Projekat podržali
Sponzori mreže
|
REM izuzimanjem iz kampanje otvara prostor za zloupotrebu
|
|
|
Objavljeno : 10.03.2017. |
|
|
|
|
|
|
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) po službenoj dužnosti mora da prati predizborni program i objavljuje izveštaj o kampanji, jer u suprotnom otvara prostor za zloupotrebe, ocenili su 10. marta u Beogradu učesnici tribine u organizaciji Istinomera "Ko nadzire medije u predizbornoj kampanji". Ocenjeno je da je integritet REM-a ugrožen time što se odrekao uloge nadzora medija u kampanji, što je funkcija koju ima po zakonu. Sa tribine je upućen apel građanima da u velikom broju šalju REM-u prijave kako bi reagovao, pošto je ranije saopštio da će to činiti samo po prijavi građana.
"Jedina svrha postojanja REM-a i jeste u monitoringu kampanje koju mora obavljati a odlukom da se izuzme iz kampanje REM je otvorio prostor za zloupotrebe medijskog sadržaja", rekla je novinarka Istinomera Ivana Pavlović.
S tribine je građanima upućen apel da Savet REM zatrpaju pritužbama na račun i "golim okom vidljive" nefer predizborne kampanje.
Iz REM-a je za Betu 7. marta rečeno da će reagovati samo po prijavama građana, ali nije odgovoreno na pitanje u vezi sa praćenjem i zastupljenosti stranaka i kandidat au elektronskim medijima već da će samo, kao ranije, "pratiti trajanje komercijalnog programa čiji jedan deo u izbornom procesu čini političko oglašavanje".
To regulatorno telo nije odgovorilo na pitanja zašto REM ne pravi izveštaje o zastupljenosti kandidata u emisijama, već samo u oglašavanju i ko je doneo odluku o tome i kako je ta odluka obrazložena.
Novinarka i bivša članica Saveta REM-a Gordana Suša rekla je da osnovan sumnja da je REM doneo političku odluku kada je odlučio da ne prati ponašanje emitera u izbornoj kampanji.
"U Srbiji danas ne postoji objektivno izveštavanje o političkim kandidatima i toga je bilo više i pre 20 godina", ocenila je Suša koja je navela i da prošlogodišnji izveštaj REM-a nije dospeo u javnost jer su ljudi koji rade u tom telu zastrašeni, da se boje za svoj posao i da zato podilaze politici.
Prema njenim rečima, tragično je da se time bavi Novosadska škola novinarstva, dok se REM odriče svoje nadležnosti da postupa po službenoj dužnosti.
Suša je rekla da je iznenađena izjavom da REM nema softver za praćenje predizbornog programa, iako je on kupljen kada je ona bila član Saveta tog tela.
Novinarka produkcijske grupe Mreža Maja Divac ocenila je da najava REM-a otvara vrata svim privatnim medijima da po svom nahođenju predstavljaju kandidate.
"Bez monitoringa imaćemo nefer i nedemokratsku kampanju i teško je pretpostaviti dokle će ona ići", rekla je Divac.
Šef pravnog tima CRTA, posmatračke misije "Građani na straži", Pavle Dimitrijević ocenio je da je integritet REM-a definitivno ugrožen jer se odrekao funkcija koje ima po zakonu. On je dodao da se u takvoj situaciji postavlja pitanje kako će REM postupati po prijavama građana ili partija.
Članica saveta za štampu Tamara Skroza izjavila je da se ne sme desiti da postoji rupa u u istoriji praćenja izbora jer se mora videti kako su kandidati birani.
"Zašto onda postoji REM? Sutra da nas neko obavesti da je REM zaključao kapiju ne bismo primetili da se ta institucija ugasila. Možda bi se jedino emiteri pitali kome sada treba da plaćaju", rekla je Skroza.
Izvršni direktor Fondacije "Slavko Ćuruvija" Iljir Gaši ocenio je da pojedini mediji kada počne kampanja prestaju da rade svoj posao i postaju vrlo kontrolisan izvor informacija o paralelnom svetu koji određene političke partije žele da predstave.
Na tribini je predstavljen izveštaj Novosadske novinarske škole koja će zajedno s predstavnicima Crte, Cenzolovke raditi monitoring, u kojem se vidi da je na primer na TV Pink za mesec dana opozicija bila zastupljena 196 sekundi, a Aleksandar Vučić 15.875 sekundi što je, kako je rečeno, jednako trajanju osam dnevnika.
Izvor: Beta
Foto: Istinomer
Povezani sadržaj
|
|
|