Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija planira smanjenje budžetskog deficita i javnog duga u 2017.
|
|
|
Objavljeno : 02.12.2016. |
|
|
|
|
|
|
Srbija bi trebalo da naredne godine ostvari rekordno nizak budžetski deficit i smanji udeo učešća javnog duga u bruto domaćem proizvodu, očekivanja su Vlade Srbije. Vlada, međutim, planira da se u 2017. godini zaduži više nego ove godine kako bi finansirala budžetski deficit i otplatila glavnicu duga za pozajmice. U budžetu za narednu godinu nije planirano smanjenje poreza i doprinosa i predviđene su subvencije kao podrška resturkturiranju javnih preduzeća. U narednoj godini i dalje neće biti zapošljavanja u javnom sektoru.
Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je 2. decembra da očekuje da rekordno niski budžetski deficit u 2017. godini od 1,7% bruto BDP bude i manji i da će učešće javnog duga u BDP-u na kraju iduće godine biti smanjeno na 72,8%, što je 0,7% manje u odnosu na ovu godinu.
Vujović je rekao da, kada je reč o javnom dugu, važno da se Srbija nalazi na silaznoj putanji ka ograničenju udela javnog duga od 60% odsto u BDP-u, kako previđaju pravila EU.
On je na konferenciji za novinare kazao da u budžetu za iduću godinu nije planirano smanjenje poreza i doprinosa jer za to nema mogućnosti, kao i da i dalje neće biti zapošljavanja u javnom sektoru.
"Nema prostora u budžetu da se odreknemo dela prihoda od poreza i doprinosa", kazao je Vujović predstavljajući budžet za iduću godinu kojim su predviđeni prihodi od 1.092,9 milijardi dinara, a rashodi od 1.162 milijardi dinara.
On je objasnio da ukupni deficit od 69,1 milijardi dinara na nivou opšte države koji uključuje republički budžet, budžete lokalnih samouprava, budžete socijalnih fondova i budžet Puteva Srbije, iznosi 1,7%, a da je deficit Republike 1,6%.
"Ukupni deficit bi bio 25,6 milijardi dinara, odnosno 0,6% BDP da u njega nisu uključeni projektni zajmovi od 43,5 milijardi dinara, što do sada nije računato u deficit", rekao Vujović.
On je kazao da će rashodi za ukupne kapitalne investicije u 2017. godini na nivou opšte države iznositi 147 milijardi dinara, što je 3,3% BDP-a.
Ministar je dodao da je budžet projektovan na proceni da će rast BDP biti 3%, a u 2018. godini 3,5%.
"Postepeno smanjujemo raskorak u prihodima i rashodima u budžetu, a to znači da će se smanjivati i razlika u kupovnoj moći između naših građana i stanovnika evropskih zemalja", rekao je Vujović i dodao da će ekonomskim rastom biti smanjivan udeo rashoda za plate u budžetu i cilj je da ti izdaci budu 8% BDP-a.
Vujović je istakao da će budžetske subvencije biti nastavljene i da će se njima podržavati i restrukturiranje javnih preduzeća, dok ne budu dovedena u stanje da mogu sama da "prežive". "Restrukturiranje u nekim preduzećima nisu dala očekivane rezultate i poslali smo upozorenje da preispitaju planove i da ne prave troškove koji se ne mogu realno pokriti", rekao je Vujović.
Dodao je da očekuje 5. decembra predlog budžeta bude na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije.
Zaduženje budžeta u 2017. veće nego 2016.
Vlada Srbije planira da se u 2017. godini zaduži za oko 858,8 milijardi dinara kako bi finansirala budžetski deficit i otplatila glavnicu duga za pozajmice uzete od domaćih i stranih kreditora za direktne i indirektne obaveze države.
Za 2016. godinu planirano makismalno zaduženje bilo je 662 milijarde dinara.
Predlogom budžeta za iduću godinu, koji je dostavljen Skupštini, predviđeno je da krediti od domaćih i međunarodnih finansijskih institucija i inostranih vlada budu u ukupnom iznosu od najviše 150,2 milijarde, a u 2016. je to bilo ograničeno na 90,1 milijardu.
Emitovanjem hartija od vrednosti na domaćem tržištu u domaćoj i inostranoj valuti država će se zadužiti do 583,5 milijardi dinara (u 2016. je bilo maksimalno 450 milijardi), a prodajom evroobveznica na stranom tržištu obezbediće se 124,5 milijardi dinara (122,5 milijardi u 2016.)
Prihodi budžeta od naplate poreza, kako je predviđeno, iznosiće 916,8 milijardi dinara, od čega je naplata PDV-a 466 milijardi.
Rashodi budžeta za zaposlene iznosiće 253,8 milijardi, a dotacije socijalnim fondovima oko 233 milijarde dinara.
Troškovi budžeta za subvencije iznosiće oko 84,4 milijardi dinara, od čega su subvencije poljoprivredi 31,6 milijardi, za železnicu 15,9 milijardi, privredu 14,3 milijardi, puteve 6,6 milijardi, a za kulturu četiri milijarde i turizam 893 miliona dinara.
Po oceni Vlade, u 2017. godini će lična potrošnja biti uvećana za 1,4%, (u 2016. procenjeni rast bio je 0,6%) a državna potrošnja će porasti 1,6% (u 2016. je procena rasta bila 3,9%).
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|