Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nova bura na medijskoj sceni Srbije, stiže i misija EFJ
|
|
|
Objavljeno : 13.10.2017. |
|
|
|
|
|
|
Izjavu premijerke Ane Brnabić da u Srbiji nema objektivnog novinarstva medijska i novinarska udruženja ocenila su kao neosnovanu i ciničnu pozivajući je na dijalog o nepristrasnom novinarstvu i optužujući je da je marioneta na mestu predsednice vlade. Brnabić je 10. oktobra u Evropskom parlamentu u Briselu izjavila da ne smatra da u Srbiji nema istraživačkog novinarstva, ali da "nema objektivnog novinarstva, jer je jako malo objektivnih novinara".
Grupa "Za slobodu medija", koja okuplja medije, medijska udruženja, organizacije civilnog društva, novinare i građane, okarakterisala je premijerkinu ocenu o nepostojanju objektivnog novinarstva u Srbiji "neosnovanom i paušalnom". Ta grupa je pozvala premijerku na javni dijalog o istraživačkom i nepristrasnom novinarstvu, finansijskim pritiscima na nezavisne medije, pitanju novina "Vranjskih" i drugih lokalnih medija, kao i slobodi govora i pravu medija da slobodno i odgovorno, bez pritisaka i državnog uplitanja, rade svoj posao u interesu javnosti.
"Imajući u vidu da je sama Ana Brnabić rekla da želi da o svemu tome razgovara i vidi 'da li tu zaista ima nečega', ocenjujemo da bi naš javni sastanak s njom doprineo boljem međusobnom razumevanju i pozitivno uticao, kako na način informisanja građana i građanki, tako i na ispunjavanje obaveza koje je Srbija preuzela ulaskom u proces evropskih integracija", piše u saopštenju grupe "Za slobodu medija". Grupa je pozvala premijerku da "učini sve" kako bi javni dijalog bio što hitnije održan kao i da na njen predlog odgovori u sledećih 10 dana.
Potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić je, komentarišući izjavu premijerke da u Srbiji nema objektivnog novinarstva, ocenio da se njen vokabular u potpunosti uklapa u propagandu vladajuće Srpske napredne stranke (SNS). "Ana Brnabić sve više, svakim danom, potvrđuje da je samo marioneta na mestu premijerke. Njen vokabular se danas u potpunosti uklapa u propagandu SNS", rekao je Bodrožić agenciji Beta.
Pedsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović kaže da predsednica vlade svojim izjavama o medijskoj sceni na najbolji način prezentuje "cinizam i ignoranciju" i ocenio da su upravo taj "cinizam i ignorancija" najverovatnije bile preporuke za "mesto premijerke u jednom autoritarnom sistemu". Dodao je da njene eizjave pokazuju "neznanje kako bi mediji trebalo da funkcionisu u demokratskoj zemlji i koja bi trebalo da bude njihova uloga".On smatra i da te izjave pokazuju da se Srbija, bez obzira na otvorena poglavlja u pregovorima sa EU, u smislu demokratizacije i vladavine prava mnogo brže približava Erdoganovoj Turskoj nego EU.
Iz Udruženja novinara Srbije (UNS) premijerki su poručili da novinari nisu mašine i da zato nema objektivnog novinarstva, ali da ima poštenog novinarstva. "Ja bih se složio da nema objektivnog novinarstva, ali samo zato što novinari nisu mašine i ne mogu biti objektivni, ali ne bih se složio da nema poštenog novinarstva u Srbiji", rekao je predsednik UNS Vladimir Radomirović. On je dodao da ne bi smelo da se dešava da političke stranke i predstavnici vlasti vređaju novinare, već da bi morali da razumeju da imaju obavezu prema javnosti da odgovore na pitanja koje novinari u ime te javnosti postavljajaju.
Ana Brnabić je u Briselu kazala da "sada ima nedostatka istraživačkog novinarstva ali ne zato što to guši vlada, već ga nema, jer nema objektivnog novinarstva u Srbiji, odnosno jako je malo objektivnih novinara... Vidimo pre da ima nekih koji su veoma naklonjeni vladi, odnosno medija koji su jako protiv vlade", navela je Ana Brnabić. Ona je rekla i da su "svi nedeljnici u Srbiji potpuno protiv vlade, protiv predsednika, a od dnevnika su to tri koji su protiv vlade, a bar dva potpuno protiv vlade, a jedan od njih je manje ili više objektivan".
