Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Subvencionisanje fosilnog goriva košta zdravstvo milijarde
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.07.2017. | Ažurirano : 02.08.2017. |
|
|
|
|
|
|
Troškovi zdravstva zbog korišćenja fosilnog goriva premašuju subvencije tom sektoru novcem poreskih obveznika za 600%, pokazala je nova studija u kojoj se od vlada traži da prestanu da pumpaju novac u prljave izvore energije. Vlade država Grupe 20 potrošile su samo u jednoj godini 444 milijarde dolara na subvencionisanje nafte, gasa i uglja iako već dugo obećavaju da će smanjiti tu podršku. Nastojanja za dekarbonizaciju ekonomija obaveza su država po Pariskom sporazumu, Ciljevima održivog razvoja i nacionalnim ciljevima.
U novoj studiji Saveza za zdravlje i prirodnu sredinu (HEAL) procenjuje se da je upotreba fosilnog goriva samo u 2014. godini za posledicu imala troškove zdravstva od 2,76 hiljada milijardi dolara širom sveta zbog zagađenja vazduha. U EU su ti troškovi dostigli 229,5 milijardi dolara.
Procenjuje se i da sagorevanje fosilnog goriva svake godine košta života 6,5 miliona ljudi u zemljama Grupe 20 najrazvijenijih zemalja sveta. Zagađenje je povezano sa bolestima poput šloga, srčanog udara, raka, kao i s plućnim oboljenjima.
I Međunarodna agencija za energiju (IEA) je fosilno gorivo proglasila za vodeći uzrok zagađenja vazduha pri čemu je ugalj odgovoran za gotovo polovinu ukupnog zagađenja okoline.
Savez vlade širom sveta poziva da prestanu sa subvencijama i pokažu kako ušteđeni novac može da se iskoristi za dobrobit javnog zdravlja.
Istraživanje je otkrilo da je u Nemačkoj 24,9% prevremenih smrti prouzrokovanih zagađenjem vazduha moglo da bude sprečeno da nije bilo subvencija za fosilno gorivo i da su uvedene "korektivne" takse. U Britaniji se taj udeo penje na 41,3%, Poljskoj na 51,3% a u Turskoj na čak 73,8%.
Najuspešnija u smanjenju broja smrtnih slučajeva zbog zagađenja vazduha koji su mogli da budu sprečeni je Bugarska, koja je registrovala smanjenje od 89%. Slede Rumunija i Poljska sa 71% odnosno 51%.
Nemačka je platila račun od 42,7 milijardi dolara za zdravstvene troškove, Poljska 39,2 milijarde a Velika Britanija 30,7 milijardi. Procenjuje se da je u 2013. sagorevanje uglja donelo troškove u zdravstvu od između 6,1 i 11,8 milijardi evra i prouzrokvalo 4.000 prevremenih smrti.
HEAL navodi da Nemačka bolje da je potrošila 5,4 milijarde dolara, koje je dala na subvencije fosilnog goriva u 2013/14, na više od 300.000 solarnih instalacija, što bi omogućilo zapošljavanje 15.000 radnika termoelektrana.
Profesor Univerziteta Hajdelberg Rajner Zauerborn (Rainer Sauerborn) smatra da Nemačkoj, zemlji koja se zalaže za korišćenje obnovljive energije, "postepeno uklanjanje subvencija za fosilno gorvo treba da bude prioritet".
U Poljskoj, kako se procenjuje, Varšava je mogla da potroši 1,5 milijardi dolara umesto za subvencije za naftu, gas i ugalj za izgradnju 34 nove bolnice, plate 30.000 lekara i 57.000 učitelja svake godine.
Mihal Kšizanovski (Michal Krzyzanowski) sa londonskog Kraljevskog koledža kaže da su zdravstveni troškovi zbog zagađenja vazduha izvukli 13% bruto domaćeg proizvoda (BDP) Poljske i poziva poljsku vladu da počne energetsku tranziciju na čistije izvore energije.
Račun za zdravstvo Britanije nadmašuje subvencije za energente za 500%. HEAL navodi da je London za iste pare mogao svake godine da plaća 48.000 medicinskih sestara i 74.000 mladih lekara i da postavi 300.000 solarnih instalacija.
Kerolajn Džesel (Caroline Jessel) iz nacionalne zdravstvene službe Engleske (NHS) kaže da je "glupo što još u velikoj meri subvencionišemo fosilno gorivo" i dodaje "da je to još apsurdnije kada se uzme u obzir da danas postoje održive i prihvatljive alternative".
Ta agencija tvrdi da bi postepeno izbacivanje fosilnog goriva iz upotrebe do 2020. smanjilo emisiju gasova sa efektima staklene bašte za 350 miliona tona, što odgovara između 12 i 20% smanjenja potrebnog da se ispuni cilj iz Pariskog sporazuma o borbi protiv klimatskih promena da se rast globalne temperature zadrži ispod dva stepena Celzijusa.
Savez za zdravlje i prirodnu sredinu pozvao je Grupu 20 da smanji subvencije za fosilno gorivo do 2020. ili 2025. najkasnije za zemlje u razvoju. Takođe od finansijskih institucija EU Savez traži da predvode zaokret Grupe 20 ka obnovljivim izvorima energije.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|