Stampa
EK: Bez većeg napretka u primeni Medijske strategije  

Objavljeno : 18.10.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji nije ostvaren veći napredak u sprovođenju Medijske strategije, neka ključna pitanja u oblasti medija i dalje nisu rešena, dok kampanje u pojedinim tabloidima protiv pojedinaca i nezavisnih tela izazivaju zabrinutost, ocenjuje se u godišnjem izveštaju Evropske komisije. U izveštaju, objavljenom 16. oktobra, navodi se da je u Srbiji kleveta dekiriminalizovana, govor mržnje uveden kao otežavajuća okolnost i da je formirana komisija za rasvetljavanje ubistava novinara, što je doprinelo ponovnom pokretanju nekih istraga.



Navodi se da izmene zakona o javnom informisanju sada sprečavaju državu da osniva javne kompanije u medijskom sektoru, ali se naglašava da su potrebni dodatni koraci da bi se sprovela Medijska strategija.

 

"Međutim, napredak nije ostvaren u primeni Medijske strategije. Transparetnost medijskog vlasništva i finansiranje sektora još mora da se sveobuhvatno rešava, posebno kada je reč o finansiranju iz budžeta", navodi se u izveštaju.

 

Konstatuje se i da još nisu usvojena zakonska rešenja za javno inforimsanje i medije, kao i zakoni o elektronskim medijima i javnim servisima.

 

Dodaje se da neizvesnost oko modela finansiranja dva javna servisa, Radio-televizije Srbije (RTS) i Radio-televizije Vojvodine (RTV) dovodi u pitanje njihov opstanak, a javlja se zabrinutost s obzirom na ulogu RTV u emitovanju programa na jezicima manjina.

 

U izveštaju EK se izražava zabrinutost zbog "izveštaja o orkestriranim medijskim kampanjama u nekim tabolidima protiv opozicije, koalicionih partnera ili nezavisnih tela, u kojima se iznose detalji istrage ili najavljuju hapšenja, na osnovu anonimnih izvora ili izvora iz policijskih istraga i tužilaštva".

 

Konstatuje se da su takve medijske kamapanje česte.

 

"Takve kampanje, sa detaljima istraga i najavama hapšenja, umanjuju poverenje u pravosudne institucije, krše propise o zaštiti podataka ličnosti i osporavaju pretpostakvu nevinosti", naglašava se u godišnjem izveštaju o napretku Srbije u evropskim integracijama.

 

Dodaje se da su pretnje i nasilje nad novinarima i dalje "značajan činilac za samocenzuru".

 

Komisija je navela da i dalje postoji zabrinutost u vezi sa procedurom imenovanja članova Repbuličke radiodifuzne agencije.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Beta

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar