Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Podrška istrazi o trgovini organima na Kosovu
|
|
|
Objavljeno : 26.01.2011. | Ažurirano : 28.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Dan nakon usvajanja rezolucije o trgovini ljudskim organima na Kosovu u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PS SE), sve strane koje se rezolucijom pozivaju da se angažuju na rasvetljavanju tih zločina izrazile su spremnost za saradnju. Evropska unija je saopštila da veoma ozbiljno shvata izveštaj izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, ali da za pokretanje istrage treba prikupiti dokaze. Predstavnici Euleksa i srpskog Tužilaštva za ratne zločine razgovarali o mogućoj saradnji.
Portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Maja Kocijančič je rekla da je EU spremna da pokrene istrage, da su o tome razgovarale i zemlje članice Unije, ali da očekuje prihvatljive dovoljne dokaze da bi to učinila. Ona je navela i da je visoka predstavnica EU Ketrin Ešton u stalnom kontaktu s generalnim sekretarom NATO Andersom Fogom Rasmusenom.
Maja Kocijančič je ponovila punu podršku Unije Euleksu, naglasivši da EU smatra da je "ta misija vladavine zakona na Kosovu nadležna i sposobna da se bavi takvim pitanjima". "Ali da bude jasno - svaka istraga mora biti utemeljena na dokazima koji su prihvatljivi na sudu", dodala je ona.
"Ako govorimo o Martijevom ili bilo kom drugom izveštaju kojim su utvrđeni bitni nalazi o zločinačkom delovanju, smatramo da to mora biti prosleđeno nadležnim vlastima što uključuje i Euleks", rekla je ona.
Euleks je saopštio u sredu (26. januara) da je uputio dva pisma izvestiocu Saveta Evrope Diku Martiju sa zahtevom da mu dostavi informacije ili dokaze o optužbama iznetim u izveštaju, ali da za sada nije dobio odgovor. Portparol Euleksa Aleksandra Džordž rekla je za radio Slobodna Evropa da ta misija neće početi istragu o navodima Dika Martija dok joj ne stignu dokazi.
Predsednik Evropskog parlamenta (EP) Ježi Buzek je u sredu (26. januara) u Briselu rekao da je Evropska unija spremna da učestvuje u istrazi o zločinima i trgovini organima ubijenih Srba i Albanaca na Kosovu čim se od Saveta Evrope o tome dobiju "opipljivi dokazi". Buzek je to izjavio posle susreta s predsednicom srpskog parlamenta Slavicom Đukić-Dejanović i naglasio da se u EP i EU "veoma ozbiljno uzima na znanje" izveštaj o tim zločinima koji je u utorak (25. januara) usvojila PS SE.
U Rezoluciji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope članice EU i druge države pozivaju se da pomognu misiji EU na Kosovu kojoj treba da postave jasan cilj i pruže političku podršku na najvišem nivou za beskompromisnu borbu protiv organizovanog kriminala. Od članica EU i Saveta Evrope se očekuje da obezbede sve potrebne resurse za efikasne programe zaštite svedoka i da saraduju s Euleksom u tom pogledu, posebno kada osobe o kojima je reč ne mogu ostati u regionu zbog čega im se mora dati novi identitet i pronaći nova zemlja za boravak.
Euleks se poziva da nastavi istrage bez obzira na funkcije na kojima se nalaze mogući osumnjičeni, kao ni poreklo žrtava i da učini sve da rasvetli nestanke, navode o trgovini organima, korupciji i povezanosti organizovanih kriminalnih grupa i političkih krugova.
Background Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PS SE) usvojila je 26. januara 2011. godine Rezoluciju "Istraga o optužbama o nehumanom postupanju prema ljudima i trgovini ljudskim organima na Kosovu". Rezolucijom se međunarodna zajednica i vlasti u Beogradu, Prištini i Tirani pozivaju da preduzmu mere kako bi se rasvetlila trgovina ljudskim organima i drugi zločini počinjeni tokom i posle sukoba na Kosovu 1999. godine. Rezolucija je pripremljena na osnovu izveštaja izvestioca Saveta Evrope Dika Martija u kome se navodi da je u središtu nelegalnih operacija bila "Drenička grupa" Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) čiji je šef bio Hašim Tači. Parlamentarna skupština SE je odbacila gotovo sve amandmane kojima se pokušalo da ublaži rezolucija.
