Na sastanku u Briselu Beograd i Priština dogovorili su se da nastave dijalog na visokom nivou i da pokušaju da "spuste loptu" u izjavama o drugoj strani, izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić. Visoka predstavnica EU istakla je posle sastanka 24. januara da je napredak u normalizaciji odnosa Kosova i Srbije suštinski za Kosovo i Srbiju, za samu EU, i za region Zapadnog Balkana u celini. Ona je takođe 25. januara izrazila žaljenje što strane u dijalogu nisu poštovale dogovor sa sastanka da se rasprave u dijalogu ne komentarišu u javnosti.
Posle razgovora 24. januara u kojem su učestvovali predsednik Srbije Tomislav Nikolić, kosovski premijer i predsednik Isa Mustafa i Hašim Tači i visoka predstavnica EU Federika Mogerini, Vučić je rekao da su "određene stvari postignute kroz težak i otvoren razgovor o stvarima u kojima su Beograd i Priština u mnogome na dijametralnim pozicijama".
"Dogovorili smo nastavak, seriju dijaloga na visokom nivou u narednom periodu... i da ćemo pokušati .... da svi 'spustimo loptu' i da se odgovorno ponašamo", rekao je Vučić i dodao da će lično zamoliti sve ministre da se tako ponašaju.
Vučić je rekao i da je razgovor bio važan jer "teško da će moći da se ponove stvari kakve su se dešavale proteklih dana i nedelja".
"Bez razgovora, bez dijaloga, plašim se da idemo u ćorsokak i samo u sve veće probleme. Ovo je bio jedan dobar korak, ja sam uvek govorio da su razgovori lekoviti, da oni mnogo znače.... I kad ne donesete novi sporazum i takav razgovor je uvek veoma dobar zato što time štitimo ljude na terenu i time pokazujemo da smo u stanju da dobro razumemo štetu koju jedni drugima možemo da nanesemo, a to je nepotrebno i verujem da u budućnosti to možemo da izbegnemo", rekao je Vučić.
On je dodao da je postignut dogovor oko suštinskih stvari - da su mir i stabilnost apsolutno od najvećeg interesa za sve.
Visoka predstavnica za spoljnu politiku EU istakla je posle sastanka s predsednicima i premijerima Srbije i Kosova u Briselu da su se dve strane dogovorile da nastave dijalog o normalizaciji odnosa i da intenziviraju sastanke na visokom nivou u narednim danima.
"Razgovarali smo o razvoju prethodnih dana, dogovorili da ostavimo tenzije iza nas i da se fokusiramo na predstojeći posao", navela je Mogerini u saopštenju.
Ona je zahvalila premijerima Aleksandru Vučiću i Isi Mustafi, kao i predsednicima Tomislavu Nikoliću i Hašimu Tačiju na "otvorenom i veoma konstruktivnom sastanku".
Mogerini je istakla da je "napredak u normalizaciji odnosa Kosova i Srbije suštinski za Kosovo i Srbiju, za samu EU, i za region Zapadnog Balkana u celini" i da je od ključnog značaja za evrointegracije Kosova i Srbije.
"Ohrabrila sam liderstvo, viziju, posvećenost i angažovanje koje su pokazali politički lideri za rešavanje pitanja od uzajamnog interesa u dijalogu", rekla je Mogerini.
Predsednik Srbije izjavio je u Briselu nakon odvojenog sastanka delegacije Srbije sa Federikom Mogerini da je objektivan problem za Srbiju neprekidno insistiranje Kosova na nezavisnosti i takozvani neutralni stav EU.
Nikolić je za Radio-televiziju Srbije rekao da "teško šta može da se dogovori" u razgovoru s predstavnicima Prištine u Briselu, kao i da bi na sastanku prvo trebalo dogovoriti ponašanje u sledećim slučajevima poput slučaja s vozom Beograd-Kosovska Mitrovica.
"O tome sam govorio visokoj predstavnici EU - šta to mislite da mi možemo da dogovorimo sa njima kad ovde dolaze kao predstavnici takozvane nezavisne države, kad imaju podršku svih vas. Ona je rekla da nemaju podršku cele EU", kazao je Nikolić i ocenio da se sve svede da Srbija prihvati nove obaveze, a da Priština ne mora da izvrši prihvaćene obaveze.
Nikolić je kazao da "onaj ko želi da spreči sukobe na Kosovu i Metohiji mora da radi ozbiljno, mora da natera obe strane da ispunjavaju svoje obaveze" i da će Srbija i dalje preuzimati obaveze koje su u okviru Ustava, ali da Srbija dolazi pred zid koji se zove uslov koji Albanci treba da ispune - Zajednicu srpskih opština, kao i sve ostao što je dogovoreno.
Kosovski zvaničnici saopštili su da su na sastanku u Briselu tražili da se problemi sa Beogradom rešavaju dijalogom, prenose 25. januara prištinski mediji.
Predsednik Kosova Hašim Tači, koji je pre sastanka u Briselu izjavio da Kosovo u odnosima sa Srbijom "čekaju teški dani" i da je potrebna "politička i građanska mobilizacija u suprotstavljanju takvim aktivnostima Srbije", kao i da sastanak u Briselu predstavlja "otvaranje poslednjeg poglavlja" u razgovorima sa Srbijom koje će rezultirati uzajamnim priznanjem, posle sastanka je kazao da dijalog sa Beogradom nije bio lak, ali i da treba da se i nastavi na visokom nivou.
Koha net piše i da je kosovska strana u Briselu tražila od EU da izvrši pritisak na Srbiju u vezi sa poslednjim provokacijama i da će Kosovo na njih odgovarati institucialno u skladu sa kosovskim Ustavom i zakonima.
Premijer Isa Mustafa je rekao da je kosovska strana zatražila da se poštuje teritorija Kosova i da paralelne strukture Srbije prestanu sa provokacijama.
Pre zajedničkog sastanka premijera i predsednika Srbije i Kosova i visoke predstavnice EU Mogerini je imala odvojene sastanke s delegacijama Beograda i Prištine.
Mogerini žali što se ne poštuje dogovor da se sadržina dijaloga ne iznosi u javnost
Visoka predstavnica Evropske unije (EU) Federika Mogerini je 25. januara izrazila "žaljenje što sve strane u dijalogu" predsednika i premijera Srbije i Kosova nisu poštovale dogovor sa sastanka u Briselu da se prevaziđe zategnutost i rasprave u dijalogu ne komentarišu u javnosti.
"Žalimo što se svi nisu toga držali i pozivamo ih da se uzdrže i napredak nadograđuju na juče postignutim dogovorima", saopštila je predstavnica za štampu Federike Mogerini, Maja Kocijančič.
Federika Mogerini, prenela je Maja Kocijančič, ukazuje na to da je "bitan ishod susreta bio da se prevaziđu zategnutosti i uzdrži od komentarisanja u javnosti rasprave" u sinoćnjem susretu i zato žali što to svi nisu poštovali.
Ona je istakla da visoka predstavnica EU "ponovo zahvaljuje političkim vođma Beograda i Prištine za konstruktivan sastanak dijaloga" i naglasila da je važno da se održi dijalog na nivou predsednika i premijera dve strane.