Projekat podržali
Sponzori mreže
|
IEA traži od vlada podršku obnovljivoj energiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Vlade širom sveta ne treba da smanjuju političku podršku proizvodnji energije iz obnovljivih izvora koji će do 2020. davati više struje nego što treba da se zadovolji tražnja Kine, Indije i Brazila zajedno, upozorila je Međunarodna agencija za energiju (IEA). Agencija navodi da su neke članice Evropske unije već promenile nivo podrške obnovljivom sektoru i ukazuje da tu industriju i investitore najviše plaše nepredvidivost i retroaktivna smanjenja subvencija. Predstojeću konferenciju UN o klimatskim promenama u Parizu u Agenciji vide kao priliku da se investitorima u obnovljivi sektor pošalje jasna poruka podrške.
U izveštaju objavljenom 2. oktobra Međunarodna agencija za energiju istakla je da obnovljiva energija može mnogo da pomogne u ublažavanju klimatskih promena, kao i u obezbeđenju energetske sigurnosti.
Na rast sektora energije iz obnovljivih izvora pozitivno će uticati smanjenje troškova i agresivna privredna ekspanzija u zemljama koje beleže brz ekonomski rast, očekuju u IEA.
Kako se procenjuje, obnovljiva energija će biti pojedinačno najveći izvor rasta proizvodnje energije u narednih pet godina jer će produkcija dostići 700 gigavati, što je više nego dvostruko više od energetskog kapaciteta Japana.
Udeo obnovljive energije u svetskoj proizvodnji energije porašće na više od 26% do 2020. godine sa 22% u 2013, procenjuju u Agenciji i dodaju da će to biti veliki zaokret u vremenski veoma ograničenom periodu.
Kina će obezbediti gotovo 40% rasta kapaciteta za obnovljivu energiju do 2020. dok će u novim ulaganjima u sektor učestvovati sa gotovom trećinom.
Promene politike najveći rizik
Kritičari obnovljive energije kao njenu ključnu manu ističu neujednačenost snabdevanja. Misli se, npr. u slučaju vetroelektrana, na razlike u proizvodnji zavisno od broja vetrovitih dana.
"I dok je neujednačenost (u proizvodnji) obnovljive energije izazov kojem energetski sistemi treba da se prilagode, neujednačenost politika predstavlja daleko veći rizik", smatra direktor Agencije Fatih Birol.
"Vlade treba da skinu znak pitanja sa obnovljive energije ... i usmere naš energetski sistem na mnogo sigurniji, održiviji put", rekao je Birol 2. oktobra na sastanku ministara energetike Grupe 20 u Istanbulu.
Kako je dodao, obnovljivi izvori su spremni da zauzmu ključno mesto u globalnom snabdevanju energijom, ali nije vreme za samozadovoljstvo, preneo je EurActiv.com.
Više vlada članica Evropske unije već je izmenilo način i nivo podrške proizvodnji energije iz obnovljivih izvora a investitore posebno plaše retroaktivna smanjenja subvencija.
Najbolji priomer je Španija koja je smanjila subvencije za energiju iz vetra i Sunca nakon što je finansijska kriza nanela velike štete obnovljivom sektoru.
Španija ima druge po veličini kapacitete za proizvodnju energije iz vetra na kopnu u Evropi. U 2013. ta zemlja međutim nije instalisala nijedan kapacitet za proizvodnju energije iz vetra a u 2014. je instalisala samo 27 megavati, manje od Ukrajine.
I britanska vlada je ranije ove godine smanjila podršku proizvodnji struje iz vetra na kopnu i solarne energije. Kako se čuje, biće smanjene i subvencije za proizvodnju energije u vetroelektranama na moru.
Agencija navodi i da je rast obnovljivog sektora u Bugarskoj i Rumuniji ukočen ukidanjem "fid-in" (feed-in) tarifa i uvođenjem troškova za povezivanje na mrežu.
U međuvremenu je Evropska komisija preporučila članicama da okončaju sa "fid-in" tarifama i pređu na tržišni sistem zasnovan na aukcijama i "fid-in" premijama.
Evropsko udruženje za energiju vetra (EWEA) ocenjuje da je za obnovljivi sektor ključna konzistentna politika podrške.
"Ako vlade žele nešto da menjaju, industrija i investitori treba to da znaju unapred. Ne pomerajte stative kada je utakmica već počela", slikovito je obrazložio portparol Udruženja Oliver Džoj (Joy).
Međunarodna agencija za energiju u novom izveštaju je istakla i značaj predstojeće konferencije UN o klimatskim promenama (COP21). U Agenciji kažu da taj skup predstavlja priliku da svetski lideri pošalju investitorima jasan signal podrške.
"Jasan, podsticajan ishod pregovora o klimi COP21 u decembru u Parizu mogao bi da pokrene pozitivan ciklus razvoja obnovljive energije baziran na viziji dugoročne politike sektora i predvidivosti", zaključila je Međunarodna agencija za energiju.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|