Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Apsolutna većina za SNS
|
|
|
Objavljeno : 16.03.2014. | Ažurirano : 17.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Srpska napredna stranka (SNS) je prema preliminarnim rezultatima dobila apsolutnu većinu u parlamentu i već sat nakon zatvaranja birališta proglasila pobedu. Ubedljiva nadmoć SNS-a bila je i očekivana, ali je ovakav rezultat, kojim je prvi put od 2000. jedna partija dobila mogućnost da sama vlada, ipak mnoge iznenadio. Postavljeno je i pitanje koliko je za Srbiju dobro da jedna partija ima potpunu vlast u zemlji. U skladu sa izbornim sistemom u Srbiji, koji glasove stranaka koje nisu ušle u parlament ostalim partijama raspodeljuje proporcionalno podršci koju su dobile, moć SNS-a će se dodatno uvećati i ona bi mogla da dobje nešto ispod 160 od 250 poslaničkih mesta. Ispod cenzusa će od dosadašnjih parlamentarnih stranaka ostati Ujedinjeni regioni Srbije (URS), Liberalno-demokratska partija (LDP) i Demokratska stranka Srbije (DSS).
Na osnovu 99,08% obradjenih rezultata, SNS je sa svojom koalicijom osvojio 48,34% što će im doneti oko 156 mandata, SPS 13,51%, Demokratska stranka 6,04%, a Nova demokratska stranka 5,71%. Izlaznost je bila 53,12%, a u Parlament će ući i stranke manjina, kojima jep treban manji udeo glasova.
Lider SNS-a Aleksandar Vučić zahvalio je biračima za poverenje i najavio teške reforme.
"Hvala vam za nabolji rezultat u 25-godišnjoj parlamentarnoj istoriji Srbije", rekao je Vučić i dodao da je SNS spreman da "mnogima pruži ruku" i da želi da razgovara i sarađuje s drugim strankama. Kao potencijalne sagovornike naveo je i parlamentarne stranke, ali je rekao da ni one koje su ostale ispod cenusa ne moraju biti isključene iz saradnje.
Šta to konkretno znači videće se tek u narednim danima. Vučić je tokom kampanje najavljivao i da se zalaže za širu koaliciju, ali je i od birača tražio da mu daju apsolutnu većinu.
Videće se, takođe, dokle će Vučić biti spreman da ide u reformama, budući da su neposredno pred raspisivanje izbora na doradu, kako je tada saopšteno, povučeni neki od ključnih reformskih zakona, poput zakona o privatizaciji, stečaju i radu, koje je predlagao bivši ministar ekonomije Saša Radulović, koji je mandat završio u sukobu sa Vučićem. Prema Vučićevim izjavama i pre i nakon izbora, nezaposlenost je prioritet, a rezultati se očekuju već za godinu do dve.
Zabrinjavajući rezultati?
Potpredsednik tink tenka (think tank) Evropske inicijative za stabilnost (ESI) izrazio je zabrinutost zbog ovakvih rezultata, rekavši da su tako ubedljive većine „zastrašujuće bilo gde, a posebno u Srbiji“. Osvrnuo se i na loš položaj opozicije.
„Kakav izborni rezultat u Srbiji! Demokrate su svedene na partiju/partije koje treba da budu srećne što su ušle u parlament“, naveo je on na svom Tviter nalogu, uz ocenu da su za to odgovorne i same opozicione stranke zbog cepanja tik pre izbora.
Sociolog Jovo Bakić ukazao je na opasnost još veće kontrole nad medijima, rekavši da bi "disciplinovanje medija" moglo da bude "još žešće", pogotovo kako se problemi Srbije budu zaoštravali i ocenio da je to zabrinjavajuće. Bakić je podsetio da je predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica 2000. ili 2001. godine imao 75% podrške, a njegova stranka je danas ispod cenzusa.
"To bi trebalo da bude naravoučenije i za ovu vlast. Ničija nije gorela do zore", rekao je Bakić za B92.
Organizacija Transparentnost Srbija ukazala je da su ovakvi rezultati i prednost i mana. Kako se navodi u saopštenju, velika moć daje budućoj vladi odrešene ruke da bez kočenja sprovodi reforme. S druge strane, postoji opasnost od zataškavanja korupcije u budućnosti.
Od slavlja do neverice
U sedištu SNS, koji je pobedu odneo i na izborima u Beogradu, organizovano je slavlje uz trubače i obilje hrane i piće. Oko 23 časa tamo je došao i lider „drugoplasiranog“ na izborima, SPS-a, Ivica Dačić, a u prostorijama je i šeik iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, ministar spoljnih poslova te zemlje, Abdulah bin Zajed al Nahjan.
U većini drugih štabova bilo je znatno manje veselo.
Lider NDS Boris Tadić rekao je da nema nikakav dogovor sa SNS, osvrćući se na glasine da će ući u vladu sa tom strankom.
Predsednik Demokratske stranke Dragan Đilas rekao je da su loši rezultati opozicije posledica njene razjedinjenosti, kao i apstinencije glasača. On je ocenio da Vučić neće ispuniti svoja predizborna obećanja, i najavio da će pokušati da okupi "građansku Srbiju".
Po njegovim rečima, predizborna kampanja bila je nepravedna, a rezultati neočekivani zbog stranaka koje nisu prešle cenzus, poput Demokratske stranke Srbije.
Lider URS-a najavio je da se povlači sa mesta lidera stranke, dok je lider LDP-a Čedomir Jovanović rekao da su rezultati iznenađenje "samo za one koji ne znaju u kakvoj Srbiji žive". Za razliku od Dinkića, Jovanović je najavio dalji angažman, ocenivši da je odluka građana da vlast prepuste SNS-u loša.
Lider DSS-a Vojislav Koštunica pokušao je da dokaže da su "zapadne sile" upletene u promenu političkog pejzaža u Srbiji.
Pored davanja apsolutne vlasti Vučiću, novi skupštinski sastav odlikovaće se odsustvom svih antievropskih stranaka, kao i smanjenjem broja partija u Skupštini.
Konačni rezultati vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji moraju da budu objavljeni do četvrtka, 20. marta, u 20 časova i objavljeni u Službenom glasniku. Od tada traje rok od 30 dana za konstituisanje novog saziva Skupštine Srbije, pri čemu mandate dodeljuje Republička izborna komisija po redosledu na izbornim listama.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|