Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Veliki broj amandmana na rezoluciju o trgovini ljudskim organima
|
|
|
Objavljeno : 24.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
U Strazburu je u ponedeljak (24. januara) počelo zimsko zasedanje Parplamentarne skupštine Saveta Evrope (PS SE) tokom kojeg će poslanici raspravljati o rezoluciji o trgovini ljudskim organima na Kosovu. Zbog velikog broja amandmana na rezoluciju rasprava će u utorak (25. januara) biti produžena na ceo dan. Rezolucija bi trebalo da doprinese rasvetljavanju tih zločina tokom i posle rata na Kosovu. Šef delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope Dragoljub Mićunović uveren je da će rezolucija biti usvojena.
Predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Mevlut Čavušoglu izjavio je u ponedeljak (24. januara) u Strazburu da je na predlog rezolucije o trgovini ljudskim organima na Kosovu izvestioca Dika Martija podneto mnogo amandmana.
Rasprava o rezoluciji "Nehumano postupanje s ljudima i nelegalna trgovina ljudskim organima" izvestioca Saveta Evrope Dika Martija produžena je i trebalo bi da traje u utorak do oko 16.30 kada će Marti održati konferenciju za novinare. U pauzi rasprave poslanicima će se obratiti predsednik Turske Abdulah Gul.
Na pitanje da li će Martijev izveštaj uticati na nezavisnost Kosova, Čavušoglu je na konferenciji za novinare povodom početka redovnog zimskog zasedanja PS SE rekao da to nije politički izveštaj i da ne treba da utiče na političku situaciju. "To je sasvim drugo pitanje. Ne treba da utiče ni pozitivno, ni negativno", dodao je on.
On je rekao i da će se tokom zasedanja parlamentarcima SE obratiti i predsednik Srbije Boris Tadić, dodajući da veruje da je "Tadić igrao konstruktivnu ulogu u stabilizaciji regiona".
Tadić će se u sredu (26. januara) obratiti poslanicima PS SE, kada će Parlamentarna skupština Saveta Evrope raspravljati o nacrtima tri rezolucije o bivšoj Jugoslaviji - o značaju zaštite svedoka, pomirenju i dijalogu zemalja bivše Jugoslavije, i procesuiranju ratnih zločina.
Čavušoglu je rekao da se nada da će rezolucije koje se odnose na zemlje bivše Jugoslavije a na dnevnom su redu ovonedeljnog zasedanja, doneti stabilnost u tom regionu.
Mićunović: Istraga o trgovini organima neće biti sprečena
Background Zahtev za istragu navoda o trgovini ljudskim organima tokom i posle rata na Kosovu podnet je u aprilu 2008. godine u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope. Za izvestioca je imenovan bivši švajcarski javni tužilac Dik Marti koji je nakon dvogodišnje istrage predstavio izveštaj u decembru 2010. godine. Na osnovu tog izveštaja pripremljen je nacrt rezolucije koji je 16. decembra 2010. godine usvojio Komitet za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
U Martijevom izveštaju navodi se da je u središtu nelegalnih operacija bila "Drenička grupa" Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) čiji je šef bio Hašim Tači. Izvestilac SE naveo je u izveštaju da su osobe iz bliskog Tačijevog okruženja odgovorne za otmice, zarobljavanje, premlaćivanje ljudi, za trgovinu ljudima radi vađenja organa, kao i za seks trefiking, ali da su ostali nekažnjeni zahvaljujući zastrašivanjima i nasilju, kao i "kolebljivoj političkoj volji" međunarodnih agencija na Kosovu.
Šef delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope Dragoljub Mićunović ocenio je u petak (21. januara) da u tom telu neće biti dovoljno poslanika koji bi pokušali da spreče usvajanje rezolucije zasnovane na izveštaju o trgovini organima kidnapovanih Srba i Albanaca na Kosovu i dalju istragu o tom slučaju. Na sastanku sa predstavnicima Udruženja kidnapovanih i nestalih Srba na Kosovu i Metohiji u Skupštini Srbije, Mićunović je ocenio da će očekivano usvajanje rezolucije biti izuzetno važno za nastavak istrage, jer će obavezati sve da sarađuju u toj istrazi, bez obzira ko će je sprovesti.
On je rekao da je prethodnih nekoliko dana bilo pokušaja da se Martijev izveštaj relativizuje i da će u Parlamentarnoj skupštini to isto pokušati amandmanima i neki albanski predstavnici, ali je izrazio nadu da istina o tom slučaju neće moći da se sakrije i da će dovesti do organizatora vađenja organa i krajnjih korisnika.
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da su do sada pronađeni ostaci 325 nestalih sa Kosova a da se još traga za 526 ljudi, od kojih je većina oteta nakon 10. juna 1999. godine i povlačenja policije i Vojske Jugoslavije. On je podsetio da je Udruženje nestalih i kidnapovanih sastavilo spisak od oko 300 osumnjičenih albanskih kidnapera i izrazio nadu da će istraga neminovno dovesti do naručilaca.
Predsednica Udruženja nestalih i kidnapovanih Verica Tomanović je podsetila da je Udruženje dostavilo Kforu podatke o 144 lokacije logora i ostalih mesta za nelegalno pritvaranje na Kosovu ali da međunarodna zajednica nikada nije reagovala, iako je bilo takvih obećanja i od komandanta multinacionalnih snaga.
Predsednik Liberalno-demokratske partija (LDP) Čedomir Jovanović, koji je član delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, zatražio je podršku poslaničke grupe liberala (ALDE) u toj instituciji povodom rasprave o izveštaju Dika Martija, saopštio je 22. januara LDP.
Poziv za rasvetljavanje trgovine ljudskim organima
U predloženoj rezoluciji o trgovini ljudskim organima na Kosovu Parlamentarna skupština Saveta Evrope poziva međunarodnu zajednicu, vlasti u Beogradu, Prištini i Tirani da preduzmu konkretne mere kako bi se rasvetlila trgovina ljudskim organima i drugi zločini tokom i posle sukoba na Kosovu.
U nacrtu rezolucije se navodi da se od članica EU i SE očekuje da obezbede sve potrebne resurse za efikasne programe zaštite svedoka i da sarađuju s Euleksom u tom pogledu. Euleks se poziva da nastavi istrage bez obzira na funkcije na kojima se nalaze mogući osumnjičeni i na poreklo žrtava, i da učini sve da rasvetli nestanke, navode o trgovini organima, korupciji i šurovanju organizovanih kriminalnih grupa i političkih krugova.
Haški tribunal se poziva da u potpunosti sarađuje sa Euleksom, posebno ozbebeđivanjem informacija i dokaza kojima raspolaže.
Od Srbije se traži da sarađuje s Euleksom pre svega prosleđivanjem svih podataka koji bi mogli pomoći u rasvetljavanju zločina počinjenih na Kosovu, ali i da preduzme mere kako bi sprečila "curenje" u medije informacija o istragama koje se tiču Kosova.
Albanske vlasti i vlasti na Kosovu se pozivaju na bezrezervnu saradnju s Euleksom i srpskim vlastima u okviru procedura čiji je cilj da se dođe do istine o zločinima počinjenim na Kosovu. Od vlasti u Prištini posebno se traži da preduzmu korake povodom zahteva Euleksa za pravnu pomoć u vezi sa kriminalnim radnjama koje su se navodno dogodile u logoru OVK na severu Albanije. Kosovske vlasti, dodaje se, treba da pokrenu ozbiljnu i nezavisnu istragu kako bi se otkrila istina o optužbama o postojanju tajnih centara za pritvor u kojima se nehumano postupalo prema zatvorenicima sa Kosova, srpskog i albanskog porekla, tokom i posle sukoba.
PS SE se zalaže za uspostavljanje međunarodnog pravnog instrumenta koji bi definisao trgovinu ljudskim organima, tkivom i ćelijama i predvideo korake za sprečavanje te trgovine i zaštitu žrtava kao i mehanizme za krivični progon počinilaca, navodi se u tekstu.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|