Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sindženta i Bajer tuže EU zbog zabrane pesticida
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Dva velika proizvođača pesticida, švajcarska Sindženta (Syngenta) i nemački Bajer (Bayer), odlučili su da ne sede skrštenih ruku nakon odluke EU da zabrani neke njihove proizvode jer sadrže supstance koje štete pčelama. Sindženta je najavila 27. avgusta da namerava da ospori odluku EU pred Evropskim sudom pravde, dok je Bajer saopštio da je njegov ogranak za agrohemiju Bajer Kropsajens (Bayer CropScience) polovinom avgusta podneo žalbu tom sudu. Evropska komisija je u maju odlučila da na dve godine, počev od 31. decembra 2013, zabrani upotrebu tri pesticida iz grupe neonikotinoida - klotijanidina, imidakloprida i tijametoksama, koje Bajer i Sindženta koriste za proizvodnju pesticida.
Te supstance neće smeti da se koriste za tretman semena, primenu na tlu u granulama i zaprašivanje lišća, a zabrana se odnosi na tretman cerealija koje privlače pčele, osim ozimih useva.
Evropska unija je zatim u julu na dve godine zabranila upotrebu fipronila, insekticida nemačkog proizvođača BASF, zbog štetnog uticaja na pčele.
Bajer je 27. avgusta saopštio da su dva njegova pesticida na bazi klotijanidina i imidakloprida već godinama na tržištu i da imaju dozvolu za prodaju.
Nemačka kompanija očekuje od postupka pred Evropskim sudom pravde da joj pruži jasan uvid u evropske zakone. "Potrebni su nam pouzdani opšti uslovi da bismo mogli da odlučujemo o budućim investicijama", rekao je portparol Bajer Kropsajensa.
Background Većinu cvetnica, 80%, oprašuju insekti, poput pčela. Pčela u proseku živi leti 27 dana i 27 nedelja zimi, a matica jednu do pet godina.
Broj pčela se znatno smanjuje u proteklih 15-ak godina i od 2007. stopa smrtnosti pčela iznosi oko 30% godišnje.
Program UN za životnu sredinu je 2011. izdvojio 12 faktora koji bi mogli da objasne veću smrtnost pčela, posebno na severnoj hemisferi koja je više industrijalizovana. Kao faktori se, između ostalog, navode zagađenje vazduha, smanjenje broja cvetnica i parazitska grinja varroa.
Drugi stručnjaci smatraju da je problem u širenju određenih kultura jer to umanjuje raznolikost biljnog sveta a ta raznovrsnost biljnog sveta važna je za otpornost pčela.
Sindženta je, takođe, najavila da će odluku EU osporiti pred Evropskim sudom pravde.
"Više bismo voleli da ne pokrećemo postupak pred pravosuđem ali nemamo izbora pošto smo uvereni da je Komisija pogrešno dovela u vezu tijametoksam i pogoršanje zdravlja pčela", naveo je 27. avgusta u saopštenju operativni direktor Sindžente DŽon Atkin (John).
U igri su desetine miliona evra ili švajcarskih franaka.
Portparol Bajer Kropsajensa je naveo da bi zabrana dve sporne supstance mogla doneti gubitke u poslovanju od 80 miliona evra, dok prodaja "tijametoksama" u EU Sindženti godišnje donosi 35 miliona evra.
Evropski izvori su rekli da je Evropska komisija primila na znanje te najave dve kompanije, kao i da to neće uticati na njenu odluku da zabrani pesticide štetne za pčele. "Komisija je donela odluku na osnovu naučnih dokaza i zaključaka Evropske službe za bezbednost namirnica (EFSA)", rekli su ti izvori.
Sindženta je ocenila da je procena EFSA "netačna i nepotpuna" i da je Komisija uvela zabranu bez pune podrške članica EU.
Prilikom glasanja u aprilu 15 članica, uključujući Francusku i Nemačku, glaslao je za zabranu. Osam zemalja, među kojima Velika Britanija, Italija i Mađarska, glaslao je protiv, a tri zemlje i Irska, u to vreme predsedavajuća EU, bile su uzdržane.
Komisija je morala da prihvati određene izmene da bi njen predlog prošao, uključujući i pomeranje početka zabrane sa 1. jula na 1. decembar i nastavak testiranja i istraživanja.
Proizvođači pesticida ukazuju na druge razloge za veću smrtnost pčela poput pogrešnog korišćenja pesticida, kliimatskih promena i parazitsle grinje varroe.
Nevladine organizacije za zaštitu životne sredine pozdravljaju odluku EU i navode podatke objavljene u naučnim časopisima da neonikotinoidi oštećuju nervni sistem pčela i drugih insekata koji zaprašuju biljke, piše EurActiv.com.
"Sindžeta nastavlja da ignoriše naučne dokaze koji jasno povezuje tijametoksam i druge pesticide sa smrtnošću pčela. Umesto da tuže Komisiju treba da postupe odgovorno i prestanu da prave pesticide koji ubijaju pčele", rekao je portparol Grinpisa (Greenpeace) Mark Bredi (Breddy).
Izvor: AFP i EurActiv.com
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|