Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Polemika oko zabrane doniranja krvi gej osoba
|
|
|
Objavljeno : 30.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Evropski sud pravde presudio je da vlade članica Evropske unije mogu trajno da zabrane gej muškarcu da donira krv, ali pod vrlo strogim uslovima. Na presudu su nestrpljivo čekali aktivisti i vlade zemalja u kojima je homoseksualcima zabranjeno da budu davaoci krvi tokom celog života, uključujući SAD i više evropskih država. Mnoge vlade sa trajnom zabranom razmatraju mogućnost da je ublaže, odnosno da ne bude trajna, a neke evropske zemlje su takvu zabranu već ukinule. U Australiji trajna zabrana ne postoji već više od deset godina a istraživanja pokazuju da se bezbednost donirane krvi nije promenila.
Većina zabrana uvedena je u vreme krize sa sidom (AIDS) jer su seksualno aktivni gej muškarci izloženiji virusu HIV koji je uzročnik side.
Međutim, aktivisti za ljudska prava i neki iz medicinske struke smatraju da doživotne zabrane više nisu opravdane, s obzirom na napredak u testiranju virusa HIV.
Na zabranu u Francuskoj žalio se Žofri Leže (Geoffrey Leger) i njegova žalba stigla je do suda u Luksemburgu.
Sud je utvrdio da francuski zakon "diskriminiše homoseksulace na osnovu seksualne orijentacije", što je u suprotnosti sa politikom Evropske unije. Kako je objavljeno iz Suda, slučaj Leže nametnuo je pitanje da li je trajna zabrana "u skladu sa fundamentalnim pravima EU".
Ipak, saopštio je Evropski sud pravde, doživotna zabrana doniranja krvi za homoseksualce može da bude opravdana ukoliko postoji visok rizik od prenošenja teških infektivnih bolesti a ne postoji način da se zaštiti onaj koji prima krv. Zato je Sud vratio slučaj Leže francuskom sudu na dalje razmatranje.
I pre presude, francuska vlada počela je da radi na ublažavanju zabrane.
Francuska ministarka zdravlja Marizol Turen (Marisol Touraine) rekla je nakon presude Evropskog suda da je diskriminacija davalaca krvi na bazi seksualne orijentacije "neprihvatljiva". Ona je za sledeći mesec najavila satanak na kome će se utvrditi nove smernice po tom pitanju.
Francuske vlasti razmatraju mogućnost da zabranu ograniče na one koji su imali rizične seksualne aktivnosti u poslednjih godinu dana umesto da bude trajna.
I drugi se preispituju
Nemačka zabranjuje doniranje krvi od grupa kod kojih, kako se smatra, postoji "značajno uvećan rizik od prenošenja" bolesti preko krvi, uključujući gej muškarce, heteroseksualce sa velikim brojem partnera, kao i prostitutke oba pola.
Međutim, dve vladine savetodavne zdravstvene agencije i drugi trenutno preispituju situaciju kako bi utvrdili da li postoji mogućnost da se doniranje krvi zabrani visokorizičnim pojedinicima umesto celim grupama ljudi.
I u Belgiji i Holandiji trenutno je na snazi trajna zabrana doniranja krvi za gej muškarce i obe zemlje razmatraju mogućnost izmena.
Više evropskih zemalja već je ukinulo trajnu zabranu i opredelilo se za zabrane na kraći rok.
I u SAD su savezni funkcioneri za zdravstvo nedavno preporučili da se ukine doživotna zabrana doniranja krvi gej i biseksualnim muškarcima i umesto toga uvede zabrana muškarcima koji su imali seksualne odnose sa drugim muškarcima u prethodnih godinu dana.
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) u decembru 2014. najavila je da će ove godine usvojiti nacrt novih pravila.
U međuvremenu na ukidanje zabrane pozivaju Crveni krst, Američko medicinsko udruženje i druge organizacije s obrazloženjem da je zabrana uvedena 1983. godine danas medicinski i naučno neopravdana.
Borci za prava gej osoba ističu da je trajna zabrana doniranja krvi za homoseksualce diskiminatorna i takođe kažu da je zahtev za apstinencijom od godinu dana za gej i biseksualne muškarce nerealan i da nije podržan od strane nauke.
Sva donirana krv u SAD testira se na HIV ali testovi otkrivaju virus jedino ako je u krvi desetak dana. U SAD je zabranjeno uzimanje krvi i od ljudi koji su u poslednjih godinu dana imali seks sa prostitutkama ili su uzimali drogu intravenozno.
Primer Australije, koja je pre više od deset godina odustala od trajne i uvela zabranu na godinu dana, najbolje pokazuje da za trajnu zabranu nema opravdanja. Naime, nedavno objavljeni rezultati istraživanja u toj zemlji pokazuju da prelazak sa trajne na jednogodišnju zabranu nije doneo promene u bezbednosti krvi.
Izvor: AP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|