Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Prvi koraci vlade: Rebalans budžeta i smanjenje plata
|
|
|
Objavljeno : 28.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
U programu nove vlade Srbije koja je 27. aprila počela svoj četvorogodišnji mandat težište je na ekonomskom oporavku, što podrazumeva usvajanje nekih ključnih zakona koji su bili i ranije najavljivani, za mandata prethodne vlade. Prioriteti nove vlade su i konsolidacija budžeta i jačanje privatnog sektora, a konkretne mere fiskalne konsolidacije uključuju umesto solidarnog poreza smanjenje plata u javnom sektoru za 10% verovatno već u julu, ali ne i smanjenje penzija. Kao prvi koraci najavljuju se i rebalans budžeta i ratifikacija sporazuma o kreditu od Ujedinjenih Arapskih Emirata. Vlada planira da privatizuje i preduzeća u državnom vlasništvu, uključujući Telekom Srbija, dok će za Elektroprivredu Srbije tražiti manjinskog partnera. Pojedini analitičari ukazuju da ostaje otvoreno pitanje na koji način će se u zadatim rokovima ostvariti postavljeni ekonomski ciljevi koji su u celini ocenjeni kao dobri.
Oko dve trećine ekspozea novog premijera Srbije Aleksandra Vučića bilo je posvećeno ekonomiji, a kao tri osnovna zadatka za oporavak ekonomije izdvojeni su usvajanje ključnih zakona koji treba da doprinesu boljoj poslovnoj klimi, razvijanje privatnog sektora i konsolidacija budžeta. Prioritet vlade će biti i nastavak evropskih integracija i dijaloga sa Prištinom.
Prvi paket reformskih zakona, kako je najavio Vučić, biće usvojen do sredine jula. U tom paketu su zakoni o radu, planiranju i izgradnji, stečaju i privatizaciji koji su najavljivani i za vreme mandata prethodne vlade u kojoj je većinu imala Srpska napredna stranka. Nacrta zakona o radu, stečaju i privatizaciji su povučeni iz procedure 20. januara, nakon čega je tadašnji ministar privrede Saša Radulović podneo ostavku. Ubrzo je, krajem januara, odlučeno i da se ide na izbore uz obralzoženje da je potreban legitimitet za sprovođenje neophodnih reformi.
Zakoni o stečaju i privatizaciji bi trebalo da budu usvojeni u manje-više istom obliku, dok je zakon o radu povučen na doradu. Prethodni nacrt toga zakon su žestoko kritikovali sindikati zbog smanjenja nekih beneficija, kao i lakšeg otpuštanja, posebno u javnom sektoru. Rad na novom nacrtu tog zakona počeo je nakon raspisivanje izbora uz uključivanje socijalnih partnera a ostaje da se vidi koliko će nova vlada biti spremna da ide u stvaranju podsticajnog okruženja za zapošljavanje.
Nova vlada se opredelila za razvijanje privatnog sektora, davanjem podsticaja malih i srednjih preduzeća, kako bi se zapošljavalo više ljudi, ali i smanjenjem broja zaposlenih u javnom sektoru. Broj zaposlenih u javnom sektoru neće biti, prema izvorima u Vladi Srbije, smanjivan putem otpuštanja već putem "prirodnog odliva", odnosno kroz penzionisanje a bez zapošljavanja novih službenika.
Treći korak bio bi, kako je naveo novi premijer, konsolidacija budžeta, smanjenjem troškova i povećanjem prihoda, pre svega kroz smanjenje sive ekonomije i proširenje kategorija akciznih proizvoda.
Na ključnim mestima u vladi za reforme reformama ekonomije, javnog sektora i državne uprave su Kori Udovički kao ministarka državne uprave i lokalne samouprave i potpredsednica Vlade, novi-stari ministar finansija Lazar Krstić, dok će ministar privrede biti Dušan Vujović, dugogodišnji stručnjak Svetske banke.
U samoj vladi u odnosu na prethodni sastav došlo je do određenih "rokada" između Srpske napredne stranke i Socijalističke stranke Srbije, pa je resor energetike pripao socijalistima, a saobraćaja naprednjacima. To je, kako je rekao Vučić, urađeno na njegov predlog a ne pod uticajem stranih sila, kako je to tvrdila opoziciona Demokratska stranka.
Poslanici vladajuće koalicije su 27. aprila u raspravi o izboru nove vlade hvalili Vučićev ekspoze i najavljene reforme, dok su opozicioni poslanici ocenili da će država biti privatizovana i da će o svemu odlučivati jedan čovek. Postavljeno je i pitanje ostvarivosti ciljeva u zadatim rokovima, a poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak je zamerio Vučiću što u ekspozeu nijednom rečju nije pomenuo Vojvodinu.
Bivši ministar privrede Saša Radulović ocenio je 28. aprila da je i nova Vlada odustala od reformi i da će Srbija nastaviti da propada i građani da siromaše, a ekspoze premijera Aleksandra Vučića ocenio je kao "više od tri sata ničega".
