Projekat podržali
Sponzori mreže
|
NUNS kritikuje organizaciju rada na novoj medijskoj strategiji
|
|
|
Objavljeno : 09.05.2017. |
|
|
|
|
|
|
Medijska koalicija neće prihvatiti predlog da nekadašnja predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović predstavlja novinarska udruženja u procesu izrade Medijske strategije, rekao je 9. maja predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Slaviša Lekić. On je rekao da je u toku rad na Medijskoj strategiji i medijskim zakonima bez konsultacija sa Medijskom koalicijom.
Lekić je na konferenciji za novinare povodom 20 godina edicije "Multimedija" izdavačke kuće Klio rekao da je da je državni sekretar u Ministarstvu kulture Nino Brajović sam odredio da će u tom procesu medijska udruženja predstavljati Ljiljana Smajlović.
"Niko nije konsultovan iz Medijske koalicije i naravno nećemo pristati na to, ne zato što Ljiljana Smajlović ne poznaje medije. Naprotiv. Ljiljana Smajlović je jedan od jačih stručnjaka u toj oblasti ali radi se o principu. Ne može državni sekretar odlučivati ko će predstavljati udruženja u izradi Medijske strategije", naveo je on.
Prema njegovim rečima, medijske zakone u Srbiji najviše krši država a medijska udruženja su u toj situaciji nemoćna.
On je podsetio da je Medijska koalicija u proteklih nekoliko godina radila zajedno na setu medijskih zakona i Medijskoj strategiji ali da nisu zaživeli u praksi.
Medijsku koaliciju čine NUNS, UNS, Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Lokal pres i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM). Koalicija je formirana radi zagovaranja usvajanja i implementacije Medijske strategije i povećanja nezavisnosti medija i njihove zaštite od pritisaka.
Prva Medijska strategija ili Strategija razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji do 2016. godine doneta je u septembru 2011. nakon godinu i po dana pripreme u kojoj su učestvovali novinarska udruženja, kao i različite evropske i međunarodne institucije, poput Evropske komisije, Saveta Evrope i OEBS-a, koje su imale savetodavnu ulogu.
O izradi nove strategije u javnosti ne govori se mnogo niti se iznose konkretni predlozi osim nekih planova poput namere da se nađe rešenje za opstanak agencije Tanjug, koja je zvanično ugašena.
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević najavio je u septembru prošle godine da će biti doneta nova medijska strategija, a Brajović je početkom ove godine rekao da će radna grupa biti formirana u februaru. On je rekao i da bi nacrt novog dokumenta trebalo da bude završen do polovine godine.
Medijskom strategijom za period 2011-2016. nije mnogo postignuto, slažu se i novinari i zvaničnici ali navode različite razloge: dok prvi smatraju da je uzrok odsustvu političke volje da se taj dokument dosledno primeni, drugi smatraju da je strategija bila rpeombiciozna i da je sadržala loša rešenja.
Strategijom je bilo predviđeno povlačenje države iz medija i prelazak na projektno sufinansiranje iz javnih fondova. Set medijskih zakona kojim se uređuje i proces privatizacije donet je u avgustu 2014. godine. Na osnovu toga privatizacija medija u Srbiji je pokrenuta u jesen 2014, a završena je u oktobru 2015. godine posle produženja roka za tri meseca.
Privatizacija medija u Srbiji ostavila je za sobom sumornu sliku u tom sektoru – mnogi mediji su ugašeni, mnogi novinari i drugi radnici u medijima su ostali bez posla, a neizvestan je i opstanak mnogih privatizovanih medija.
Prelazak na projektno finansiranje iz javnih fondova se takođe nije pokazao kao uspešan a pratilo ga je i dodeljivanje većine sredstava određenim medijima, posebno na lokalu.
Izvor: Beta
Foto: Medija centar Beograd
Povezani sadržaj
|
|
|