Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Euleks i dalje čeka Martijeve dokaze
|
|
|
Objavljeno : 19.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Euleks preduzima prve korake kako bi ispitao teren za pokretanje istrage o trgovini ljudskim organima tokom rata na Kosovu 1999. godine u koje je, prema izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, bio umešan vrh Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), objavio je Euobzerver (EUobserver). U međuvremenu, Marti se ogradio od optužbi o direktnoj umešanosti kosovskog premijera i nekadašnjeg lidera OVK Hašima Tačija u te zločine. Zvaničnici Srbije su rekli da Srbija ne želi da se Martijev izveštaj politizuje.
Glavna tužiteljka Euleksa Izabel Arnal (Isabelle) i zamenik kosovskog tužioca Sevdije Morina sastali su se u utorak (18. januara) u Tirani sa albanskim kolegama kako bi sa njima razgovarali o spremnosti da sarađuju u eventualnoj istrazi. "To je prvi takav sastanak i suviše je rano reći (da li će Tirana sarađivati)", rekla je u sredu (19. januara) portparolka Euleksa za Euobzerver, portal o EU (www.eurobserver.com).
Odmah nakon objavljivanja Martijevog izveštaja, Euleks je 15. decembra 2010. od njega zatražio da mu dostavi sve dokaze kako bi mogla da se pokrene istraga.
"Znamo da je gospodin Marti dobio naše pismo, ali mi još nismo dobili odgovore od njega", kazala je portparolka Euleksa Kristina Herodes za Radio Slobodna Evropa, dodajući da tužilaštvo i policija ne mogu da počnu istragu zbog nedostatka dokaza.
Marti je u utorak (18. januara) dao dva intervjua u pomirljivom tonu medijima na albanskom jeziku, pojavivši se posle dužeg vremena ponovo u medijima, piše Euobzerver.
Background Parlamentarna skupština Saveta Evrope raspravljaće o izveštaju Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu i pratećoj rezoluciji tokom zimske plenarne sednice u Strazburu 25. januara 2011. godine. Nacrt rezolucije je 16. decembra 2010. godine usvojio Komitet za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. U nacrtu rezolucije, Parlamentarna skupština Saveta Evrope poziva međunarodnu zajednicu, vlasti Srbije i albanske vlasti na Kosovu da uspostave pravne i druge mehanizme saradnje kako bi se do kraja rasvetlili zločini tokom i posle sukoba na Kosovu i kaznili počinioci.
Zahtev za istragu navoda o trgovini ljudskim organima tokom rata na Kosovu podnet je u aprilu 2008. godine u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope. Za izvestioca je imenovan švajcarski političar i bivši javni tužilac Dik Marti koji je u ime Saveta Evrope istraživao i pitanje tajnih zatvora američke Centralne obaveštajne sluzbe (CIA) u Evropi, o čemu je 2006. i 2007. godine objavio izveštaje. Istraga izvestioca Saveta Evrope o trgovini organima na Kosovu trajala je dve godine.
"Znam da traganje za istinom može biti bolno ali moja namera nikada nije bila da kritikuje ili kriminalizuje zajednicu", rekao je Marti za informativnu agenciju na internetu alinfo.ch, sa sedištem u Švajcarskoj. "Što se tiče nezavisnosti (Kosova), nikada se nisam protivio nezavisnosti kao takvoj. Ja sam joj se protivio i kritikovao je s pravnog aspekta... način na koji je nezavisnost proglašena nije u potpunosti bio ispravan", rekao je on.
U interviju za radio-televiziju Kosova (RTK), Dik Marti je izjavio da u svom izveštaju o trgovini ljudskim organima tokom rata za Kosovo 1999, ne tvrdi da je u tome učestvovao premijer Kosova Hašim Tači.
"Ako pažljivo pročitate izveštaj, ja nigde decidno ne kažem da je gospodin Tači direktno učestvovao u trgovini organima, ali kažem da su u tome učestvovali ljudi vrlo bliski gospodinu Tačiju. Teško je poverovati da on nikada nije čuo za to. Za razliku od gospođe Karle del Ponte, ja preciziram mnoge aspekte. Ja ne govorim o stotinama nezakonitih transplatacija, govorim o nekoliko slučajeva", kazao je Marti.
Potpredsednik Vlade Božidar Đelić rekao je u utorak (18. januara) u Strazburu generalnom sekretaru Saveta Evrope (SE) Torbjornu Jaglandu da Srbija ne želi da politizuje izveštaj Dika Martija o Kosovu, već da se obezbedi pravda za nevine žrtve.
"Mi želimo da se sazna istina; da oni koji su vinovci budu kažnjeni. Zbog toga, po usvajanju ovog izveštaja, očekujemo da bude pokrenuta međunarodna, nepristrasna istraga koja će dovesti do toga da vinovnici ovih veoma teških zločina budu izvedeni pred lice pravde i kažnjeni", izjavio je Djelić za agenciju Beta.
Premijer Kosova Hašim Tači pozvao je sve nadležne institucije, a posebno Euleks, da utvrde punu istinu o optužbama koje je na njegov račun izneo Dik Marti, prenela je u sredu (19. januara) prištinska štampa. Dnevnik Ekspres je naveo da je Tači tim povodom 13. januara pisao generalnom sekretaru Saveta Evrope Torbjornu Jaglandu. List navodi da je Tači zatražio otvaranje istrage u vezi sa optužbama Dika Martija.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč (HRW) ocenila je da Euleks treba da imenuje nezavisnog tužioca koji bi bio zadužen za istragu navodnih zločina vođa bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).
"Misija EU na Kosovu će se suočiti sa velikim preprekama u vođenju kredibilne istrage o tim ozbiljnim optužbama", ocenila je predstavnica HRW Lote Lajht (Lotte Leicht).
Ona je istakla da je od "suštinskog značaja imati nezavisnog i visokog tužioca, održiv program zaštite svedoka koji uključuje i mogućnost prebacivanja tih svedoka izvan prostora Balkana i garantovanje bezbednosti jednoj tako delikatnoj istrazi".
SAD i EU, navodi se u saopštenju HRW, treba da izvrše pritisak na vlasti Kosova, Albanije i Srbije i drugih zemalja da u potpunosti sarađuju u istrazi.
Izvoz: Beta i Euractiv.rs
Sledeći koraci
25. januar 2011: Parlamentarna skupština Saveta Evrope razmotriće izveštaj o trogivini ljudskim organima na Kosovu i prateću rezoluciju.
Povezani sadržaj
|
|
|