Predstavnici privatnih i medija u vlasništvu lokalnih samouprava izneli su 11. marta, na javnoj raspravi o nacrtu Zakona o javnom informisanju u Novom Pazaru, potpuno različite argumente o najavljenom povlačenju države iz vlasništva u medijima. Opštinski mediji iz nekoliko gradova u okruženju bili su jednoglasni u oceni da radio i TV stanice, koje se decenijama finansiraju iz budžeta, neće moći da prežive bez državnih para, dok su privatni mediji podržali Nacrt zakona i sugerisali niz korekcija kako bi buduća regulativa bila što jasnija i sprečila različita tumačenja.
Direktor Regionalne TV iz Novog Pazara Denis Mavrić i gradonačelnik Meho Mahmutović bili su izričiti u stavu da zakonom treba regulisati postojanje i šest regionalnih javnih servisa, od kojih bi jedan bio u Novom Pazaru. Oni su ocenili da bi "time bio zaštićen javni interes građana na informisanje".
Gradonačelnik Novog Pazara je dodao da regionalni javni servisi "moraju da postoje" i zbog specifičnosti pojedinih regiona. Predsednik opštine Nova Varoš Dimitrije Paunović je, s druge strane, podržao privatizaciju opštinskih medija.
"Naša opština već putem projekata finansira više medija na području Nove Varoši", rekao je Paunović.
Šefica Medijskog odeljenja OEBS Dragana Nikolić Solomon rekla je za agenciju Beta da ta međunarodna organizacija ostaje pri stavu da država nije dobar vlasnik medija.
"Ipak, i dalje ostaje potreba države da u lokalnim sredinama finansira lokalne medije, jer građani žele lokalne vesti. Ovde je reč samo o tome na koji će se način to finansirati", rekla je Solomon.
Državna sekretarka u Ministarstvu kulture i informisanja Gordana Predić ocenila je da je rasprava u Novom Pazaru bila od velike pomoći članovima radne grupa koja ima zadatak da predloži zakonska rešenja.
Ona je naglasila strateško opredeljenje države da izađe iz medija i da treba samo naći dobar način za to.
"U svemu ovome je bitan i zakon o javnim servisima i elektronskim medijima, koji tek treba da se donese i koji će tu oblast dodatno pojasniti. Sadašnja rasprava pruža uvid članovima radne grupe o tome šta je sve potrebno na terenu", rekla je državna ministarka.
Prva javna rasprava o Nacrtu zakona o javnom informisanju održana je u Novom Sadu, u organizaciji OEBS-a u Srbiji i Ministarstva kulture i informisanja, a uz podršku Sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine i ambasade Velike Britanije.
Naredne javne rasprave o nacrtu Zakona o javnom informisanju biće održane 14. marta u Nišu i 19. marta u Beogradu.