Kontakti srpskog tužilaštva i Euleksa
Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević razgovarao je u sredu (26. januara) sa Izabel Arnal, glavnom tužiteljkom Euleksa, kako bi preduzeli zajedničke korake u vezi sa Rezolucijom Parlamentarne skupštine Saveta Evrope o trgovini organima na Kosovu, saopštilo je Tužilaštvo. Kako se navodi u saopštenju, razgovorima su prisustvovali saradnici dva tužioca, među kojima i Fajez Rišek, regionalni oficir za vezu Euleksa u Beogradu. U saopštenju se ne navode detalji razgovora.
Rezolucijom PS SE od Srbije se traži da sarađuje s Euleksom pre svega prosleđivanjem svih podataka koji bi mogli pomoći u rasvetljavanju zločina počinjenih na Kosovu, ali i da preduzme mere kako bi sprečila "curenje" u medije informacija o istragama koje se tiču Kosova.
Tužilaštvo Haškog tribunala saopštilo je da je "primilo k znanju" izveštaj Dika Martija o zlodelima na Kosovu i u Albaniji i da već sarađuje sa Euleksom u ispitivanju navoda iz tog izveštaja. "Primili smo k znanju izveštaj Saveta Evrope i ozbiljno ga prihvatamo. Već primenjujemo preporuku iz izveštaja o saradnji sa Euleksom", rekao je u sredu (26. januara) predstavnik glavnog tužioca Frederik Svinen (Frederick Swinnen) u redovnom susretu s izveštačima iz Tribunala danas u Hagu.
Tužilaštvo u Hagu je, prema njegovim rečima, Euleksu, kao i vlastima Srbije, u okviru te saradnje omogućilo pristup svojim bankama podataka.
Haški tribunal se u Rezoluciji PS SE poziva da u potpunosti sarađuje sa Euleksom, posebno ozbebeđivanjem informacija i dokaza kojima raspolaže, a koji bi Euleksu mogli pomoći u sudskom procesuiranju odgovornih za zločine u nadležnosti te misije.
Tadić za hitnu istragu o optužbama iz izveštaja Martija
Predsednik Srbije Boris Tadić pozdravio je u sredu (26. januara) u Strazburu usvajanje rezolucije Dika Martija o nehumanom postupanju prema ljudima i ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu i zatražio hitnu, potpunu i nezavisnu istragu o optužbama iz tog dokumenta.
"Kao predsednik Srbije, pozivam na hitnu, potpunu i nezavisnu kriminalnu istragu ovih optužbi - koja bi bila međunarodno obavezujuća i međunardno odgovorna. I, dodajem, legitimnost ove istrage će obezbediti, konačno i samo, hitno uspostavljanje efektivnih programa zaštite svedoka", rekao je Tadić u obraćanju poslanicima Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u Strazburu.
Predsednik Srbije naveo je da je za Srbiju pomirenje strateški i moralni imeprativ i pozvao zemlje regiona na zajedničku borbu protiv organizovanog kriminala, kao najveće pretnje za napredak i razvoj regiona.
Tadić je podvukao da je imperativ istražiti zločine Oslobodilačke vojske Kosova koji se spominju u izveštaju Dika Martija.
Albanski premijer Salji Beriša izjavio je u sredu (26. januara) u Tirani da su albanske vlasti otvorene za istrage na celoj teritoriji Albaniju, iako odbacuju mogućnost trgovine organima a posebno mogućnost masovnih grobnica u Albaniji.
"Treba biti potpuno slep i pomisliti da jedna albanska porodica može da ponudi svoju kuću da bi (u njoj) bilo počinjeno ubistvo", rekao je Beriša misleći na "žutu kuću" koja se pominje kao mesto gde su vađeni organima Srbima i Albancima sa Kosova.
