Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropa oživljava industriju čelika
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija predstavila je akcioni plan za evropsku industriju čelika sa ciljem da se pomogne sektoru koji je trenutno suočen sa izazovima i postavi osnova za buduću konkurentnost kroz podsticanje inovacija, otvaranje radnih mesta i zapošljavanje. Evropska unija je drugi po veličini proizvođač čelika u svetu. U toj grani industrije zaposleno je više od 360.000 ljudi a čelik se u EU proizvodi u 500 čeličana u 23 zemlje. Evropska industrija čelika beleži godišnji promet od oko 170 milijardi evra.
Komisija je predložila da se tražnja čelika iz EU, proizvedenog "kod kuće" ili u inostranstvu, podrži tako što će se evropskim proizvođačima čelika obezbediti pristup na treća tržišta kroz fer trgovinsku praksu. Takođe se Komisija obavezala da smanji troškove industriji, uključujući one koji proizilaze iz regulative.
Ocenjeno je da su inovacije, energetska efikasnost i održiv proizvodni proces ključni za produkciju naredne generacije proizvoda od čelika koje koristi evropska industrija.
Akcionim planom predviđene su i mere za podršku zapošljavanju na sektoru, kao i za zadržavanje kvalifikovane radne snage u evropskoj industriji čelika.
Komisija je akcioni plan za čelik predložila prvi put od Davinjonovog plana iz 1977. godine.
Potpredsednik Komisije i komesar za industriju i preduzetništvo Antonio Tajani ocenio je da industrija čelika "ima budućnost koja obećava" u Evropi i da daljim radom na razvoju novih proizvoda može da bude globalno konkurentna.
Background Krajem sedamdesetih godina prošlog veka Evropska komisija je proglasila stanje krize i sa vladama članica dogovorila se o detaljima Davinjonovog plana.
Plan je delo Belgijanca Etijena Davinjona (Etienne Davignon), koji je bio komesar za industriju, i neke od odredbi tog plana odgovaraju, kako ocenjuju eksperti, i sadašnjoj situaciji i treba ih primeniti. I sam tvorac plana nedavno je za belgijsku štampu rekao da ne razume zašto se nešto slično ne uradi i danas.
Davinjonovim planom uvode se praćenje proizvodnje na nivou Evrope i kontrola cena, nadzor i koordinacija državne pomoći koju daju nacionalne vlade, zatvaranje zastarelih fabrika, ohrabrivanje integracija i davanje novca iz kase EU za programe prekvalifikacije radnika otpuštenih iz čeličana.
"Akcionim planom za oživljavanje sektora čelika šaljemo jasnu poruku toj industriji da je strateški važan sektor za Evropu i motor rasta", istakao je Tajani.
EU je, prema rečima evropskog komesara, realna ekonomija potrebnija nego ikada da podstakne privredni oporavak i Unija planira da do 2020. godine industrija doprinosi bruto domaćem proizvodu sa 20%.
Izazovi
Evropska industrija čelika suočena je sa izazovima slabe tražnje i preobilnih kapaciteta širom sveta. Tu je i problem visokih cena energije, ali i potreba za investicijama radi prelaska na "zelenu" ekonomiju.
Tražnja čelika u Evropi sada je za 27% manja nego što je bila pre krize a zaposlenost na sektoru je između 2007. i 2011. godine pala za 10%. Uprkos tome, EU je i dalje drugi po veličini svetski proizvođač čelika sa godišnjom produkcijom većom od 177 miliona tona. Udeo evropske proizvodnje čelika u globalnoj je 11%.
"Svetlo na kraju tunela" se već vidi i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj prognozira da će do 2025. godine svetska tražnja čelika porasti na 2,3 milijarde tona, ponajviše zahvaljujući tražnji sa sektora građevinarstva, transporta i mašinstva, i to posebno od strane ekonomija koje beleže brz privredni rast.
Predlozi
Pošto trenutna situacija na sektoru čelika zahteva i novu strategiju, Komisija je na polju regulative predložila da se do kraja 2013. preispita regulatorno "breme" koje nosi industrija čelika i uticaj na konkurentnost.
Takođe je predloženo da se razmotre potrebe za kvalifikovanom radnom snagom, s posebnim osvrtom na nezaposlene mlade ljude, kao i da se olakša restrukturisanje, odnosno preispita mogućnost korišćenja fondova EU za pomoć radnicima da u slučaju kada se njihova fabrika zatvara pronađu drugi posao.
Na polju podsticanja tražnje predložene mere uključuju one čiji je cilj povećanje tražnje čelika u automobilskoj i građevinskoj industriji. Predviđeno je i da se ulože napori da se unapredi pristup stranim tržištima.
Oporavku evropske industrije čelika treba da doprinesu i obezbeđenje energije po pristupačnoj ceni i veća ulaganja u "čiste" tehnologije.
Komisija je predložila i da se osnuje grupa na visokom nivou koja će pratiti izvršenje plana.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|