Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mekalister: Srbija mora da usklađuje spoljnu politiku sa EU
|
|
|
Objavljeno : 14.07.2016. |
|
|
|
|
|
|
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister izjavio je 14. jula u Beogradu da Srbija kao kandidat za članstvo u EU mora progresivno da usklađuje svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s EU i da primenjuje restriktivne mere gde god je to neophodno. Mekalister je takođe naglasio da Unija ostaje posvećana proširenju, posebno na šest država Zapadnog Balkana. Ministar spoljnih poslova Srbije kazao je da je članstvo u EU prioritet Srbije ali da se od nje, kada je u pitanju usklađivanje spoljno-bezbednosne politike, ne može očekivati da uvodi sankcije prijateljima. Zvaničnica EU za spoljnu politiku istakla je pak da nova Globalna strategija EU predviđa pravično i strogo uslovljavanje u procesu proširenja.
Govoreći na konferenciji "Globalna strategija spoljne i bezbednosne politike EU i Zapadni Balkan", Mekalister je podsetio na rezoluciju Evropskog parlamenta u kojoj je Srbija pozvana da progresivno uskladi svoju politiku s politikom EU, uključujući odnos prema Rusiji, kao i na to da je EP sa žaljenjem konstatovao zajedničke vojne vežbe Srbije i Rusije.
"EP je time pokušao da signalizira Srbiji da nastavljanje dualnog pristupa Rusiji ne može da se na duge staze toleriše, jer agresivnost Rusije ne može da se toleriše", rekao je Mekalister i dodao da EU uzima u obzir prijateljske i jake odnose Srbije s Rusijom.
Takođe je rekao da je Srbija sprovela deset puta više zajedničkih vojni vežbi sa zapadnim saveznicima nego sa Rusijom, ali da ne zna da li su toga svi svesni u Briselu.
Mekalister je rekao i da treba smanjiti energetsku zavisnost Srbije od Rusije i da u tom cilju treba više da se bavi projektom Energetske zajednice.
"Žan-Klod Junker i ja smo u više navrata naglašavali da svih šest zemalja Zapadnog Balkana moraju biti uključene u sve strateške projekte vezane za energetiku", dodao je Mekalister.
Mekalister je rekao da je Srbija ostvarila značajan napredak na putu u EU i da je otvaranje poglavlja 23 i 24 sledeće sedmice "odavno zasluženo".
"Zemlje Zapadnog Balkana nemaju samo evropsku perspektivu, nego imaju evropsku budućnost", rekao je Mekalister, izrazivši nadu da će i druga nova poglavlja biti otvorena za vreme slovačkog predsedavanja EU.
Mekalister je pohvalio kontinuirano učešće Srbije u civilnim i vojnim misijama EU i doprinos Srbije zajedničkim ciljevima, dodavši da je angažman Srbije u misijama EU i UN impresivan.
"Vi ste se posvetili i uložili u dobru saradnju s NATO", rekao je Mekalister i dodao da su odnosi Srbije i NATO od koristi za Srbiju, Alijansu i region.
Takođe je ponovio da članstvo u EU ne zahteva članstvo u NATO.
Govoreći o mogućim posledicama Bregzita, Mekalister je ocenio da je ishod referenduma u Velikoj Britaniji bio "užasna greška" ali da se mora prihvatiti, kao i da je proces proširenja prvi put postao reverzibilan i da niko ne zna šta će se dešavati.
Ishod referenduma, ocenio je Mekalister, ne bi trebalo da ima negativne posledice na napore da se nastavi proces proširenja i podrška reformskim procesima u zemljama kandidatima za članstvo u EU.
"EU se suočava s velikim neizvesnostima i izazovima i čvrsto verujemo da treba da jačamo a ne da slabimo posvećenost procesu proširenja", rekao je Mekalister ocenivši da je politika proširenja do sada bila uspešna i da je doprinela promovisanju stabilnosti i bezbednosti u Evropi.
"Nastavite sa svojim dobrim radom, idite dugim putem koji ide ka članstvu u EU. To neće biti lako, ali ima puno ljudi koji vam pružaju podršku. Siguran sam da ćete, kada to bude neophodno usaglasiti i svoju spoljnu i bezbednosnu politiku", izjavio je Mekalister.
Na konferenciji za novinare posle skupa Mekalister je kao spoljne i unutrašnje izazove za EU naveo ponašanje Rusije u Ukrajini, Bliski istok, terorizam i Bregzit, ali je naglasio da Unija ostaje posvećana prošrenju, posebno na šest država Zapadnog Balkana.
