Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je ocenio da je članstvo Srbije u Uniji konkretna realnost i istakao da će buduća podrška EU Srbiji biti usmerena na ekonomski i društveni razvoj. On je ocenio da je dosadašnja pomoć EU Srbiji, vredna više od tri milijarde evra u proteklih 15 godina, iskorišćena na najbolji mogući način kroz hiljade projekata. Povodom tenzija u odnosima u regionu, Devenport je rekao da se EU zalaže za unapređenje regionalne saradnje na čemu moraju da rade svi u regionu i ocenio da je zajednički cilj Srbije i EU da se izbegne krizna situacija u BiH.
"Naš zajednički cilj je da primimo Srbiju u porodicu naroda EU. Čini mi se da to više nije daleki san već konkretna realnost koja se približava iz dana u dan", rekao je Devneport 2. septembra na skupu "EU i Srbija: 15 godina partnerstva".
Podsetio je da su u pregovorima o članstvu Srbije u EU otvorena četiri pregovaračka poglavlja i rekao da očekuje "napredak u vezi sa drugim poglavljima u najbližem mogućem roku".
Devenport je rekao da "15 godina saradnje i partnerstva, jasna posvećenost Vlade Srbije reformama i snažna podrška EU znače da je linija cilja članstva zaista na dohvat ruke Srbije ukoliko se bude dalje održivo gradilo na ovom što je urađeno".
"Čvrsto sam uveren da će Srbija, kao i vaši olimipijci u Riju, sa zadovoljstovm preći tu liniju", rekao je on.
Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović istakla je da je Srbija strateški opredeljena za članstvo u EU i da ima jasan cilj da "ne vodi politiku od danas do sutra već ozbiljnu razvojnu politiku".
Ona je rekla da podrška građana EU jasna, iako povremeno oscilira, uglavnom zbog međunarodnih okolnosti.
Jadranka Joksimović rekla je da će ubuduće u procesu evropskih integracija prioritet biti razvoj i jačanje uloge lokalnih samouprava, pre svega njihova priprema za korišćenje pretpristupnih fondova EU.
Podrša društvenom i ekonomskom razvoju
Devenport je rekao da će EU nastaviti da pruža podršku Srbiji i da će buduća pomoć biti usredsređena na ekonomski i društveni razvoj, poput podrške malim i srednjim preduzećima, razvoja infrastrukture na lokalu, reforme obrazovanja, pravosuđa i državne uprave, podrške poljoprivredi i civilnom društvu.
On je rekao da je pomoć EU Srbiji, vredna više od tri milijarde evra u proteklih 15 godina, iskorišćena na najbolji mogući način kroz hiljade projekata, uključujući stambeno zbrinjavanje izbeglica i raseljenih, nabavku opreme i vozila za zdravstvene stanove i drugo.
"Danas je Srbija najveći primalac pomoći EU na Zapadnom Balkanu i jedan od najvećih u svetu", istakao je on i dodao da se trenutno u Srbiji uz podršku EU sprovodi 600 projeka.
Konkretni rezultati pomoći EU u proteklih 15 godina prikazani su u filmu "EU i Srbija na delu" kojim je otvoren skup kome je prisustvovala i šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević.
Podaci o projektima dostupni su i u publikacijama "Rastimo zajedno 1" i "Rastimo zajedno 2" koje je izdao EU info centar.
Devenport je podsetio i da Srbija pored bespovratne pomoći koristi i druge programe EU, poput Horizonta 2020 i Erazmus plus, kao i fondove solidarnost, što je iskorišćeno tokom poplava u maju 2014.
Ocenio je da je pojedinačni doprinos članica EU jednako impresivan i da je "istorijska činjenica da pomoć nijedne druge zemlje i grupe zemalja nije ni blizu pomoći EU".
Dodao je da je EU najveći trgovinski partner Srbije, investitor i izvor povoljnih kredita.
Bolji bliateralni odnosi ključ za prevazilaženje problema
Devenport rekao je da se Evropska unija zalaže za unapređenje regionalne saradnje na čemu moraju da rade svi u regionu i ocenio da je još rano da se kaže kako će stav Srbije o referendumu u Republici Srpskoj (RS) uticati na prilike u BiH.
"Suviše je rano da kažemo kakvi će biti rezultati tog sastanka (srpskog državnog vrha i zvaničnika RS). Mislim da je stav Srbije dosta jasan. Poznat je i stav RS", rekao je Devenport novinarima upitan o tome kakave rezultate očekuje od odluke Srbije u vezi sa referendumom u RS.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić saopštili su 1. septembra nakon sastanka sa liderima RS da nisu podržali najavljeni referendum o Danu RS, ali da "ni na koji način nisu želeli da utiču na promenu političkih stavova" povodom njegovog održavanja.
Upitan da li je odgovor Srbije bio očekivan u Briselu, Devenport je rekao da je Delegacija stalno na vezi sa Ministarstvom spoljnih poslova i kabinetom premijera.
"Mislim da imamo zajednički cilj da se izbegne krizna situacija u Bosni", rekao je on.
On je povodom odgovora predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera na pismo premijera Srbije Aleskandra Vučića u kome su iznete primedbe na postupke Hrvatske, rekao da se EU zalaže za bolju regionalnu saradnju.
"Što se tiče pisma, mislim da je jasno da se Evropska komisija, da se EU zalaže za bolju regionalnu saradnju", rekao je Devenport i ocenio da je došlo do poboljšanja te saradnje što se, kako je rekao, videlo na samitu u Parizu održanom u julu okviru berlinskog procesa infrastrukturnog povezivanja regiona.
On je dodao da sve zemlje u regionu, i članice i kandidati za članstvo, moraju da rade na pobojšanju bilateralnih odnosa jer će se na taj način rešiti problemi.
"Smatramo takođe da su bilaterlani odnosi Srbije i svih susednih zemalja, kada je reč o članicama EU ili kandidatima za članstvo, uveliko značajni i da svi moraju da rade na poboljšanu tih bilateralnih odnosa jer neće doći do rešenja postojećih bilateralnih problema bez poboljšanja tih odnosa", rekao je on.
Upitan da li su odnosi Srbije i EU uzdrmani posle razmene pisama Junkera i Vučića on je ocenio da je da je partnerstvo između EU i Srbije vrlo solidno.
Podsetio je da Srbija uživa, kada je reč o modernizaciji društva i privrede u okviru priprema za članstvo podršku svih članica EU i jaku podršku evropskih institucija.
Upitan kako doživljava ocene pojedinih srpskih zvaničnika da EU drži glavu u pesku, on je rekao da se treba usredsediti na činjenice, partnerstvo i realizaciju zajedničkih ciljeva.
On je dodao da Delegacija EU u Srbiji tesno sarađuje sa Vladom Srbije i da se sastao sa većinom novih ministara."Mislim da će nova vlada biti posvećena i vrlo energična što se tiče vrlo bitnih zadataka u oblasti evropskih integracija", rekao je Devenport.