Političke partije u Srbiji su na propagandu u predizbornoj kampanji pred vanredne parlamentarne izbore, održane 16. marta, utrošile između 12 i 13 miliona evra. Po potrošnji za izbornu kampanju na televizijama vodi SNS a slede SPS i URS, dok SPS predvodi potrošnjom za bilborde. Gledano po promotivnim aktivnostima funkcionera tokom predizborne kampanje vodi funkcionerka SNS, ministarka energetike Zorana Mihajlović sa 36 takvih aktivnosti a sledi sekretar Privremenog veća u Beogradu Goran Vesić (32). Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić se u promotivnim aktivnostima pojavio 17 puta. Transparentnost je upozorila na kombinovanje državnih i partijskih aktivnosti u toku iste posete kao na redovnu pojavu u kampanji.
Srpska napredna stranka (SNS) je najviše uložila u propagandu u predizbornoj kampanji - oko 4,4 miliona evra, procena je iz 21. marta predstavljenog monitoringa organizacije Transparentnost Srbija.
Za spotove na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, Studiju B i Televiziji Vojvodine utrošeno je između 10 i 11 miliona evra, a na bilborde u Beogradu oko 2,2 miliona evra.
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić ukazao je da je to procena, a precizniji izveštaj Transparentnost će podneti u maju.
On je podsetio da za mesec i po dana političke partije treba da podnesu svoje izveštaju o finansiranju kampanje.
Stranke su iz državnog budžeta dobile ili će dobiti oko 7 miliona evra, a čeka se šta će reći da bi opravdale ostatak potrošenih sredstava.
Po potrošnji za izbornu kampanju na televizijama je, iza Srpske napredne stranke, druga i po izbornom rezultatu, Socijalistička partija Srbije (SPS) koja je uložila nešto više od 1,5 miliona evra.
Ujedinjeni regioni Srbije (URS), koji nisu prešli izborni cenzus, treći su po potrošnji za televizijske spotove, a uložili su oko 1,2 miliona evra.
Liberalno demokratska partija (LDP), koja takođe neće ući u parlament, uložila je nešto više od milion evra.
Nova partija u Skupštini, Nova demokrstaka stranka (NDS), spotove na televiziji je platila oko 950.000 evra, a Demokratska stranka (DS), od koje se NDS otcepila, izdvojila je za spotove oko 550.000 evra.
Za bilborde je najviše dala Socijalistička partija Srbije - oko 500.000 evra, a za oko 50.000 evra manje utrošlila je Srpska napredna stranka.
Transparentnost Srbija analizirala je i aktivnosti funkcionera tokom predizborne kampanje, rekao je saradnik Transprantnosti Srbija Zlatko Minić. Zaključak je da su njihove promotivne aktivnosti tokom 45 dana predizborne kampanje porasle za 848%.
Najviše promotivnih aktivnosti tokom predizborne kampanje imala je funkcionerka SNS, ministarka energetike Zorana Mihajlović (36), a sledi sekretar Privremenog veća u Beogradu Goran Vesić (32).
Izuzetno aktivni pred same izbore bili su i predstavnik SNS i ministar omladine i sporta Vanja Udovičić (25 promotivnih aktivnosti), kao i predsednik Privremenog veća Beograda Siniša Mali (21).
Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić se u promotivnim aktivnostima pojavio 17 puta.
Ministarka zdravlja iz Socijalističke partije Srbije Slavica Djukić-Dejanović pojavila se 16 puta, a ministar prosvete Tomislav Jovanović 14 puta.
Kao zanimljivo, Zlatko Minić je istakao to što SNS za TV spotove u kampanji za beogradske izbore nije potrošlila ni dinara, ali su njeni zvaničnici bili najaktivniji u promotivnim aktivnostima koje se tiču glavnog grada.
Po Minićevim rečima, tokom izborne kampanje zabeležen je manji broj slučajeva u kojim su funkcioneri, nastupajući u ime javne funkcije, istovremeno promovisali svoje partije, kao i slučajeva kada su se pojavljivali mimo svog delokruga rada.
"Ono što je, međutim, bila redovna pojava, jeste kombinovanje državnih i partijskih aktivnosti u toku iste posete. Takođe, redovne su bile promotivne aktivnosti u kojima su se koristili kontakti sa investitorima", kazao je Minić.
Direktor Transparentnosti Srbija Vladimir Goati smatra da su izbori protekli u fer i slobodnoj atmosferi.
On podseća da na izborima uobičajeno bude oko 2% nevažećih listića, odnosno birača koji su zaista pogrešili tokom glasanja, a ovoga puta bilo ih je oko 3,5%.
"Taj jedan i po odsto, to su glasovi protesta", ukazuje Goati i novoj vladi poručuje da sada mora u potpunosti da se posveti borbi protiv korupcije i poboljšanju stanja privrede.