Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kad EU računa na Srbiju
|
|
|
Objavljeno : 14.07.2017. |
|
|
|
|
|
|
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da se insistira na davanju okvirnih rokova za pristupanje Evropskoj uniji jer je EU počela pregovore o budžetu za period posle 2020. godine, te je potrebno znati da li se planiraju sredstva za ulazak nekih zemlja u članstvo."Naš narod treba da zna kakva je dinamika, da li EU računa na naš ulazak i koja bi to bila dinamika", rekao je Dačić, i dodao da je pravo vreme da se ta tema postavi i da EU kaže šta u stvari planira sa Srbijom.
On je za RTS 14. jula rekao da se donosi budžet EU za sedam godina i da ako u tom budžetu nema planiranih sredstava koja bi bila namenjena za ulazak nekih zemalja za članstvo EU onda se stiče utisak i bojazan da će se "ta tema sve više odugovlačiti".
On stoga smatra da je pravo vreme da se ta tema postavi i da EU kaže šta u stvari planira sa Srbijom.
"Naš narod treba da zna kakva je dinamika, da li EU računa na naš ulazak i koja bi to bila dinamika", rekao je Dačić.
On je dodao da "naravno" niko ne može da kaže koje će to godine biti, ali da je potrebno reći dinamiku ili neku planiranu agendu.
Brisel je isključio svako novo proširenje najmanje do 2019, što je među balkanskim državama podstaklo pesimizam u pogledu šansi za pristupanje Uniji.
Posle sastanka Visokog saveta za saradnju Grčke i Srbije u Solunu, i predsednik Aleksandar Vučić je rekao da Srbija želi da zna u kom roku može ući u EU kad ispuni sve uslove, jer bi sa tim znanjem ljudi bili motivisaniji a reforme bi bile lakše i brže sprovedene.
On je rekao da ne očekuje odgovor na to pitanje, jer niko ne može da ga pruži, ali da će nastaviti da pita.
Dodao je da je svima jasno da je najveća prepreka Kosovo i pozvao EU da jasno i otvoreno kaže šta se od Srbije očekuje po tom pitanju.
"Očigledno je da je reč o politici, EU bi trebalo da nam kaže kakva je to politika. Iza različitih primedbi oko poglavlja 23 i 24 krije se Kosovo. Da je sve u redu po pitanju Kosova, bili bismo šampioni i u ljudskim pravima. Čeka se da se vidi šta će biti oko Kosova, ali kažite nam otvoreno šta je to što treba da napravimo i do kada", rekao je Vučić.
"Mi nemamo alternativne puteve, nalazimo se na evropskom putu i fer je da građani znaju kada mogu da očekuju (članstvo u Uniji)", dodao je Vučić.
Prema njegovim rečima, postavljanje takvih pitanja ne znači da Srbija "koketira sa drugima" već da traži poštovanje i isti tretman kakav su imale i druge zemlje. On je dodao da je Srbija spremna za EU podjednako kao i Bugarska i Rumunija 2007.
Predsednik Srbije je zahvalio grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu na podršci evropskom putu Srbije i nepriznavanju nezavisnosti Kosova. Vučić je naveo da je od Ciprasa čuo i razumeo poruku da i Grčka i EU očekuju mir i stabilnost, kao i da Srbija želi da "ostane stub stabilnosti", da unapređuje odnose sa susedima i u takvim uslovima ostvaruje dalji ekonomski rast.
Vučić je poželeo grčkoj vladi dobar sporazum sa Makedonijom, i dodao da ne želi da demantuje nedavne izjave ministra spoljnih poslova Ivice Dačića o srpskom priznavanju Makedonije.
"Grčka nije priznala nezavisnost Kosova, uvek je bila uz Srbiju kad je bilo teško. Mi u nekom ranijem periodu nismo uvek pokazivali dovoljno poštovanja za tu činjenicu. Srbija će se ubuduće rukovoditi svojim interesima, pomagati prijateljski onima koji su na njenoj strani i zato grčki prijatelji uvek mogu da računaju na našu podršku", rekao je Vučić.
Povodom Dačićeve izjave da je Srbija pogrešila što je priztnala Makedoniju pod njenim ustavnim imenom, Vučić je rekao da bi "da je želeo da kritikuje ili demantuje gospodina Dačića, sa lakoćom to učinio, ali da mu se čini da to nije radio".
Vučić i Cipras su razgovarali i o ekonomskim pitanjima i konstatovano je da trgovinska razmena nije mala ali da može i treba da bude veća. Predsednik Srbije je naveo potrebu da grčki investitori dolaze u Srbiju ali i da srpski biznismeni mogu da ulažu u Grčku.
On je čestitao Ciprasu na ekonomskim rezultatima njegove vlade.
Na samitu je potpisano više ugovora i memoranduma, za koje je Vučić rekao da im je cilj poboljšanje standarda građana i odnosa dve zemlje.
Vučić je veoma visoko ocenio bilateralne odnose Srbije i Grčke. "Uspeli smo ne samo da revitalizujemo naše odnose, već i da ih snažno gurnemo napred. Uspostavljeno je poverenje između ministara dve vlade i poverenje na najvišem nivou", naveo je Vučić.
On je rekao da je razgovarao sa Ciprasom i o izgradnji železničke pruge Pirej-Solun-Beograd, i da Srbiji budžetski suficit omogućava da ozbiljnije uloži u izgradnju te pruge koja bi se nadovezivala na prugu Beograd-Budimpešta.
Vučić je najavio posetu predsednika Grčke Prokopiosa Pavlopulosa Beogradu u oktobru.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|