Nema stabilnosti Evrope bez stabilnosti Balkana, rekao je Mekalister i pohvalio Srbiju zbog politike pomirenja i dobrosusedskih odnosa.
Govoreći o Kosovu, Mekalister je rekao da pet članica EU nije priznalo Kosovo i da u odnosu Beograda i Prištine nije reč o formalnom priznanju, već o normalizaciji odnosa.
On je dodao da očekuje napredak u sprovođenju dogovora s obe strane i naveo primere energetike, telekomunikacija, mosta u Kosovskoj Mitrovici i Zajednice srpskih opština.
Nemački poslanik u Evropskom parlamentu je kao primer dobrih odnosa Srbije i Nemačke naveo venčanje srpske teniserke Ane Ivanović i nemačkog fundbalera Bastijana Švajnštajgera.
Dačić: Ne očekujte od Srbije da uvodi sankcije prijateljima
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je na konferenciji da je članstvo u EU neupitan prioritet Srbije, ali da kada je u pitanju usklađivanje spoljno-bezbednosne politike, od Srbije se ne može očekivati da uvodi sankcije svojim prijateljima.
Dačić je rekao da oni koji su na međunarodnoj sceni prijatelji nezavisnosti Kosova i koji podržavaju nešto protiv Srbije, ne mogu očekivati da ona zatvara vrata i uvodi sankcije prijateljima.
Dačić je takođe izrazio nadu da će Srbija ponovo imati spoljnu politiku usaglašenu s politikom EU preko 90%, ali i izrazio nadu da će se dotad normalizovati odnosi Rusije i EU.
Ministar je rekao i da ohrabruje odluka da se otvore oglavlja 23 i 24 i da će Srbija raditi da do kraja godine otvori i druga poglavlja, kao što su poglavlja 5, 20, 25 i 26.
Dačić je dodao da će Srbija kroz proces skrininga vezano za poglavlje 31 (spoljna politika) morati da pogleda i neka dokumenta koja inače čine samo ovo poglavlje, a to je Strategija odbrane i nacionalne bezbednosti.
Toči: Strategija EU predviđa strogo uslovljavanje procesa proširenja
Nova Globalna strategija EU predviđa pravično i strogo uslovljavanje u procesu proširenja, kao i da taj proces daje rezultate koji će građani osetiti, izjavila je na skupu u Beogradu specijalna savetnica za Strategiju visoke predstavnice EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Natali Toči.
U Strategiji je data realistična procena koja ukazuje na zajedničke izazove i mogućnosti kao što su migracije, povezanost, energetika, rekla je Toči i dodala da se na Zapadni Balkan u tom dokumentu gleda kao na "strateško prednje dvorište" EU.
"Strategija naglašava pravično i strogo uslovljavanje gde moramo kristalno jasno da znamo dokle se stiglo u realizaciji preuzetih obaveza", rekla je Toči.
Toči je dodala da se taj proces neće završiti preko noći, ali da će se do trenutka kada se Srbija postane članica, EU sigurno promeniti, "možda i u tom smislu da će olakšati neka buduća proširenja".
Ona je kazala i da je spoljna politika oblast u kojoj je EU više ujedinjena u odnosu na neke druge oblasti, kao što su ekonomija ili politika azila, i oblast koja može da se pomeri na viši nivo i koja nije "zatrovana evroskepticizmom".
Šefica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore sa EU Tanja Miščević rekla da je specijalna savetnica za Strategiju visoke predstavnice EU za spoljnu i bezbednosnu politiku na konferenciji insistirala na vrlo snažnom, kredibilnom uslovljavanju zemlje kandidata kao elementa razvoja odnosa.
"To za nas znači nekakvu obavezu, posebno u oblasti spoljne i bezbednosne politike", rekla je Miščević.
Imajući u vidu da su u Strategiji definisani neki novi izazovi i pretnje, pre svega hibridni izazovi i povezanost spoljne i unutrašnje bezbednosti, Miščević je rekla da je sledeći korak Srbije da razmotri izmene svojih strateških dokumenata, Strategije odbrane i Strategije nacionalne bezbednosti.
Konferenciju "Globalna strategija spoljne i bezbednosne politike Evropske unije i Zapadni Balkan" organizovao je u Beogradu Centar za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC Fond).
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|