Smanjenje plata u javnom sektoru
Background Skupština Srbije izabrala je 27. aprila 2014. novu Vladu Srbije na čijem čelu je predsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić. U Vladi će biti 16 resornih ministarstava i dva ministra bez portfelja.
Za novu vladu glasalo je 198 poslanika, 23 je bilo protiv, šest uzdržano i jedan nije želeo da glasa.
Vladu čini koalicija SNS-Savez vojvođanskih Mađara (SVM)- Socijalistička partija Srbije (SPS).
Mere fiskalne konsolidacije uključuju smanjenje plata u javnom sektoru za 10%, ali ne i smanjene penzija. Vučić je naglasio da će se o smanjenju penzija razmišljati ako mere ušteda u budžetu ne budu dale rezultat.
Vučić je rekao i da će biti ukinut solidarni porez kojim su od januara ove godine smanjene plate u javnom sektoru, a ministar finansija Lazar Krstić je 28. aprila rekao za TV Pink da se od 1. jula ukida solidarni porez i da će se paralelno uvoditi i smanjenje plata u javnom sektoru. "Ići će se na smanjenje osnovica, minimalna zarada ostaće zaštićena", precizirao je ministar.
Prema Krstićevim rečima, oporezivanjem zarada očekuje se ušteda od 20 milijardi dinara i ta mera daće svoj pravi efekat kada se precizno definišu pravični platni razredi čije se uvođenje planira do kraja godine.
Rebalans budžeta
Do kraja juna biće usvojen rebalans budžeta tako da deficit budžeta bude značajno manji od trenutne procene, rekao je Vučić upozorivši da bi bez konslidacije deficit bio 8% odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Plan je da do 2017. godine deficit bude 3 do 4% BDP.
Vučić je istakao da će uštede za mandat nove vlade morati da iznose 1,5 milijardi evra na godišnjem nivou, od čega će ne mali deo morati da bude ostvaren već u prvih 12 meseci.
Krstić je 29. aprila rekao da će se rupa u budžetu zatvoriti, tako "da ne udari direktno po građanima", odnosno da će se država boriti sa sivom ekonomijom i da će raditi na "uvođenju reda u javna preduzeća".
U prvih sto dana rada nove vlade biće intenzivirani i razgovori o zaključenju sporazuma s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Privatizacija
Većina preduzeća u državnom vlasništvu biće privatizovana, među kojima i Telekom Srbije i Dunav osiguranje, a u Elektroprivredu, kao i Lutriju Srbije, mogao bi da uđe strateški partner.
Početak privatizacije Telekoma, Vučić je najavio u prvih 100 dana rada nove vlade, kao i da bi krajem sledeće godine u EPS mogao da uđe manjinski partner. U Železnicama Srbije biće privatizovan deo preduzeća koji se bavi prevozom robe, dok će prevoz putnika ostati u državnom vlasništvu.
Novi premijer je najavio i završetak restrukturiranja 157 društvenih preduzeća kao i rešavanje situacije u Železari Smederevo i kompaniji Simpo. Vučić je rekao i da "pod hitno treba izvršiti restrukturiranje Srbijagasa kako bi mogla da postane profitabilna kompanija".
Realizacija priroritetnih infrasturkutrnih projekata, takođe je jedan od najvažnijih ciljeva, i oni će se sprovoditi kroz koncesione ugovore. "Suština je da ne možemo ništa da gradimo kreditima, zbog visine javnog duga. Instiraćemo i očekujemo dobre vesti, na koncesionarskim ugvorima", kazao je Vučić.
Kada je reč o projektu "Beograd na vodi", biće formirano zajedničko preduzeće države i grada Beograda.
Vučić je najavio subvencije za kredite privredi i formiranje kompanije ili fonda koji će otkupljivati nenaplativa potraživanja od banaka, kako bi se lakše odobravali novi krediti.
On je rekao i da je cilj nove vlade povećanje poljoprivredne proizvodnje za 30%, očuvanje malih poljoprivrednih gazdinstava i ostanak mladih i žena na selu. Najavio je da će nova strategija poljoprivrede biti usvojena odmah po formiranju vlade.
Reforme u javnom sektoru
Vučić je izjavio da u periodu od 2014. do 2017. godine treba da bude sprovedene strukturne reforme u četiri sektora - pravosuđe, zdravstvo, obrazovanje i državna i lokalna samouprava.
On je naveo da će do kraja godine biti gotov zakonski okvir koji će omogućiti novi i efikasni pravosudni sistem.
Govoreći o zdravstvu, on je kazao da "zdravstvo košta slično kao i u državama regiona, ali je usluga loša", zbog čega ga je neophodno unaprediti i modernizovati.
