Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Divlji konji popravljaju biodiverzitet
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Na pašnjacima u blizini češkog mesta Milovice, kojima je pre četvrt veka marširala vojska, danas pase stado divljih konja od kojih naučnici očekuju da unaprede biodiverzitet i pomognu očuvanju ugroženih i eliminaciji invazivnih vrsta. Kobile su već puštene na taj prostor a uskoro će im se pridružiti pastuvi, pa se u proleće 2016. očekuju i prva ždrebad. Divlji konji "uvezeni" iz Britanije hrane se upravo travom i grmovima koji bujaju u bivšoj vojnoj bazi i prete ostalim vrstama iz tog staništa. Projekat sa divljim konjima kao akterima borbe za očuvanje biodiverziteta pratiće naučnici.
Stado od 14 divljih kobila iz britanskog Nacionalnog parka Eksmur (Exmoor) krajem januara stiglo je u Milovice, nekada najveću sovjetsku vojnu bazu u Češkoj, na 35 kilometara severoistočno od Praga. Nakon perioda aklimatizacije na ograđena dva hektara, kobile su puštene na prostor bivše baze površine 40 hektara. Pastuvi će im se pridružiti u aprilu.
Zadatak divljih konja biće da spreče širenje agresivnih i invazivnih vrsta trave i žbunja koji su za te životinje prava poslastica. Te invazivne vrste počele su da bujaju nakon što su se sovjetske trupe povukle 1991. i sada predstavljaju pretnju biljkama i životinjama čije je to orginalno stanište.
"Kada su puštene, kobile su bile malo nesigurne, ne samo zbog prostora pred sobom, već i zbog velikog broja fotografa i TV ekipa. Nakon nekog vremena, otkasale su na pašnjak koji će im narednih godina biti dom", rekao je direktor organizacije Evropska nedirnuta priroda (European Wildlife) Dalibor Dostal.
Naučnici i borci za očuvanje prirodne sredine kažu da je dolazak pastuva odložen kako zbog razvijanja odnosa u stadu, tako i zbog budućih prinova. Naime, kasniji kontakt kobila i pastuva znači da će ždrebad na svet doći u proleće 2016. Da su pastuvi i kobile bili zajedno još u januaru, potomstvo bi stiglo na kraju zime, usred lošeg vremena.
U organizaciji Evropska nedirnuta priroda, koja stoji iza projekta, kažu da su se naučnici odlučili za velike kopitare, poput divljih konja koji su "hiljadama godina održavali karakter stepe u prirodi širom Evrope", kako bi rešili problem invazivnih vrsta na najefikasniji način.
To je dobra odluka i za 30 ugroženih vrsta u regiji, uključujući neke vrste leptira i cveća, dodao je Dostal.
"Alternative divljim životinjama su veoma skupe i njihov uticaj na prirodnu sredinu nije dobar", istakao je Dostal, prenela je agencija AP. Kako navodi, u obzir nisu došle ni domaće životinje, poput ovaca, jer bi se hranile ugroženim vrstama, a mehaničko sečenje mnogo košta.
"Konji će se slobodno kretati pašnjacima tokom cele godine. Ukoliko budu imali vodu i dovoljno prostora, neće im biti potrebna nikakva nega. Oni su u stanju da se brinu sami o sebi", rekao je Dostal.
Zaštitnici prirode već planiraju da prošire teritoriju i na njoj nasele i druge velike kopitare, poput evropskog bizona.
Sovjetska armija ostala je u Milovicama nakon invazije 1968. a Dostal kaže da aktivnosti vojnika zapravo "simuliraju" aktivnosti kopitara, i to je razlog što su "vojne baze u Češkoj mesta sa najvećom biološkom raznovrsnošću".
Divlji konji nekada su živeli širom Evrope a sada su mahom istrebljeni. Jedno od mesta na kome su opstali je region oko Eksmura na jugozapadu Engleske, gde ima mnogo močvara.
Konji iz Eksmura prvi put se pominju 1086. godine i zato se smatraju najstarijom pasminom u Evropi. Od 19. veka te konje zovu eksmurski poni ili keltski poni.
Projekat u Milovicama pratiće brojna istraživanja i na terenu će raditi botaničari, entomolozi, zoolozi, kao i stručnjaci za razvoj odnosa u stadima konja.
"Postavili smo 15 monitora na pašnjaku kako bi pratili i poredili razvoj vegetacije na mestima gde žive konji i onim gde ih nema", kaže Miloslav Jirki iz Centra za biologiju Akademije nauka koji je koordinator svih naučnih i istraživačkih aktivnosti u projektu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|