Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Jača podrška članstvu Srbije u EU
|
|
|
Objavljeno : 24.07.2017. |
|
|
|
|
|
|
Ukoliko bi sutra bio održan referendum sa pitanjem "Da li podržavate učlanjenje Srbije u EU?", 49% građana Srbije glasalo bi za dok bi 27% bilo protiv, pokazuje istraživanje "Evropska orijentacija građana Srbije" koje je sprovelo Ministarstvo za evropske integracije. Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni 24. jula, pokazalo je da 13% građana ne bi glasalo o članstvu Srbije u EU dok 11% ne zna šta bi odgovorilo na referendumsko pitanje.
Najveća podrška članstvu u EU bila je u novembru 2009, kada je za ulazak bilo 73% anketiranih, a najmanja u decembru 2012. i decembru 2015. - 41%. U decembru 2016. za ulazak u EU glasalo bi 47% ispitanika.
Kao najznačajniji događaj u procesu pristupanja Srbije EU u proteklih godinu dana 14% anketiranih je navelo otvaranje poglavlja a 11% pregovore dok je čak 52% na to pitanje odgovorilo ne znam.
Da je Srbija otvorila više pregovaračkih poglavlja zna 48% ispitanika dok 20% na pitanje kakav je trenutni status naše zemlje u pregvoirma sa EU odgovara da su pregovori o članstvu počeli dok 17% kaže da je otvoreo prvo od 35 pregovaračkih poglavlja.
Istraživanje je pokazalo i da 25% građana smatra da politika uslovljavanje i ucena koju EU primenjuje prema Srbiji najviše usporava ulazak zemlje u EU. Kao najveću kočnicu 18% ističe nesposobnost domaćeg rukovodstva a 17% mentalitet i nespremnost za promene.
Od ukupnog broja ispitanika, njih 66% ocenilo je da bi reforme, neophodne za ulazak Srbije u EU, trebalo sprovoditi i mimo samog članstva, zbog dobrobiti građana i stvaranja bolje uređene Srbije.
Kada je reč o najvažnijim reformama koje utiču na svakodnevni život građana, njih 16% je navelo reformu zdravstvenog sistema, po 15% ispitanika je navelo borbu protiv korupcije i reformu pravosuđa, a po 11% reformu poljoprivrede i obrazovnog sistema.
Slede reforma zaštite potrošača, koju je navelo 9% građana, i reforma zaštite životne sredine i bolja zaštita ljudskih prava, na kojima insistira 7% ispitanika.
Nastavak dijaloga Beograda i Prištine, nezavisno od toga da li na njemu insistira EU, podržava 59% anketiranih građana.
Komentarišući prednosti članstva u EU, 17% građana je navelo više mogućnosti za zapošljavanje, 16% je istaklo put ka boljoj budućnosti mladih ljudi, mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU navelo je 14% ispitanika a 12% mogućnost da se uredi stanje u Srbiji.
Građani kao najveće donatore od 2000. do danas navode EU (23%), Rusiju (22%), Kinu (21%) i Japan, koga je kao najvećeg donatora prepoznalo 11% anketiranih.
Istovremeno se 83% građana izjašnjava da ne zna koliko okvirno Srbija dobija novca iz EU a najčešći odgovor je od 10 do 100 miliona evra godišnje.
Podaci pokazuju da je Srbija od 2000. do 2015. dobila od EU 2,76 milijardi evra bespovratne razvojne pomoći, od SAD 675 miliona, Nemačke 351 milion a Švedske 218 miliona.
Za više informacija o konkretnim projektima finansiranim iz EU fondova zainteresovano je 44% ispitanika a 29% je čulo za neki od projekata koji finansira EU, pri čemu su najviše čuli za projekte iz sektora obrazovanja, zaštite životne sredine i razvoja privatnog sektora.
Kada je reč o budućnnosti EU, 31% građana Srbije smatra da će se raspasti i zatvoriti a 29% veruje da će EU prevazići probleme ali će se sve više zatvarati.
Građani se izjašnjavaju da je model zemlje u kojoj bi želeli da žive Nemačka (30%) a slede Švajcarska i Rusija (po 18%).
Istraživanje "Evropska orijentacija građana Srbije" sprovedeno je krajem juna prema standardu Eurobarometra i u njemu je učestvovalo 1.064 ispitanika starijih od 18 godina.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|