Vučić je rekao da će obrazovanje biti na prvom mestu nove vlade i najavio da će se uspostaviti novi model finansiranja nauke, a da će Ministarstvu prosvete biti ukinute "nepotrebne ingerencije", dok će škole dobiti veću autonomiju.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta
Stavovi
Bivši ministar privrede Saša Radulović ocenio je 28. aprila da je i nova Vlada odustala od reformi i da će Srbija nastaviti da propada i građani da siromaše, a ekspoze premijera Aleksandra Vučića ocenio je kao "više od tri sata ničega".
"Kada je reč o privrednom rastu, oslanja se na sve propale politike u poslednjih deset godina, a to su dalje subvencionisanje i nada u velike strane investitore koji će preporoditi našu privredu, a gotovo ništa nije rečeno kako će privreda početi da diše i kreira nova radna mesta", rekao je Radulović agenciji Beta.
"Ono što je Vučić pokušao da predstavi kao investicije je zapravo rasprodaja Telekoma, Državne lutrije Srbije, Aerodroma, RTB Bora i EPS-a da bi zakrpili veliku rupu u budžetu koju prave partijski zaposleni kadrovi. Nastavićemo da propadamo", rekao je Radulović.
Istakao je da se javne finansije ne mogu konsolidovati nastavkom štednje, nego kombinacijom štednje i rasterećenja privrede, obaranjem poreskog opterećenja na rad za trećinu u dva koraka, jer se time stvara uslov za rast privatne privrede.
Radulović je naveo da je problem sa štednjom u tome da se, umesto otpuštanja partijskog viška u javnom sektoru, beži od neustavnog solidarnog poreza i prelazi na smanjenje plata svima u javnom sektoru, što je takođe duboko pogrešno.
Ozbijnost i spremnost Vlade Srbije da sprovede najavljene reforme videće se već kroz rebalans budžeta za 2014. godinu, izjavio je 28. aprila ekonomista Jurij Bajec.
On je agenciji Beta rekao da će ključni signal za to kojom dimanikom i koliko uspešno će primenjivati najavljene mere biti proces restrukturiranje preduzeća."To će biti glavni praktični test za vladu jer se radi o socijalno osetljivom pitanju", rekao je Bajec.
On je rekao i da će efekti najavljenog smanjenja plata u javnom sektoru za 10% biti kratkotrajni, ukoliko ne budu deo čitavog paketa finansijske konsolidacije.
Analitičar Đorđe Vukadinović izjavio je 27. aprila da je Srbija dobila Vladu Aleksandra Vučića i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). "Veći deo programa je očigledno usaglašen sa Svetskom bankom i MMF-om, što pokazuju i sadržaj Vučićevog ekspozea i imena ministara iz takozvanog ekspertskog dela vlade", rekao je Vukadinović agenciji Beta.
Vukadinović je naveo da u programu nove Vlade ima i mera koje je potrebno sprovesti i koje su bile potrebne i mnogo ranije, ali da postoji ozbiljna nesaglasnost između proklamovanih ciljeva i predloženih instrumenata za njihovo dostizanje.
Analitičar Dragomir Anđelković izjavio je 27. aprila da je ekspoze premijera Aleksandra Vučića najkvalitetniji od kada je u Srbiji ponovo uspostavljeno višestranačje, ali da je ključno pitanje da li će biti hrabrosti da se obećano sprovede kada počne da pada rejting.
"Mislim da je ekspoze realan i u skladu sa izazovima koji predstoje Srbiji a sada je ključno pitanje da li će biti političke odlučnosti da se sve to realizuje kada nastupe problemi kojih će sigurno biti, jer će biti mnogih koji program Vlade smatraju udarom na sopstvene interese", rekao je Anđelković agenciji Beta.
Analitičar Saša Đogović izjavio je 27. aprila da je premijer Aleksandar Vučić u ekspozeu suštinski dobro postavio dijagnozu situacije u kojoj je Srbija, a posebno njena ekonomija, i da je izabrao jake ličnosti da sprovode ekonomske reforme.
"Trio Lazar Krstić, Kori Udovički i Dušan Vujović baviće se reformama ekonomije, javnog sektora i državne uprave. Naglašen je timski duh i nastoji se uvođenje principa odgovornosti i sagledava se opšti interes a ne partijski, kao ranije", rekao je Đogović agenciji Beta.
Profesor ekonomije Boris Begović izjavio je 27. aprila da je u ekspozeu premijera Aleksandra Vučića bilo mnogo reči a malo vizije i da je to "mehanički zakrpljen tekst" redovnih izveštaja raznih ministarstava. "U politici su ključni prioriteti, a ekspoze od tri sata pokazuje da nema prioriteta", rekao je Begović televiziji B 92.
Begović je kao primer da je ekspoze mehanički zakrpljen tekst redovnih izveštaja ministarstava naveo besmislenu birokratsku formulaciju "unaprediće se turistička ponuda" ili "potrebno je pronaći odgovarajuće rešenje".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|