Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lakši pristup filmovima i televizijama članica unutar EU
|
|
|
Objavljeno : 14.11.2013. |
|
|
|
|
|
|
Građani EU trebalo bi da u budućnosti lakše pristupaju televizijskim programima i filmovima iz svoje domovine, dok borave u drugoj članici. Predstavnici audiovizuelnie industrije su na sastanku u Briselu obećali Evropskoj komisiji da će raditi na tome, kao i na očuvanju filmske baštine kroz digitalizaciju starih filmova. Oni su se to dogovorili u okviru procesa "Licence za Evropu" koji je Komisija pokrenula kako bi se rešila pitanja u audiovizuelnoj oblasti na jedinstvenom tržištu.
Predstavnici audiovizuelne industrije su obećali da će raditi na pitanjima poput prekograničnog pristupa i prenosivosti usluga, sadržaja koje kreiraju korisnici i mikro licenciranja, audiovizuelnog nasleđa i "rudarenja podataka i izvođenja kvalitetnih informacija iz teksta" (data and text mining).
U zajedničkom saopštenju oni su se obavezali da će nastaviti da rade na stvaranju uslova za prekogrančni pristup audiovizielnim uslugama. To će omogućiti građanima da legalno pristupe filmovima i televizijskim programima iz članica u kojima žive, kada putuju u inostranstvo na odmor ili zbog posla.
Producentske kompanije i društva koja prikupljaju autorska dela složili su se da obezbede "mikro licence jednim klikom" za ograničenu upotrebu muzičkih sadržaja na internetu. Zahvaljujući tome, osobe koje žele da koriste muziku ili postavljaju video sadržaje na svoje sajtove moći će to da čine legalno.
Filmski producenti, autori i institucije koje se bave filmskom baštinom dogovorili su se o principima za očuvanje filmske baštine, odnosno da se mnogi stari filmovi koji nisu dostupni internetu, sačuvaju u digitalnoj formi i učine dostupnim široj publici.
U okviru procesa "Licence za Evropu" koji traje već 10 meseci, održano je više od 30 sastanaka radnih grupa koje okupljaju predstavnike audiovizuelne, muzičke i izdavačke industrije i industrije video igra, provajdera internet usluga, tehnoloških kompanija, kulturnih institucija, korisnika interneta i potrošaca.
Taj proces je pokrenula Evropska komisija, a predvodili su ga komesar za unutrašnje tržište i usluge Mišel Barnije (Michel Barnier), komesarka za digitalnu agendu Neli Kros (Neelie Kroes) i komesarka za obrazovanje, kulturu, višejezničnost i omladinu Andrula Vasiliu.
Komisija je jasno stavila do znanja da će, ako inicijativa ne donese rezultate, ona morati sama da deluje kako bi se rešila pitanja koje je trebalo da reši industrija.
"Obaveza digitalizacije filmskog nasleđa je velika vest posebno za ljubitelje filmova i drago mi je da su se stvari pomerile kada je reč o prekograničnom pristupu", rekla je Andrula Vasiliu.
Barnije je rekao da će Komisija pratiti primenu datih obećanja kako bi obezbedila da se ona i ispune i nešto zaista promeni. Dodao je da će Komisija raditi na tome da buduće politike budu od pomoći kada je reč o pristupu uslugama i naknadi na jedinstvenom tržištu.
Predstavnici audiovizuelnog sektora, uključujući Udruženje komercijalnih televizija u Evropi i Udruženje filmske industrije, pozvali su Komisiju da prepozna potrebu da se razvoj legalnog, prekograničnog pristupa audiovizuelnom sadržaju zasniva na dobrovoljnom, tržišnom pristupu i trgovinskim i ugovornim slobodama.
Evropsko udruženje digitalnih medija (EDiMA) koje zastupa interese provajdera internet usluga, poput Amazona i Gugla (Google), bilo je nešto obazrivije kada je reč o datim obećanjima.
Portparol tog udurženja je rekao za EurActiv.com da EDiMA podržava ciljeve koji treba da se ostvare ali da žali zbog odluke Komisije da tom udruženju odobri samo status posmatrača u procesu "Licence za Evropu". Ta grupa će nastaviti da podržava proces ali se nada da će je Komisija više uključiti kako bi obezbedila da se obećanja i primene, rekao je portparol.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|