Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Stroža kontrola maskira ustupak autoindustriji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Evropske zemlje postigle su kompromis o novim pravilima za testiranje emisije izduvnih gasova kojim se zapravo dozvoljava da vozila ispuštaju dva puta više azotnih oksida od utvrđenog limita za zagađenje. Kompromisnim rešenjem ublažen je predlog Evropske komisije a na insistiranje brojnih članica Evropske unije koje su želele da zaštite svoje industrije automobila. Sada dizelaši na putu emituju 4-5 puta više azotnih oksida nego u laboratoriji.
Članice EU dogovorile su se da od 1. septembra 2017. važe nova testiranja emisije gasova u realnim uslovima vožnje. Rezultati tih testova odrediće da li će neki novi model automobila moći na tržište.
Izvor iz EU, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za EurActiv.com da je među malobrojnim zemljama koje su se zalagale za stroža pravila najglasnija bila Holandija. Ta zemlja je jedina glasala protiv komprimisnog rešenja.
Članice EU su pred sastanak koji je potrajao pet sati bile duboko podeljene. U grupi koja se zalagala za "veću širinu" za industriju automobila bila je i Nemačka čija je vlada ocenila da "dizel motori treba da budu zaštićeni kao opcija za masovno tržište". Nemačka je takođe iznela stav da kontrola poštovanja legalnih limita za zagađenje mora da bude pragmatična.
Evropska komisija izvršila je pritisak na vlade EU da postignu sporazum i komesarka za industriju Elžbieta Bjenjkovska rekla je pre sastanka da će, ako se članice ne dogovore, trpeti poverenje potrošača i da će biti posledica po autoindustriju.
Komisija je predložila da testiranja u realnim uslovima, odnosno u vožnji na putu, počnu 2016. a da u punoj meri važe od 2017. Emisija azotnih oksida (NOx), koja se najviše povezuje za automobilima sa dizel motorom, mogla bi, prema tom predlogu, u prvo vreme da premašuje granicu od 80 miligrama po kilometru za 60% a kasnije za 20%.
Međutim, kompromisnim rešenjem uspostavlja se "faktor usaglašenosti" od 2,1 od septembra 2017, što znači da će kola moći da ispuštaju dva puta više od utvrđenog limita. Dve godine kasnije, taj faktor će pasti na 1,5 i to znači emisiju azotnih oksida na putu za 50% veću od dozvoljene.
"Faktor usaglašenosti" predstavlja razliku između emisije u laboratorijskim uslovima i one u stvarnoj vožnji na putu.
Pitanje stvarne emisije štetnih gasova iz automobila aktuelizovano je nakon što je u septembru izbio skandal sa Folksvagenom. Tada je u SAD otkriveno da dizel automobili nemačkog proizvođača imaju softver zahvaljujući kojem varaju na testiranju emisije izduvnih gasova.
Evropska komisija poslednjih godina i inače radi na smanjenju limita za emisiju azotnih oksida i pooštravanju procedura testiranja.
Limit za emisiju NOx smanjen je sa 500 miligrama po kilometru (Euro 3) u januaru 2000. na 250 miligrama (Euro 4) od januara 2005, zatim na 180 miligrama (Euro 5) od septembra 2009. i na 80 miligrama po kilometru (Euro 6) od septembra 2014.
Prema podacima Komisije, sada dizel automobili sa standardom Euro 6 u svakodnevnoj vožnji premašuju limit za emisiju azotnih oksida u proseku 4-5 puta (400%) u odnosu na testiranja u laboratoriji.
Autoindustrija važnija od građana
"Građani se pitaju zašto će njihove vlade pre pomoći proizvođačima automobila koji varaju na testovima nego što će njima omogućiti da udišu čist vazduh", kaže direktor za "čista" vozila organizacije Transport i prirodna sredine (T&E) Greg Arčer (Archer).
Kako je dodao, "zagađenje azot dioksidom, uglavnom iz kola na dizel, uzrok je prevremene smrti, astme ... Šokantno je da su vlade toliko spremne da udovolje autoindustriji da ignorišu uticaj na zdravlje tog nevidljivog ubice više od pola miliona građana godišnje".
Holandski evroposlanik Gerben-Jan Gerbrandi (Gerbrandy) istakao je da je "odluka o novim testiranjima štetne emisije sramna".
Njegov kolega Bas Ejkhaut (Eickhout), član Odbora za ekologiju, javno zdravlje i bezbednost hrane Evropskog parlamenta, saopštio je da će grupa Zelenih "ispitati legalne mogućnosti za promenu odluke i zalagati se da Evropski parlament na prihvati predlog".
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|