Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pasoši za proizvode radi uštede sirovina
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.07.2013. |
|
|
|
|
|
|
Savetodavni panel Evropske unije preporučio je da se proizvodima koji se prave i prodaju u Evropi izdaju "pasoši", odnosno deklaracije sa podacima od kojih materijala su napravljeni i kako bi mogli ponovo da se iskoriste kada im istekne vek trajanja. Ponovno korišćenje stakla, metala, plastike i drugih materijala doprinelo bi efikasnijem trošenju resursa, zaštiti prirodne sredine, inovacijama i većem zapošljavanju. "Pasoši" za proizvode se u ekspertskim krugovima ocenjuju kao sredstvo za unapređenje konkurentnosti kompanija.
Evropska platforma o efikasnom korišćenju resursa, grupa na visokom nivou sastavljena od predstavnika biznisa, vlada i ekoloških organizacija, navela je u preporukama da bi "pasoši" proizvoda doprineli unapređenju efikasne upotrebe resursa, ohrabrenju inovacija i otvaranju radnih mesta širom Evrope.
"Ako se preporuka usvoji, 'pasoši' će biti ključni element institucionalne infrastrukture održivog društva", istakao je bivši irski premijer i ambasador EU u Vašingtonu Džon Bruton (John), predsedavajući platformom koja savetuje zvaničnike EU.
Bruton je za EurActiv.com rekao i da će sektor biznisa koristiti "pasoše" proizvoda kao sredstvo za unapređenje konkurentnosti dodajući da bi "pasoš" mogao da postane standard u poslovanju.
Smanjenje potreba za sirovinama
U junu su okupljeni oko platforme preporučili niz mera sa ciljem da se potrebe za sirovinama smanje do 24%, otvore radna mesta i Evropa počne da predvodi sa inovacijama na polju resursa.
Background Efikasno trošenje resursa je jedna od sedam ključnih inicijativa u strategiji za održiv rast i zapošljavanje "Evropa 2020" koju su 2010. godine doneli lideri EU.
Koncept efikasnog korišćenja resursa podrazumeva razdvajanje ekonomskog rasta i trošenja resursa, uključujući sirovine, vodu, vazduh i ekosistem.
Evropska komisija je u septembru 2011. godine objavila Mapu puta ka Evropi koja efikasno raspolaže resursima preporučujući izradu indikatora efikasnosti i postavljanje clijeva za povećanje efikasnosti trošenja resursa širom EU.
U januaru 2012. godine usvojen je prvi politički dokument kojim su postavljeni principi efikasnog korišćenja resursa na gotovo svim sektorima - energetici, transportu, industriji, poljoprivredi, ribolovu, regionalnom razvoju ...
Pored "pasoša" za proizvode, savetodavna grupa se zalaže i za prestanak subvencionisanja fosilnog goriva i ukidanje nižih od tržišnih cena korišćenja vode u poljoprivredi, energetici i industriji.
Predlažu se i vladine šeme za pomoć malim i srednjim preduzećima za finansiranje održivih materijala i traži od kompanija da usvoje standarde održivih resursa.
Plaforma o efikasnom korišćenju resursa u sklopu je mape puta Evropske komisije za efikasno trošenje resursa.
Komisija planira da u novembru objavi preporuke za povećanje efikasnosti korišćenja resursa izrađene na bazi preporuka ekspertskog panela.
Evropski komesar za ekologiju Janez Potočnik zalaže se za efikasnost i u proizvodnji i u odlaganju proizvoda.
Potočnik je u saopštenju ocenio da su preporuke panela oko "pasoša" za proizvode put "kojim treba da se ide" u politici EU.
Neke kompanije već koriste "pasoše" ili ekološke deklaracije proizvoda ali na doborvoljnoj bazi. Te deklaracije sadrže podatke o materijalima koji su korišćeni u proizvodnji proizvoda, potencijalu za recikliranje i toksičnim materijalima koje proizvod sadrži a koji moraju da se odvajaju i bezbedno odlažu pre nego što odu u reciklažu.
Pobornici ne smatraju da bi takve deklaracije bile loše po konkurentnost kompanija jer bi se navodili samo materijali od kojih je nešto napravljeno a ne i poslovne tajne.
Oni takođe misle da bi "pasoši" unapredili potencijale za radna mesta i poslovanje tako što bi smanjili evropsku zavisnost od uvoznih sirovina.
Konkurentnije tržište
I Bruton je uveren da bi "pasoši" evropskoj industriji obezbedili prednost u odnosu na konkurente.
Bruton smatra da Evropa uz jevtinu radnu snagu i jevtinu energiju treba da traži i druge "tačke oslonca" i da proizvodi proizvode koji će potrošačima omogućiti da ih lakše recikliraju.
"Nastojimo da upregnemo lični interes kako bi postigli dobro za čovečanstvo. Verovatno je da će to biti funkcionalnije od druguh pristupa", istakao je predsedavajući savetodavne grupe.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|