Projekat podržali
Sponzori mreže
|
SAD i EU za sada neće pregovarati o audiovizuelnim uslugama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Francuska je izdejstvovala da se iz budućih pregovora o sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i SAD izuzme oblast audiovizuelnih usluga, uključujući filmove i internet sadržaja. To, međutim, predstavlja privremenu pobedu za Pariz jer je ostavljena mogućnost da pregovori u kasnijoj fazi obuhvate i tu oblast. Pregovori o sporazumu o slobodnoj trgovini između SAD i EU trebalo bi da budu zvanično pokrenuti na samitu grupe osam najrazvijenijih zemalja (G8) koji počinje 17. juna u Severnoj Irskoj. Pobornici sporazuma ukazuju na njegov značaj za oporavak evropske i američke privrede.
Posle 13 sati neprekidnih pregovora, evropski ministri za spoljnu trgovinu su 14. juna kasno uveče dali "zeleno svetlo" Evropskoj komisiji za pokretanje pregovora sa SAD o sporazumu o slobodnoj trgovini koji bi mogao biti najambiciozniji takav sporazum u svetu.
Da bi postigli jednoglasnu odluku, ministri su prihvatili zahtev Francuske da audiovizuelni sektor bude potpuno izuzet iz tih razgovora. Francuska je odbijala da se saglasi sa ostalih 26 članica sve dok televizijski programi, filmovi i internet sadržaji nisu izuzeti iz mandata za pregovore.
Audiovizuelni sektor u EU vredi 17 milijardi evra i zapošljava oko milion ljudi. SAD i sada više prodaju u EU nego što kupuju od evropskih zemalja muzičke sadržaje, filmove i radio i televizijske programe, a američki suficit u toj oblasti je u proseku od 2004. do 2011. godišnje iznosio 1,5 milijardi evra.
Francuska strhauje da će se ta neravnoteža još više povećati sa trgovinskim sporazumom s obzirom da su digitalne i internet usluge, u kojima dominiraju američke kompanije, sve popularnije.
Pregovori o sporazumu o slobodnoj trgovini bi trebalo da budu zvanično otvoreni na samitu G8 koji počinje 17. juna u Lok Erneu, u Severnoj Irskoj, a američki i evropski pregovarači nameravaju da posao završe do kraja 2014.
Relativna pobeda
Pregovore u ime EU će s takvim mandatom iz koga je izuzeta audiovizulena oblast voditi evropski komesar trgovine Karel De Guht (De Gucht). De Guht je želeo da audiovizuelni sektor bude uključen u razgovore kako se ne bi pružio izgovor SAD da evropskim preduzećima i dalje zabranjuju pristup nekim zatvorenim tržištima.
Međutim, ostavljena je mogućnost da Evropska komisija zatraži od članica širi mandat u kasnijoj fazi pregovora. To znači da će Evropska komisija moći kasnije da zatraži da se pregovori vode i o audiovizuelnim uslugama, ali će joj za to biti potreban pristanak svih članica EU.
Francuska ministarka trgovine Nikol Brik (Nicole Bricq) rekla je da je "napisano crno na belo" da je kultura izuzeta iz pregovora. "Mi smo zadovoljni ali ne bih to nazvala pobedom", rekala je ona novinarima.
Stav Francuske podržali su Evropski parlament, ministri kulture 15 članica i mnogi poznati umetnici, poput Koste Gavrasa i Stivena Spilberga, ali je malo članica vrlo otvoreno stalo na stranu Pariza. Poljska, Italija, Belgija, Rumunija i Austrija dele zabirnutost Francuske ali nisu spremne da to jasno stave do znanja, rekla je Brikova.
S druge strane, Nemačka i Velika Britanija strahuju da bi izuzimanje neke oblasti iz pregovora moglo da postakne Vašington na slične korake, posebno kada je reč o američkom brodarstvu koje Vašington štiti. Berlin i London smatraju da je neophodno dalje raditi na postizanju sporazuma zbog ekonomskih koristi koje će doneti.
SAD takođe žele da uđu u pregovore sa što širim mandatom. Portparol američkog Ministarstva trgovine u Vašingtonu je rekao da SAD smatraju da izuzimanje audiovizuelne oblasti, pre nego što su pregovore i počeli, nije korisno, piše EurActiv.com.
Prema procenama, sporazum o slobodnoj trgovini bi mogao da donese EU godišnje oko 120 milijardi evra a SAD 95 milijadi.
Na značaj sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD za evropsku privredu takođe ukazuje i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso). "Mogući ekonomski potencijal (sporazuma) u prilog EU se procenjuje na oko 120 milijardi evra godišnje", što je 545 evra po domaćinstvu "bez gotovo ikakvog troška", poručio je Barozo u video poruci.
On je istakao da bi sporazum bio "najjeftiniji mogući plan za obnovu evropske privrede koji se može zamisliti".
Briga za poljoprivredu
Odluka Saveta EU o izuzeću kulture iz pregovora naišla je na odobravanje u evropskim umetničkim krugovima i među poslanicima Evropskog parlamenta ali je izazvala i zabrinutost jer bi audiovizuelna oblast ipak mogla biti uključena kasnije u pregovore.
U ime evropskih filmskih stvaralaca, belgijski reditelji Žan-Pjer i Lik Darden pozdravili su odluku Saveta EU kao pobedu protiv, kako su naveli, "trgovanja kulturom".
Francuski poslanici u Evropskom parlamentu su, iako je izuzeta oblast audiovizuelnih medija, izrazili zabrinutost zbog otvaranja pregovora o slobodnoj trgovini sa SAD.
Francuski poslanici iz grupe Evropske narodne partije u Evropskom parlamentu strahuju i zbog položaja poljoprivrede u budućim pregovorima."Pregovarači se moraju podsećati da sporazum ne sme dovesti u pitanje evropski prehrambeni model", navodi se u saopštenju.
Sa svoje strane, Barozo je 17. juna žestoko kritikovao Francusku zbog nastojanja da audiovizuelni sektor isključi iz trgovinskih pregovora sa SAD, ocenivši taj stav "nazadnim". Barozo je kazao da je za zaštitu kulturne različitosti, ali ne uz postavljanje "obruča" oko Evrope.
"Neki kažu da su levica, ali oni su u stvari veoma nazadni", rekao je predsednik Evropske komisije za Internešenal heral tribjun (International Herald Tribune).
Izvor: EurActiv.com i AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|