Projekat podržali
Sponzori mreže
|
I u Grčkoj moguće ozvaničenje istopolne veze
|
|
|
Objavljeno : 23.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Parlament Grčke izglasao je u noći između 22. i 23. decembra zakon kojim se istopolnim parovima daje pravo sklapanja takozvane građanske zajednice. Broj zemalja koje pružaju taj vid ozvaničenja veze time je porastao na 20, a među njima 10 homoseksualcima pruža mogućnost sklapanja braka. Crkva se oštro protivila usvajanju ovog propisa.
Za zakon je glasalo 193 poslanika od 249 prisutnih, a 56 se izjasnilo protiv.
"Ovo je značajan dan za ljudska prava", izjavio je premijer Aleksis Cipras u govoru poslanicima, dodajući da je glasanjem okončana praksa "zaostajanja i sramote" za Grčku.
Tekst su podržale Ciprasova Siriza krajnje levice i još četiri stranke. Međutim, jedna od stranaka u vladajućoj koaliciji, nacionalistički Nezavisni Grci (ANEL) glasala je protiv.
Background Istopolni brakovi mogu se sklopiti u Holandiji, koja je prva otvorila tu mogućnost 2001, Belgiji, Španiji, Švedskoj, Portugaliji, Danskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji izuzev Severne Irske, Luksemburgu i Irskoj, dok je u Finskoj donet zakon i primenjivaće se od 2017. godine. Pored toga, u Evropi je to još moguće u Norveškoj i na Islandu.
Broj zemalja u kojima je neka vrsta registrovane zajednice otvorena za istopolne parove znatno je veći – 20 članica EU, među kojima su i one koje odobravaju brakove. To su Danska i to od 1989, Švedska, Španija, Holandija, Francuska, Belgija, Nemačka, Portugalija, Finska, Velika Britanija, Mađarska, Češka, Luksemburg, Slovenija, Irska, Austrija, Malta, Hrvatska, Estonija, a sada im se priključila i Grčka.
Osam članica EU ne priznaje nikakav oblik zajednice istopolnih parova – Italija, Kipar, Slovačka, Letonija, Litvanija, Rumunija, Bugarska i Poljska.
"Grčki ustav štiti majčinstvo. Da li kod muškaraca postoji majčinstvo?", izjavio je poslanik ANEL Vasilis Kokalis.
Novi zakon rešava pitanja vlasništva i nasledstva, ali ne sadrži odredbe o usvajanju dece u istopolnim zajednicama.
Organizacija za ljudska prava Amnesti internešenal pozdravila je glasanje koje je okarakterisala kao "istorijsko", ali je i istakla da su homoseksualci i dalje omraženi u Grčkoj.
"Uprkos ovom prvom koraku, lezbejke, gejevi, biseksualci, transrodne i međurodne osobe (LGBTI) u Grčkoj i dalje žive u neprijateljskoj atmosferi od koje ih vlasti ne štite na odgovarajući način", rekao je zamenik direktora Amnestija za Evropu i centralnu Aziju Gauri van Gulik. Transrodne osobe su one čiji pol je fiziološki jasno definisan, ali se one osećaju kao pripadnici drugog pola, dok su međurodne osobe čija polna obeležja nisu ni tipično muška ni tipično ženska.
"Fizički napadi su sve češći, govor mržnje je svakodnevna pojava, a nema protivljenja vlasti", rekao je Gulik.
Evropski sud za ljudska prava je Grčku osudio za diskriminaciju homoseksualaca 2013. godine, nakon što je u prethodnom zakonu o građanskim zajednicama iz 2008. godine izričito navedeno da se on ne odnosi na istopolne parove.
"Bolje bi bilo da se izvinimo hiljadama naših sugrađana, nego da slavimo" sadašnje glasanje, rekao je Cipras.
Članovi LGBTI zajednice su pre glasanja protestovali ispred parlamenta i atinske glavne crkve.
"Ljubav nije greh", navedeno je na jednom transparentu koji su nosili okupljeni. Dva mladića obučena kao sveštenici su se ljubila ispred crkve.
Grčka pravoslavna crkva, koja se i zvanično protivi homoseksualnosti, 2008. je izvršila pritisak da se zakon o građanskim partnerstvima usvojen te godine ne primenjuje na istopolne parove. Tako je do skora bila jedna od devet zemalja u EU koje nisu pružale nikakav vid priznavanja istopolnih zajednica.
Jedan uticajni grčki sveštenik je u danima uoči usvajanja zakona okarakterisao homoseksualnost kao "zločin" i izjavio da su gejevi "prokleti" i da "ih treba pljuvati".
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|