U Rezoluciji PS SE albanske vlasti se pozivaju da sarađuju sa Euleksom i pruže podršku istragama oko logora na severu Albanije.
Na sednici vlade koju je direktno prenosilo više albanskih televizija, Beriša je rekao da će Albanija obećati "punu zaštitu svedoka kako bi olakšala istragu".
Usvojene još tri rezolucije o bivšoj Jugoslaviji
Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PS SE) usvojila je u sredu (26. januara) rezolucije o zaštiti svedoka, pomirenju i dijalogu zemlja bivše Jugoslavije kao i o obavezi članica SE da sarađuju u procesuiranju ratnih zločina.
U rezoluciju o zaštiti svedoka od međunarodne zajednice i vlasti Srbije, Hrvatske, BiH, Crne Gore i Kosova se traži da u procesima za ratne zločine u potpunosti zaštite svedoke, jer je to, kako se ističe, neophodna mera za dostizanje pravde i pomirenja.
Posebnom rezolucijom, koja je usvojena, poziva se međunarodna zajednica i zemlje bivše Jugoslavije da preduzmu sve mere kako bi pred lice pravde bili izvedeni svi odgovorni za počinjene ratne zločine.
U rezoluciju o pomirenju pozivaju se sve zemlje bivše Jugoslavije da obezbede da pitanje nestalih ostane prioritet, da otvore svoje arhive i obezbede finansiranje građanskih inicijativa koje nastoje da popišu žrtve sukoba kako bi se rešilo pitanje nasleđa prošlosti.
Stavovi
Specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti ocenio je da postoji opasnost da njegov izveštaj o trgovini ljudskim organima otetih Srba na Kosovu ostane neistražen, jer "Euleks kakav je danas ne može da istraži" taj slučaj.
"Možda bi neki mogli da se zadovolje glasanjem za rezoluciju kao virtuelnim izrazom znajući da se zapravo ništa neće dogoditi u nastavku. Mislim da treba biti oprezan i da je potrebno uspostaviti jednu strukturu koja bi bila efikasna u rasvetljavanju istine", rekao je Marti u intervjuu za frankfurtske "Vesti" od 26. januara.
Reagujući na ocenu Dika Martija, portparol u Evropskoj komisiji Maja Kocijančič rekla je u četvrtak (27. januara) za agenciju Beta da je Euleks sposoban da sprovede istragu o navodima Saveta Evrope o zločinima i trgovini ljudskim organima na Kosovu i da raspolaže programom za zaštitu svedoka u saradnji s članicama Evropske unije.
Maja Kocijančič je ocenila da nema potrebe da se postavi poseban međunarodni tužioca, što je stav organizacije za odbranu ljudskih prava Hjuman rajts voč (Human Rights Watć - HRW) koja smatra da Euleks u postojećim okolnostima na Kosovu nije u stanju da sprovede istragu.
Zamenik direktora za Evropu HRW Bendžamin Vard je rekao 25. januara da istraga o navodima o trgovini ljudskim organima na Kosovu ne može da uspe bez političke podrške SAD i Evropske unije.
"Pored imenovanja visoko specijalizovanog nezavisnog tužioca koji ima iskustva u istrazi kompleksnih zločina, mi smo takođe saopštili da je veoma važno da se naglasi da ta istraga ne može uspeti bez veoma snažne političke podrške SAD i Evropske unije", rekao je on za radio Slobodna Evropa.
Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović rekao je da Euleks planira da zaštiti svedoke trgovine ljudskim organima tokom rata na Kosovu.
"Iako formalno nisu preduzeli nikakve korake, iz razgovora koje sam imao danas, zaključujem da u Euleksu razmišljaju o posebnom programu zaštite svedoka, ali to košta. Jer, sve što je dobra ideja mora da bude pokriveno i finansijskim planom", rekao je u sredu (26. januara) Ivanović za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|