Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK: Istrage slučajeva korupcije treba da prate i presude
|
|
|
Objavljeno : 18.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Istrage u slučajevima korupcije i organizovanog kriminala treba da prate i pravosnažne presude, u reformi pravosuđa potrebna je analiza troškova i efikasnosti a u javnoj službi treba uspostaviti sistem zapošljavanja i unapređenja zasnovan na zaslugama, ocenjuje se u godišnjem izveštaju Evorpske komisije o napretku Srbije. Srbija je, u celini, napredovala na planu reformi u proteklih godinu dana. Kao problemi se javljaju nedovoljna primena zakona, manjkava koordinacija među institucijama i pitanje njihovih kapaciteta, a u nekim oblastima je vidljivo i odsustvo političke volje ili podrške za reformu.
Borba protiv korupcije
U izveštaju o napretku, objavljenom 16. oktobra, konstatuje se da je Srbija u julu usvojila novu strategiju borbe protiv korupcije za period 2013-2018, kao i da nastavlja da primenjuje preporuke Grupe za borbu protiv korupcije Saveta Evrope (GRECO).
Dodaje se da su "pojačane istrage slučajeva korupcije, posebno korupcije na visokom nivou, što je rezultiralo podizanjem optužnica protiv dva bivša ministra i prvostepenom presudom protiv bivšeg predsednika trgovinskog suda".
Komisija je ocenila da Srbija treba da poboljša primenu zakona i učini efikasnijim institucije za borbu protiv korupcije, a da pravosuđe mora "postepeno da gradi solidan bilans presuda, posebno u slučajevima zloupotrebe javnih fondova".
"Aktivan pristup istraživanju korupcije treba da se očuva i rezultira pravosnažnim presudama, uključujući slučajeve visokog profila", navodi se u izveštaju.
I u ovogodišnjem izveštaju se navodi da nadležna tela i službe treba da steknu veća stručna znanja, posebno kada je reč o finansijskim istragama u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Konstatuje se da ne postoji efikasan i sveobuhvatan okvir za zaštitu uzbunjivača.
Potrebna je i efikasnija koordinacija među telima i institucijama kako bi se značajnije unapredila borba protiv korupcije, smatra Evropska komisija.
Borba protiv organizovanog kriminala
Na planu borbe protiv organizovanog kriminala postoji institucionalni okvir, a regionalane i međunarodna saradnje su donele neke rezultate, ocenila je Evropska komisija.
U izveštaju se navodi da su srpske vlasti pokrenule krivične istrage u više slučajeva, ali da je malo pravosnažnih presuda.
Takođe, oslanjanje policije na Bezbednosno-infomativnu agenciju "u sprovođenju posebnih istražnih radnji u krivičnim istragama nije u skladu sa standardima EU".
Reforma pravosuđa
Konstatuje se da je u julu usvojena nova petogodišnja strategija za reformu pravosuđa i odgovarajući akcioni plan, kao i da su sudije i tužioci koji su smenjeni u prethodnoj reformi ponovo vraćeni na pravosudne funkcije.
U oblasti pravosuđa su, kako se ocenjuje u izveštaju, u zakone uneta značajna poboljšanja, ali zakonski i ustavni okvir i dalje ostavlja prostor za politički uticaj i moraju se izmeniti, naglasila je Evropska komisija.
Komisija je ponovo izrazila zabrinutost zbog velikog broja zaostalih, nerešenih slučajeva i konstatovala da i dalje postoji neravnoteža u opterećenosti sudija, kao i da mnogi slučajevi i dalje dugo traju.
"Dalje reforme zahtevaju sveobuhvatnu funkcionalnu analizu pravosuđa u smislu troškova, efikasnosti i pristupa pravdi", navodi se u izveštaju i dodaje da se primena odredbe Krivičnog zakona o zloupotrebi službenog položaja mora pažljivo pratiti.
Potrebno je usvojiti propise profesionalnog ponašanja za nosioce pravosudnih funkcija, a etički kodeksi i disciplinske mere se moraju sistematičnije primenjivati na sudije i tužioce, smatra EK.
U izveštaju se dodaje da treba unaprediti sredstva i stručnost Pravosudne akademije i izmeniti zakonski i insituticonalni okvir kako bi obuka u toj akademiji postala obavezna za ulazak u službu.
Reformu državne uprave
Reformu državne uprave otežava odsustvo jasnih "upravljačkih i koordinacionih struktura", sistem je i dalje fragmentisan "bez jasnih linija odgovornosti i sa slabim kapacitetima za izradu i koordinaciju politike", navodi se u izveštaju.
Evropska komisija je navela da bi reforma državne uprave trebalo da bude usvojena do kraja ove godine i da sada Ministarstvo pravde i državne uprave predvodi tu reformu, ali da još mora da osnaži kapacitete za koordinaciju reforme.
Ocenjuje se da je potrebno poboljšati institucionalne i administrativne kapacitete za planiranje politike i koordinaciju i dodaje da "politička koordinacija za reformu državne uprave nije dovoljna".
Komisija je navela da je potrebno reformisati sistem zapošljavanja i unapređenja u javnoj službi kako bi se uspostavio transparentan sistem zasnovan na zaslugama.
"Potrebno je uspostaviti sistem zasnovan na zaslugama za javne službe na centralnom i lokalnom nivou", navodi se u izveštaju i dodaje da postoji "ozbiljna zabrinutost" kada je reč o postavljanju na položaje posebno na višim i srednjim rukovodećim položajima, jer procedure uglavnom nisu transparentne.
Vlasti su pokazale volju da "racionalizuju državnu upravu i usklade rad podređenih tela i agencije. Međutim, samo se delimično krenulo s tim i nema jasne i sveobuhvatne organizacione politike", navodi se u izveštaju.
Administrativni i upravljački kapaciteti na lokalnom nivou su slabi i opštine u tome se značajno razlikuju.
U izveštaju se navodi da Zakon o upravnim sporovima još nije u potpunosti usklađen sa evropskim standardima.
Ljudska prava
U delu izveštaja o ljudskim pravima navodi se da Srbija ima zakonski i institucionalni okvir za primenu međunarodnih propisa o ljudskim pravima, ali da su potrebni dalji napori da bi se osigurala njihova puna primena.
Preduzete su aktivnosti na zaštiti LGBT populacije, ali i dalje nema dovoljne političke podrške održavanju Parade ponosa koja je ponovo zabranjena, treću godinu za redom, zbog bezbednosnih razloga.
Posebnu pažnju treba posvetiti "aktivnoj zaštiti medija, aktivista za ljudska prava i drugih ranjivih grupa, uključujući Rome, LGBT osobe, od napada radikalnih grupa", navodi se u izveštaju, piše EurAktiv.
"Mora se obezbediti dosledna primena pravnog okvira za zaštitu manjina širom Srbije, posebno u oblasti obrazovanja, jezika, pristupa medijima i verskoj službi na jezicima manjina", navela je Evropska komisija.
U izveštaju se dodaje da su potrebni dalji napori potrebni za poboljšanje položaja Roma, izbeglica i raseljenih osoba. Istrage slučajeva korupcije treba da prate i presude
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|