Podrška spolja
U međuvremenu, interes međunarodnih organizacija za medijske slobode u Srbiji se povećava. Upravni odbor Evropske federacije novinara (EFJ) odlučio je da u Srbiju pošalje međunarodnu misiju kako bi se poboljšalo stanje u sferi medija pogoršano poslednjih godina, i pozvao Savet Evrope i OEBS da u tom smislu nastave pritisak na vlast Aleksandra Vučića. To je 12. oktobra preneo NUNS, pozivajući se na saopštenje te najveće evropske novinarske organizacije koja zastupa više od 320.000 novinara učlanjenih u 71 organizaciju u 43 države Evrope.
"Kritičari kažu da zapadni zvaničnici zatvaraju oči na Vučićevo gušenje demokratskih sloboda u Srbiji sve dok on sarađuje u održavanju stabilnosti na nestabilnom Balkanu. Povodom upozorenja na 'medijski mrak' u Srbiji zasnovan na pritiscima Aleksandra Vučića na medije, Upravni odbor EFJ održao je 9. oktobra sastanak u Briselu na kojem se razgovaralo o tome kako je najbolje podržati novinare da se odupru pritiscima i koordiniraju svoje aktivnosti na međunarodnom i evropskom nivou", navodi se u tom saopštenju.
Kako je rekao predsednik EFJ Mogens Bliher Bjeregard, ta organizacija traži od Evropske komisije, a posebno od komesara nadležnog za pregovore o evropskoj politici susedstva i proširenja Johanesa Hana, da bude čvrst i koherentan kada je u pitanju primena evropskih standarda u oblasti slobode izražavanja i medijskih sloboda u Srbiji. U saopštenju se podseća da je i u najnovijem izveštaju o proširenju EU, Evropska komisija istakla da je Srbija "postigla određeni nivo pripreme" ali da je i dalje potrebno "stvoriti okruženje u kojem se sloboda izražavanja može ostvarivati bez ometanja".
Prema podacima NUNS o incidentima protiv novinara u Srbiji, novi trendovi ukazuju na prelazak sa fizičkih napada na pritiske koji uključuju nadzor, sudske postupke, administrativno uznemiravanje, javne izjave zvaničnika protiv novinara i ekonomske pritiske, odnosno okruženje koje ugrožava nezavisne medije i koje je dovelo do samocenzure među novinarima.
Američka nevladina organizacija za slobodu medija Fridom haus (Freedom House) ocenila da sve autoritarnija vlast predsednika Vučića četiri godine suzbija slobodu medija u zemlji. U analizi o medijima u Srbiji pod naslovom "Vapaj za pomoć nezavisnih medija u Srbiji" Fridom haus podseća da je Srbija u izveštaju o slobodi medija za 2016. među zemljama koje su zabeležile najveći pad u toku jedne godine.
Navodi se i da su nezavisni srpski novinari dobijali pohvale eminentnih međunarodnih organizacija, ali su se kod kuće suočavali s proizvoljnim poreskim istragama, uskraćivanjem prihoda od oglašavanja i direktnim zastrašivanjem, uključujući lične napade iz provladinih medija.
Fridom haus navodi da su mediji naklonjeni vlasti izdašno nagrađeni a kao još jedan instrument koji vlada koristi da marginalizuje kritičke medije ukazuje na preferencijalnu raspodelu oglašavanja javnih kompanija.
Za organizacija je ocenila i da je privatizacija medija u okviru priprema Srbije za članstvo u EU imala "perverzni efekat" u koncentraciji medijskog vlasništva i zamagljivanju vlasničkih struktura.
Ekspertkinja za medije i Balkan Marija Šajkaš rekla je za Fridom haus da su, pored pada prihoda nezavisnih medija na tržištu, strane vlade pod sve većim pritiskom da im smanje svoju podršku, dok ambasade nerado daju pomoć kritičkim medijima iz straha da bi mogle ući u diplomatski spor s Vučićem.
Nezavisni mediji koji su uspeli da prežive suočavaju se sa sve opakijim verbalnim napadima i od vladinih zvaničnika i od rivala koji su uz vladu, navodi Fridom haus i dodaje da se novinari koji kritikuju vladu nazivaju izdajnicima, otpadnicima, oruđem mafije ili stranih obaveštajnih službi.
Izvor: Beta
Foto: Beta/Evropski parlament
Ovaj tekst je napisan u okviru partnerstva sa Osservatorio Balcani e Caucaso za potrebe Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), a koji sufinansira Evropska komisija. Sadržaj ovog članka je isključivo odgovornost Bete i ni na koji način se ne može interpretirati kao stav Evropske unije.
Povezani sadržaj
rong>
|
|
|