Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropska federacija medija traži poštovanje medijskih sloboda
|
|
|
Objavljeno : 05.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska federacija novinara (EFJ) pozvala je Vladu Srbije da poštuje slobodu medija i dozvoli novinarima da objavljuju istinu o poplavama u zemlji. Ovo je još jedna u nizu reakcija na zbivanja u medijima koja su pratila poplave u Srbiji. EFJ, kao i OEBS i Nezavisno udruženje novinara Srbije, kao primere navodi gašenje i blokiranje portala i povlačenje sadržaja iz medija. Vlasti ovo negiraju i traže dokaze da su vlasti u tome imale udela. U isto vreme, izbio je novi sukob između predstavnika države i medija, pošto je predsednik Srbije Tomislav Nikolić optužio Blic da vodi kampanju protiv njega, a njegova pres služba pozvala je da se prestane zloupotrebljavati nezavisno novinarstvo.
Debata o slobodi medija tokom poplava tako je nastavljena, a ovog puta kritiku je uputilo udruženje koje okuplja novinarska udruženja iz 38 zemalja, sa ukupno 320.000 novinara kao članova.
"Strahujemo da će zloupotreba zakona dovesti do autocenzure među novinarima i medijskim organizacijama. Novinarima mora biti dozvoljeno da slobodno izveštavaju bez straha i zastrašivanja", ukazuje EFJ
U saopštenju EFJ navodi se da je zahtev usledio nakon navoda o pokušaja cenzure kritičkih glasova o suočavanju sa strašnim poplavama u Srbiji. Udruženje se poziva na medijske izveštaje prema kojima je oko 30 osoba proivođeno zbog "širenja lažnih vesti i panike", a pominju se i portali Telepromtrer.rs i Drugastrana.rs koji su nakon objavljivanja krtičkih tekstova hakovani ili blokirani. Među primerima su i povlačenje kritičkih sadržaja sa Blica i navodni procesi zbog statusa na Fejsbuku.
"U slučaju objavljivanja lažnih informacija ili uvreda o državi ili pojedincima moraju se poštovati pravne procedure i odluku treba da donese nezavisno sudsko telo. Ali to nije slučaj u Srbiji" navodi se u saopštenju Evropske federacije novinara, koja okuplja 320.000 novinara iz 60 udruženja 40 evropskih zemalja.
NUNS je povodom saopštenja preneo i deo izjave koju je za Dojče Vele dao Mehmet Koksal, zadužen za Srbiju u EFJ, a koji kaže da je odgovornost i obaveza medija i novinara da postavljaju pitanja i proveravaju informacije i da moraju biti zaštićeni u obavljanju svog posla.
"Ne može se raditi ono što se dešavalo u Srbiji gde su blokirani sajtovi, zatvarani nalozi (na internetu), a ljudi ispitivani. To nije način koji bi trebalo da postoji u demokratskom društvu", rekao je Koksal.
On je kao pozitivno ocenio što je Vučić nakon oštrih izjava u pocetku odlučio da "kao ozbiljan političar, razgovara sa predstavnicima OEBS-a i izjavi da će rešiti probleme", preneo je NUNS.
Glavni odgovor srpskih vlasti bio je da dokaza za cenzuru nema.
Sukob Nikolića i Blica
U međuvremenu, izbio je još jedan sukob između medija i predstavnika vlasti, ovog puta predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji je optužio list Blic da vodi kampanju protiv njega.
Spornu izjavu o medijima Nikolić je dao kada su ga pitali da prokomentariše pisanje "Blica" da je njegov savetnik Predrag Mikić insistirao kod direktorke Agencije za privatizaciju Vide Uzelac da omogući njegovom sinu Žarku da po ubrzanom postupku kupi državnu firmu. On je negirao ovakve optužbe, ali i ocenio da se protiv njega vodi kampanja.
"Blic je imao 35 naslovnih strana protiv mene u kampanji za predsednika i nikad nije prestao. Da li su urednici svesni da pokušavaju da umanje moj ugled u očima građana Srbije, ugled institucije predsednika. Ja jesam Tomislav Nikolić, ali narod je hteo da budem predsednik Republike", rekao je Nikolić.
Kako se navodi u Blicu, Nikolićeva služba za saradnju sa medijima je pozvala i da se prestane sa zloupotrebama nezavisnih agencija, pravosuđa, ali i nezavisnih medija.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je 5. juna nezadovoljstvo i zabrinutost zbog ovih optužbi i ocenilo da je reč o neprihvatljivom pritisku na uređivačku koncepciju medija. NUNS je podsetio da su mediji u demokratskom društvu slobodni u izveštavanju o svakoj temi od javnog interesa, te da od kritike medija ne može biti izuzet niko, pa ni predsednik Republike.
"Naprotiv, političari, posebno nosioci državnih funkcija upravo zbog svog položaja, uticaja i odgovornosti, opravdano su izloženi povećanom interesovanju javnosti a time i medija", ocenio je NUNS.
Srpski Zakon o javnom informisanju (član 2) decidno propisuje da "niko ne sme da vrši bilo kakav fizički ili drugi pritisak na javno glasilo i njegovo osoblje, kao ni uticaj podesan da ih omete u obavljanju posla". Zakon, takođe, u članu 9 precizira: "Nosiocima državnih i političkih funkcija ograničena su prava na zaštitu privatnosti."
Evropska povelja o slobodi štampe (2009) nalaže da "moraju postojati garancije da je nezavisno novinarstvo u svim medijima slobodno od progona, pritisaka i političkog ili regulatornog mešanja vlasti." Takođe, "pravo novinara i medija na prikupljanje i širenje informacije ne smije biti predmet pretnji, ograničenja ili kažnjavanja".
NUNS je ocenio da je pritisak na "Blic" dodatno pojačan saopštenjem Službe za saradnju sa medijima predsednika Republike u kojem se, između ostalog, poručuje da je "krajnje vreme da se spreči zloupotreba takozvanog 'nezavisnog novinarstva'".
"Svakako da kompromitujuće navode 'Blica' o savetniku predsednika Republike treba da provere nadležni istražni organi, ali bez prozivanja i sugerisanja iz krugova najviše državne vlasti", istakao je NUNS.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|