Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropske reke pune pesticida
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropske reke zagađene su pesticidima i u gotovo polovini rečnih slivova od ukupno 91 izmereni su nivoi hemikalija koji mogu da naškode ribama, beskičmenjacima i algama. Značajno poboljšanje kvaliteta vode do 2015. godine proglašeno je za cilj svih članica Evropske unije i predviđeno odredbama okvirne direktive o vodi. Međutim, novo naučno istraživanje pokazalo je da taj cilj verovatno neće biti ostvaren zbog visokog nivoa otrovnih materija u vodi. Problem predstavlja i to što se u merenju kvaliteta vode ne računaju brojne toksične hemikalije a na listama opasnih čiji se nivoi mere su i one koje se više ne koriste. Rezultati istraživanja pokazali su prvi put da su ekološki rizici od otrovnih hemikalija znatno veći nego što se do sada pretpostavljalo.
Istraživanje su obavili Institut za ekološke nauke Landau, Helmholc centar za ekološka istraživanja iz Lajpciga (Helmholtz) i naučnici sa francuskog Univeriteta Lorena i EDF i Švajcarskog saveznog instituta za vodu i tehnologiju.
Hemikalije u reke i potoke mahom dospevaju iz poljoprivrede a pesticidi su dominantan faktor hemijskog zagađenja vodenih ekosistema.
Naučnici upozoravaju da su reke poput Dunava, sa fascinantnim ekosistemima koji pružaju mnogo toga, od rekreacije i ribiolova do vode za piće za milione ljudi, zagađene hemikalijama iz gradova, poljoprivrede i industrije. Takav hemijski "koktel" ozbiljno škodi algama i životinjama koje žive u rekama i takođe predstavlja potencijalni rizik za ljude.
Do sada su vlasti zadužene za očuvanje prirodne sredine i deo naučne zajednice smatrali da toksične hemikalije predstavljaju lokalni problem koji pogađa mali broj voda. Novo istraživanje pokazalo je da to nije tačno i da su ekološki rizici od hemikalija priutni u velikom broju od više hiljada evropskih vodenih ekosistema. Hemikalije, kako je utvrđeno, predstavljaju ekološku pretnju za gotovo polovinu svih evropskih voda a u 15% slučajeva živa bića u tim vodama izumiru zbog zagađenja.
Naučnici su istraživali pragove rizika u najvećim rečnim slivovima, poput Dunava i Rajne, i to na panervopskom nivou, i po prvi put je procenjeno koliko su pragovi rizika u tim slivovima premašeni za tri grupe organizama - ribe, beskičmenjake i alge.
Sudeći prema istraživanju, kvalitet vode je najgori u Francuskoj. To je međutim rezultat činjenice da su vlasti te zemlje postavile gustu kontrolnu mrežu i analiziraju uzorke vode na veliki broj suspstanci, uključujući na ekološki toksične.
Za razliku od Francuske, u drugim zemljama rizici se ne prepoznaju zbog nepotpunih hemijskih analiza ili nekompletne liste ekološki toksičnih komponenti.
"Generalno, mi smo više potcenili nego precenili rizike u našoj analizi", rekao je vođa istraživackcog tima sa Instituta Landau, profesor Ralf B. Šefer (Schäfer) upozoravajući da je "pravo stanje evropskih vodenih ekosistema verovatno još gore".
Zahtevi i propisi EU za kvalitet vode uglavnom su fokusirani na pojavu tzv. prioritetnih suspstanci, oko 40 hemikalija klasifikovanih kao posebno opasne za vodene ekosisteme.
"Na sreću, korišćenje mnogih od tih prioritetnih supstanci više nije dozvoljeno i stoga njihovi nivou konstantno opadaju u velikom delu evropskih reka. Problem je međutim što veliki broj hemikalija koje se sada koriste nije uzet u obzir u procesu kontrole vode", istakao je doktor Verner Brak (Werner Brack) iz Helmholc centra.
Naučnici koji su učestvovali u istraživanju preporučuju da se proširi spektar ekološki toksičnih supstanci koje se prate jer u tom slučaju, kako je istakao Brak, "opasne supstance mogu biti otkrivene i pre nego što se pojave na prioritetnoj listi".
Iastraživanje je ukazalo i na potrebu da se odmah reaguje na svim nivoima, posebno u domenu kontrole hemikalija, kako bi se obezbedila održiva zaštita evropskih vodenih ekosistema.
Neophodne mere koje treba preduzeti idu od prevencije preteranog ispuštanja hemkalija u vode i zabrane i zamene posebno problematičnih supstanci, do smanjenja primene poljoprivrednih supstanci i unapređenja metoda i tehnologije za tretman kanalizacije i otpadnih voda.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|