žele da podstaknu pripadnike drugih religija da se uključe u dobrotovorne aktivnosti u vreme Božića i probude poštovanje za taj hrišćanski praznik. Koliko daleko može voditi verska netrpeljivost pokazuju najnoviji verski motivisani napadi u Nigeriji na sam Božić, u kojima je poginulo najmanje 40 osoba.
Zabrinuta zbog podela koje bi priče o potiskivanju Božića mogle da podstaknu, grupa blogera, aktivista i predstavnika zajednica - Feniks interkomjuniti inišativ (Phoenix inter-community initiative) - okupila se sa namerom da probudi podršku i poštovanje za Božić među drugim verskim zajednicama, piše britanski dnevnik Gardijan (The Guardian).
"Gotovo svake godine u proteklih nekoliko godina vidimo priče u lokalnoj i nacionalnoj štampi da su lokalne vlasti promenile naziv Božića, da neće postavljati ukrasno osvetljenje ili da su ga zabranile", kaže potpredsednica Islamskog društva Britanije (ISB) DŽuli Sidiki (Julie Siddiqui).
"Mislim da to šteti odnosima među zajednicama. Niko ne traži da se Božić zabrani, sigurno ne muslimani. A često se tumači da iza toga stoje muslimani", rekla je ona.
Jedna od najpoznatijih takvih priča, koja je svuda prenošena, bila je da je krajem 90-tih godina prošlog veka gradsko veće Birmingama zabranilo Božić i praznike nazvalo Vinterval kako se ne bi vređale druge verske zajednice, iako to nije bilo tačno. Vinternal je bio naziv za božićne i novogodišnje manifestacije u Birmingamu 1997. i 1998.
Putem kampanje na internetu pod nazivom Srećan Božić svima (Happy Christmas 4ALL), inicijativa Feniks želi da razbije takve mitove i ukaže na učešće pripadnika drugih religija u tradicionalnim božićnim aktivnostima. Tako su na stranici inicijative na društvenoj mreži Fejsbuk (Facebook) postavljene fotografije učenika muslimana kako učestvuju u predstavama o Hristovom rođenju, dok se u drugim "postovima" ističe ono što je zajedničko različitim veroispovestima.
Inicijativa Feniks takođe ohrabruje nehrišćane da prigrle duh dobre volje tako što će se uključiti u volontiranje, posebno tokom božićnih praznika. DŽuli Sidiki kaže da neki muslimani obeležavaju Božić uz jelku i svečani obrok, dok je za druge to trenutak da daju svoj doprinos zajednici. "Svi mi treba da volontiramo, posebno oni koji nemaju šta da rade na Božić, umesto onih (hrišćana) koji bi morali da žrtvuju svoj Božić", rekla je ona.
DŽuli Sidiki koja volontira u lokalnoj crkvi u Mejdenhedu na Božić kaže da članovi Islamskog društva Britanije pomažu u hrišćanskim dobrotvornim akcijama ili na primer grupama koje pomažu beskućnicama. Tokom godina postala je tradicija da se zaposleni u ključnim službama, poput zdravstva, koji nisu hrišćani dobrovoljno prijavljuju da rade za Božić, rekla je Sidiki.
Pored ISB-a, u inicijativi Feniks učestuju predstavnici drugih konfesija, uključujući jevrejsku grupu JDC Jurop (JDC Europe) i Forum tri vere (Three Faiths Forum). Član iniijative Vidja Ramalingam iz Instituta za strateški dijalog kaže da je ideja da se promoviše volontiranje za Božić i pomogne u hrišćanskim dobrotovornim aktivnostim.
"Mnogo toga je već urađeno u SAD u kojima će jevrejske, muslimanske i hinduističke grupe preuzeti hrišćanske dobrotovorne aktivnosti na sam Božić. To je, takođe, vreme kada se ljudi osećaju usamljeno i zato ohrabrujemo ljude da obilaze svoje susede", rekao je Ramalngam koji je hinduista.
On je istakao da ne zna nikoga ko zaista želi da zabrani Božić i da većina hinduista i muslimana koje poznaje ustvari obeležava taj hrišćanski praznik.
Na ovogodišnju proslavu Božića po Gregorijanskom kalendaru senku je bacio niz verski motivisanih napada u Nigeriji u kojima je poginlo najmanje 40 osoba. Od toga je u napadu na katoličku crkvu u Madali, u blizini Abudže, u vreme božićne mise poginulo najmanje 35 osoba.
Napad su osudili Vatikan, SAD, Nemačka, Francuska, Velika Britanija i Italija. Ova tragedija je plod "slepe i apsurdne mržnje", rekao je portparol Vatikana, otac Federiko Lombardi (Federico). On je ocenio da je cilj serije napada da se još više podstakne mržnja i konfuzija u Nigeriji, u kojoj su česti verski sukobi.
U Nigeriji živi više od 160 miliona stanovnika različitih veroispovesti a dominantne religije su hrišćanstvo i islam. Hrišćani žive na razvijenijem jugu zemlje žive hrišćani, dok su u severnom delu većina muslimani.
Izvor: EurActiv.rs i AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|