Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Danijelson: Tempo napretka na putu ka EU zavisi od Srbije
|
|
|
Objavljeno : 24.02.2017. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je ostvarila značajan napredak u ekonomskim reformama i pregovorima o članstvu u EU, a dalji tempo kojim će napredovati u integracijama zavisi od nje, rekao je 24. februara u Beogradu direktor Direktorata Evropske komisije za politiku susedstva i pregovore o proširenju Kristijan Danijelson. On je podsetio na značaj poglavlja 23 i 24 za tok integracija, kao i za regionalne saradnje za prevazilaženje prošlosti ali i ekonomski razvoj. Iz ugla Srbije tempo otvaranja poglavlja je spor i zavisi od više faktora. Šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima o članstvu u EU Tanja Miščevića rekla je da je Srbija odmakla u pripremi za otvaranje još tri poglavlja.
"Uvek kažemo da nema ograničenja brzine. Srbija može napredovati brzinom kojom želi", rekao je Danijelsom u debati o putu Srbije ka EU i podsetio da proces pristupanja zahteva vreme.
Danijelson je rekao da je važan kontinuirani napredak u pitanjima poput vladavine prava, reforme pravosuđa, poštovanja slobode medija i osnovnih prava koja su obuhvaćena poglavljem 23, kao i pitanjima iz poglavlja 24, poput reforme policije i migracija.
On je rekao da je regionalna saradnja vrlo važna i zbog prevazilaženja prošlosti ali i ekonomskog razvoja i dobrobiti građana i podsetio da EU tu saradnju podržava i kroz Berlinski proces infrastrukturnog povezivanja za koji je izdvojeno oko milijardu evra.
Danijelson je rekao da u odnosima u regionu postoje pitanja koja su teška ali i da postoji opredeljenje za saradnju i ocenio da se treba usredsrediti "na pozitivnu agendu".
Zvaničnik EK je rekao da, kada je reč o usklađivanju sa zajedničkom spoljnom politikom EU, da se vrlo ceni učešće Srbije u mirovnim misijama EU u svetu, da je stopa usklađenosti 65% i da se od neke zemlje očekuje da kada pristupi Uniji bude uskladjena sa evropskim politikama.
Šefica pregovaračkog tima u pregovorima o članstvu u EU Tanja Miščević je rekla da tempo otvaranja poglavlja jeste spor s obzirom na kapacitete i institucije koje ima Srbija i činjenicu da je počela da se usaglašava sa EU od 2004.
Ona je rekla da Srbija sama određuje brzinu pristupanja EU, ali i da to zavisi i od faktora, poput uslova koje postavljaju članice, napretka u poglavljima 23, 24 i 35 koje se odnosi na Kosovo, kao i opšteg okruženja u EU i izbora koji će se održati u nekim članicama EU ove godine.
Tanja Miščević je rekla da je za poglavlje 29 o carinskoj uniji, koje je spremno za otvaranje i za koje se očekivalo da bude otvoreno u ponedeljak, "rasprava malo duža".
Srbija odmakla u pripremi za otvaranje još tri poglavlja
Ona je dodala da je Srbija najviše odmaka u pripremama za otvaranje tri poglavlja - o slobodi kretanja robe, socijalnoj politici i regionalnoj politici
.
Tanja Miščević je rekla da je Srbija uputila u Brisel akcioni plan za poglavlje 1 – slobodno kretanje roba i da sa Evropskom komisijom radi na usaglašavanju poglavlja 19 – socijalna politika i zapošljavanje i 22 – regionalna politika i koordinacija sturkturnih instrumenata.
"To su poglavlja koja bi negde na kraju godine mogla biti otvorena, ali to je nešto što ne zavisi od nas, to zavisi od država članica", rekla je ona.
Miščević je istakla da se radi na svim ostalim poglavljima, uključujući ribarstvo, slobodno kretanje kapitala i finansijske usluge.
"Radimo da pošaljemo u Brisel što veći boj pregovaračkih poglavlja a onda je na državama članicama da to usvoje tako da nemamo konkretna broj", rekla je šefica pregovaračkog tima Srbije.
Ona je rekla da predstojeći predsednički izbori neće uticati na proces donošenja zakona u parlamentu i u tom smislu na proces evropskih integracija, a da je odluka o eventualnim parlamentarnim izborima na "onima koji su u samoj politici".
Miščević je rekla da parlamentarni izbori koji su održani prošle godine, nisu previše omeli integracije, ali ih jesu usporili, ali je istakla da su izbori deo demokratskog procesa i da se s vremena na verme moraju biti organizovani.
Autor: M.P.
Foto:
Povezani sadržaj
|
|
|