Projekat podržali
Sponzori mreže
|
RSF: Nismo sigurni da bi Poljska danas mogla u EU
|
|
|
Objavljeno : 27.02.2017. |
|
|
|
|
|
|
Polin Ades-Mevel (Pauline Adès-Mével), čelnica Reportera bez granica za Evropu i Balkan
Nevladina organizacija Reporteri bez granica (RSF) pozvala je Evropsku komisiju da odbrani slobodu štampe u Poljskoj nakon što je ta zemlja pala za 29 mesta na rangiranju zemalja sveta. Pitanje je da li bi Poljska danas ispunjavala sve uslove da pristupi EU, navodi Ades-Mevel.
Razgovarala : Žistin Salvestroni, Ouest-France, partnerska mreža EurActiva
Utorak 21. februara bio je poseban dan: "rok" koji je Evropska komisija dala Poljskoj da dokaže napore da unapredi vladavinu prava. Da li ste zato došli u Poljsku?
U Poljskoj nameravamo da, prvo i pre svega, ukažemo na probleme kojima su pogođeni novinari od dolaska na vlast Partije prava i pravde (PiS) u oktobru 2015. godine, i da im ponudimo podršku. Ali 21. februar jeste značajan datum: to je kraj dvomesečnog perioda koji je Poljskoj odobrila Evropska komisija da ispuni uslove iz oblasti vladavine prava. Iskoristili smo priliku da Komisiji kažemo: "Eto, sada imate odgovor poljskih vlasti (koje su odbacile kritike EU, prim.ur.). Sada ste vi na redu i čekamo odgovore".
Sastali ste se sa nekim poljskim novinarima, kakvo je njihovo raspoloženje?
Svi novinari glavnih opozicionih listova kažu istu stvar: pored ekonomskog pritiska koji svi trpe, više nisu u mogućnosti da rade svoj posao. Ne mogu da pokrivaju neke događaje u vezi sa vladom ili Partijom prava i pravde. Imamo osećaj da se situacija umnogome pogoršala od septembra, kada smo se sa njima sastali u Parizu. Njihovi uslovi za rad su zaista neodrživi.
Sastali smo se i sa predsednikom unije novinara bliskom PiS, SDP. Oni su nam veoma drugačije opisali situaciju, govoreći da je prethodna vlada Građanske platforme (liberalne srtanke Donalda Tuska, na vlasti pre 2015) takođe koristila svoj položaj da bi se uplitala u javne medije u to vreme. Dodali su da ima toliko opozicionih medijskih kompanija da bi svaki novinar otpušten iz javnih medija lako pronašao posao na drugom mestu. Nisu nas ubedili, ali je bilo važno da čujemo i drugu stranu priče. Među poljskim novinarima je velika podela.
Članovi vlade su odbili da se sa vama sastanu...
Zatražili smo zvanične sastanke, ali smo dobili samo jedan pozitivan odgovor, od ombudsmana. Nažalost, čelnik Nacionalnog medijskog saveta je imao preča posla, kao i Jacek Kurski, direktor javne televizijske stanice TVP... To je sramota budući da smo došli da čujemo njihov stav. Do sada su vlasti uglavnom sa zadovoljstvom Evropskoj komisiji prenosile da je sve dobro i da je situacija pod kontrolom, ali mi nismo stekli takav utisak.
Kakve su vaše preporuke za Poljsku?
Poljska se priključila EU u skladu sa vrednostima Unije, ali nismo sigurni da bi zemlja i danas ispunila sve kriterijume za pristupanje, što je pokazala i ova epizoda. Poljske vlasti bi trebalo da poštuju vladavinu zakona, slobodu izražavanja i slobodu štampe, kao i sve što to nosi sa sobom. Želimo da istakenmo i da postoji mogućnost nametanja evropskih sankcija, čak iako su procedure po članu 7 Ugovora duge i zbunjujuće i zamršene. Prvi smo pitali Komisiju da ih primeni. Želimo da budemo smetnja ovoj vladi, da stalno podsećamo na pravila, čak i ako im to ne odgovara. Zadržaćemo pritisak.
Kakve bi bile posledice za civilno društvo?
Posledice se već osećaju. Građanski pokreti poput KOD (Odbor za demokratiju), koji pratimo od osnivanja pre malo više od godinu dana, takođe su pod pritiskom. To smo videli kada su uspostavljena potpuno proizvoljna pravila kojima su vladine demonstacije u povlašćenom položaju. Poljske nevladine organizacije imaju veliku podršku kada brane slobodu štampe, kao što je bilo slučaj u decembru tokom blokade parlamenta. To je bio glas naroda.
Ilustracija: Freeimages
Prevela: S.V.
Povezani sadržaj
|
|
|