Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U oktobru ukidanje pretplate za RTS
|
|
|
Objavljeno : 13.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Pomoćnik ministra kulture i informisanja Dragan Kolarević izjavio je da očekuje da će u oktobru biti ukinuta pretplata za Radioteleviziju Srbije (RTS) i početi finansiranje javnog servisa iz budžeta. On je kazao da će početkom jula srpskoj vladi biti upućen nacrt zakona o javnom informisanju kojim je predviđen prekid budžetskog finansiranja medija od 1. januara 2014. Kolarević je rekao i da će Ministarstvo kulture i informisanja pokušati da pomogne medijima koji su u krizi. Istovremeno je Asocijacija medija saopštila da je u prethodna dva meseca Ministarstvo izmenilo tekst nacrta zakona o javnom informisanju odstupajući od osnovnih principa Medijske strategije.
Kolarević je 13. juna agenciji Beta rekao da će država najverovatnije i tokom 2014. godine finansirati agenciju Tanjug, i dodao da bi Skupština Srbije u septembru mogla da usvoji medijske zakone.
Nacrtom zakona o javnom informisanju predviđen je prekid budžetskog finansiranja medija od 1. januara 2014. godine, kao i da država do 15. septembra raspiše konkurs za projektno finansiranje za sledeću godinu.
Kolarević je rekao da će Ministarstvo kulture i informisanja pokušati da pomogne medijima koji su u krizi i da će, uprkos nastavku državnog finansiranja Tanjuga, nastojati da se na tržištu stvore ravnopravni uslovi za rad svih medija.
Početkom jula Zakon o informisanju u Vladi
Kolarević je rekao da će početkom jula nacrt zakona o javnom informisanju biti upućen Vladi Srbije.
Kolarević je na sednici Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije rekao da se čeka mišljenje ministarstava o tom nacrtu i da bi odgovori trebalo da stignu početkom jula.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo planira još neke izmene nacrta zakona o elektronskim medijima nakon čega će se nadležna ministarstva izjasniti i o tom predlogu.
Kolarević za sada nije precizirao da li je nacrt zakona o javnom informisanju bitnije izmenjen, a sednica parlamentarnog odbora je u toku.
Asocijacija medija saopštila je da je u prethodna dva meseca Ministarstvo za kulturu i informisanje izmenilo tekst nacrta zakona o javnom informisanju i tako suštinski odstupilo od osnovnih principa Medijske strategije.
Asocijacija je navela da su sada ozbiljno dovedeni u pitanje projektno finansiranje medija, privatizacija svih državnih glasila, dok su propisane znatno restriktivnije odredbe o registru i objedinjavanju medija.
Država u 2012. potrošila 20 miliona evra na medije
Država je na svim nivoima vlasti prošle godine potrošila 20 miliona evra za medije od čega je 80% otišlo medijima u javnom vlasništvu kroz direktnu budžetsku podršku. Međutim, kriterijumi nisu bili ni jasni, ni transparentni.
U Srbiji postoji 1.200 medija od čega je nešto manje od 100 u javnom vlasništvu.
Prema podacima iz Informatora o radu Ministarstva kulture i informisanja s početka aprila 2013. za Novinsku agenciju Tanjug je 2012. namenjeno 209,5 miliona dinara. Međutim, koliko je tačno agencija dobila - tj. da li je dobila više ili manje od tog iznosa, nije poznato iz javno objavljenih dokumenata Ministarstva.
Naime, u završnom računu za 2012. godinu tog ministarstva navodi se da je Tanjug u novembru 2012. iz budžetske rezerve dobio 21,5 miliona dinara od čega je 17,5 miliona iskorišćeno za vraćanje pozajmice Ministarstvu finansija, a koja je odobrena u aprilu iste godine (pred izbore).
Preostali iznos od četiri miliona je iskoricćen za obavljanje redovne delatnosti u decembru, a koje su bile veće nego u prethodnim mesecima, navelo je Ministarstvo. Reč je o aktivnostima: proizvodnja, promet i emitovanje u domaćim i inostranim medijima, kao i obezbeđivanje i plasiranje informacija i drugih informativnih materijala za potrebe republičkih organa, o dešavanjima u zemlji u svetu.
Za 2013. godinu Tanjugu je, prema Finansijskom planu prihoda i rashoda Ministarstva, namenjeno takoje 209,55 miliona dinara.
Izvor: Beta, Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|